Nevím, jak na takto otitulkovaný příspěvek o právě vyšlé kníce Jarmily Cysařové ta, o ní kníka pojednává, pohlédne. Vlastně naopak: a moc dobře to vím. Při své důsledné skromnosti asi nepříliš přívětivě, zvlášť kdy vzápětí následují nutně další přívlastky podobného druhu: obětavá, nezištná, neúplatná, statečná... To všecko Otta Bednářová, česká publicistka – rozhlasová a později televizní reportérka, výrazná postava Zvědavé kamery, jednoho z nejsledovanějších televizních pořadů šedesátých let – skutečně je!
Všeobecně se má za to, e poutavé jsou především osudy postav rozporuplných, nejraději bouřlivých, drádivě neuspořádaných, jaksi neproniknutelných a tajemných, o běné věci ivota se příliš nestarajících. A pak tu máte takovouto skutečnost: milá a spořádaná, světlovlasá štíhlá ena (dnešním slovníkem řečeno atraktivní blondýna) v nedělním dopoledni natlouká maso na řízky a hlídá v troubě třenou bábovku. Sama se stará o své dva syny a neváhá si přibrat na starost ještě i kulturní krouek školních dětí. Jednou týdně cestou do jejího bytu v prvním poschodí vesele štěbetají a dupou po schodech.
Jako novinářka-reportérka neváhá jít do kauz, které jsou na hraně toho, co někdejší reim snese. A někdy i nesnese. Příznačná je historie pořadu Volba povolání – jednoho z největších televizních malérů 60. let! Šlo v něm o talentovanou studentku z Vysokého Mýta, která kvůli tomu, e byla z tzv. buroazní rodiny, musela opustit ekonomickou školu. O. Bednářová, stejně tak jako její kolega z Rudého práva, s ním na reportái pracovala, měli kvůli svému kritickému postoji v této záleitosti velké nepříjemnosti. Zajímaly se o ně nejenom stranické, ale i bezpečnostní orgány, hrozily jim vyhazovy ze zaměstnání. Ale psal se rok 1964 a společnost se polarizovala. Den po odvysílání této tak skandální reportáe o ní příznivě referovala Večerní Praha, a Otty samotné se krom jiných zastal i tehdejší generální ředitel Čs. televize Jiří Pelikán... Kdo by tušil, e ještě mnohem vypjatější a nebezpečnější situace ji teprve čekají?
Jak ve své zásluné knize píše Jarmila Cysařová, ivot Otty Bednářové je příběhem statečné eny, na kterou by se nemělo zapomenout. Po válce ji iluze o socialismu přivedly do komunistické strany. Kdy jako reportérka rozhlasu a televize poznala svůj omyl, zaměřila se na obranu lidských práv a spravedlnosti. Svým odmítavým postojem k srpnové invazi se vystavila existenční nejistotě a policejní šikaně v disentu. Byla přední aktivistkou samizdatu, mezi prvními spolu se svými syny podepsala Chartu 77 a získala pro ni další signatáře. Působila ve Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných a ze svých zásad neustoupila, ani kdy věznění v roce 1980 váně ohrozilo její ivot.To všechno je třeba nahlédnout optikou doby, kdy i neúčast ve volbách byla téměř hrdinským činem...
Po listopadu 1989 stála Otta Bednářová u zrodu Výboru dobré vůle Olgy Havlové.
Její někdejší rozhlasová kolegyně a později i spoludisidentka Anna Marvanová svého času charakterizovala Ottu slovy ena s hořícím srdcem. Myslím, e tohleto Otka ani neví...
Jarmila Cysařová:
Já prostě nemohu ít jinak, Radioservis, Praha 2010, 159 stran, 149 Kč.Olga Šulcová (1935) je novinářka.
Marta Frišová: Proti smrti
Milan Šimečka: Kamenoráči
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.