Proč jsou Čechy jediná evropská země, která nemá týdeník pro politický humor, satiru, ptám se. – Zřejmě ho není třeba, říkají. Noviny, média vlastně nejsou o ničem jiném... Moná. Taky se mi zdá. Zvláštní, mimořádný talent? Ten mají prý pro humor Angličani a idi. Schopnost smát se, vysmívat sami sobě. Od Laurence Sterna po Wodehouse, a k dnešku. Ale není idovský humor a nápadně blízký českému? Podle Freuda je humor nejúčinnější obraná reakce proti různým depresím a psychismům. Nejradikálnější revolta ducha, podle Quinta. Komično dovedené do krajnosti, takové, co u není k smíchu – praví Flaubert.
Základní idiom idovského – nebo českého – humoru je podle mého tenhle: Po pogromu vyleze pan Kohn ze sklepa a šátrá se ulicí. Na zemi mrtvoly, kolem vypálené domy. Na vratech, přibitý kozáckým bajonetem, jeho nejbliší přítel pan Lévy. – Co tady děláte? vyhrkne zděšeně pan Kohn. Chrchrchr, zachrčí pan Lévy. – Ale to musí strašně bolet... – Jenom kdy se směju, sípá pan Lévy.
e vás přešel smích? A co kdy Brecht domýšlí Švejka na frontě: Nestřílejte, sou tady lidi! A Kundera: Bez ironie není literatura.
Byla o tom onehdy celá velká konference. O smíchu, od Bergsona k dnešku. A tím pádem o humoru. Asi takhle: Základem je radost, e jsem se postavil na odpor tlaku, který moje strategie aspoň částečně zbavila tíivosti, a se zdá, e vlastně nic. Trpký smích černého humoru je nakonec přece jen smích...
Tolik pokud jde o humor. Ale nepřekonatelně vynalézavá čeština umí ještě něco jiného. To jsou humory, říká. Zkouším, jak to říci v jiném jazyce, ale nejde mi to. Beru na pomoc noviny, televizi, rozhlas, jsou jich přece plné. Posuďte sami:
Slečna Middletonová se bude vdávat za velšského kníete a bude královnou, monacké kníe se bude enit se slečnou Wittstockovou, povoláním závodní plavkyni, a ta bude kněna, české kníe se obětuje a dá se korunovat na Račanech, miliarda lidí trpí podvýivou, irácká vláda nadělala třikrát tolik mrtvých jako Husejnův reim, nejbohatší státy světa se dohodly, e se nedohodnou, NATO odejde a neodejde z Afghánistánu, pape vyzkouší kondom, třetí odboj, zápas o praskou radnici mezi dvěma mafiemi a na facebooku, korupčníci udělají konec korupci (zdaleka ne jenom u nás), budoucnost českého fotbalu je v Africe, v Čechách je nejdraší elektřina v Evropě, ministerstvo kultury se asi překřtí na ministerstvo zábavy...
To jsou humory, řeknete česky. Kadý jazyk má svou specifiku.
Ale vás tohle všechno přece u nebolí, konejší mě. – Jenom kdy se směju, sípám.
Tomáš Tichák: Bílá tma
Ladislav Šenkyřík: Nepotřebné ženy padesát plus
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.