Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2010 > Číslo 6 > Olga Šulcová: Otka, nejskromnější z disidentů

Olga Šulcová

Otka, nejskromnější z disidentů

Nevím, jak na takto otitulkovaný příspěvek o právě vyšlé knížce Jarmily Cysařové ta, o níž knížka pojednává, pohlédne. Vlastně naopak: až moc dobře to vím. Při své důsledné skromnosti asi nepříliš přívětivě, zvlášť když vzápětí následují nutně další přívlastky podobného druhu: obětavá, nezištná, neúplatná, statečná... To všecko Otta Bednářová, česká publicistka – rozhlasová a později televizní reportérka, výrazná postava Zvědavé kamery, jednoho z nejsledovanějších televizních pořadů šedesátých let – skutečně je!

Všeobecně se má za to, že poutavé jsou především osudy postav rozporuplných, nejraději bouřlivých, dráždivě neuspořádaných, jaksi neproniknutelných až tajemných, o běžné věci života se příliš nestarajících. A pak tu máte takovouto skutečnost: milá a spořádaná, světlovlasá štíhlá žena (dnešním slovníkem řečeno atraktivní blondýna) v nedělním dopoledni natlouká maso na řízky a hlídá v troubě třenou bábovku. Sama se stará o své dva syny a neváhá si přibrat na starost ještě i kulturní kroužek školních dětí. Jednou týdně cestou do jejího bytu v prvním poschodí vesele štěbetají a dupou po schodech.

Jako novinářka-reportérka neváhá jít do kauz, které jsou na hraně toho, co někdejší režim snese. A někdy i nesnese. Příznačná je historie pořadu Volba povolání – jednoho z největších televizních malérů 60. let! Šlo v něm o talentovanou studentku z Vysokého Mýta, která kvůli tomu, že byla z tzv. buržoazní rodiny, musela opustit ekonomickou školu. O. Bednářová, stejně tak jako její kolega z Rudého práva, s nímž na reportáži pracovala, měli kvůli svému kritickému postoji v této záležitosti velké nepříjemnosti. Zajímaly se o ně nejenom stranické, ale i bezpečnostní orgány, hrozily jim vyhazovy ze zaměstnání. Ale psal se rok 1964 a společnost se polarizovala. Den po odvysílání této tak „skandální“ reportáže o ní příznivě referovala Večerní Praha, a Otty samotné se krom jiných zastal i tehdejší generální ředitel Čs. televize Jiří Pelikán... Kdo by tušil, že ještě mnohem vypjatější a nebezpečnější situace ji teprve čekají?

Jak ve své záslužné knize píše Jarmila Cysařová, život Otty Bednářové je příběhem statečné ženy, na kterou by se nemělo zapomenout. Po válce ji iluze o socialismu přivedly do komunistické strany. Když jako reportérka rozhlasu a televize poznala svůj omyl, zaměřila se na obranu lidských práv a spravedlnosti. Svým odmítavým postojem k srpnové invazi se vystavila existenční nejistotě a policejní šikaně v disentu. Byla přední aktivistkou samizdatu, mezi prvními spolu se svými syny podepsala Chartu 77 a získala pro ni další signatáře. Působila ve Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných a ze svých zásad neustoupila, ani když věznění v roce 1980 vážně ohrozilo její život.To všechno je třeba nahlédnout optikou doby, kdy i neúčast ve volbách byla téměř hrdinským činem...

Po listopadu 1989 stála Otta Bednářová u zrodu Výboru dobré vůle Olgy Havlové.

Její někdejší rozhlasová kolegyně a později i spoludisidentka Anna Marvanová svého času charakterizovala Ottu slovy „žena s hořícím srdcem“. Myslím, že tohleto Otka ani neví...

Jarmila Cysařová: Já prostě nemohu žít jinak, Radioservis, Praha 2010, 159 stran, 149 Kč.

Olga Šulcová (1935) je novinářka.

Čtěte také:

Marta Frišová: Proti smrti

Milan Šimečka: Kamenožráči

Obsah Listů 6/2010
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.