Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2010 > Číslo 6 > Tracy Burnsová: O jeskyních

Tracy Burnsová

O jeskyních

Navštívila jsem již všechny veřejně přístupné jeskyně v České republice. Ráda je navštěvuji, protože každá jeskyně šeptá o minulosti něco jiného. V mnoha jeskyních byly objeveny kostry pravěkých lidí. Ty ostatky mluví ještě dnes. A jak tak procházím složitými systémy chodeb a velkými a malými síněmi v podzemí, přemýšlím o své minulosti, o své cestě světem. Dívám se s úžasem na krásnou krápníkovou výzdobu a přitom si kladu spoustu hlubokých otázek o své vlastní identitě a životě.

V Kateřinské jeskyni na jižní Moravě jsem se octla na začátku prohlídky v ohromném Hlavním dómu a cítila jsem se nepatrná jako malý človíček ve velkém světě, jako by mě ta jeskyně mohla spolknout. Paní průvodkyně nám vyprávěla legendu o Kateřině. Byla jedna pastýřka, její ovce vběhla dovnitř jeskyně. Vstoupila do jeskyní za ní. Avšak ztratila se a zmizela, nikdy nenašla cestu ven. Přemýšlím o svém životě. Ztratila jsem čtrnáct let jako lektorka angličtiny, když jsem se cítila tak mizerně? Tolik zrušených hodin, cestování hodinu sem a hodinu tam po Praze, studentka v první řadě spí, student v poslední řadě čte časopis. Co když celý můj život byl jednou chybou? Co když jsem se dávno sobě ztratila?

V Javoříčských jeskyních na severní Moravě u Litovle jsem byla celá bez sebe, když jsem se podívala na jemné, tenké stalaktity visící ze stropu Suťového dómu. Myslela jsem, že jsem v pohádce nebo že všechno je pouhý sen. Později jsem viděla krápník ve tvaru záclony, která má délku víc než dva metry. Vypadala skoro jako by se třepetala a jako by byla zdobená krajkami. Myslela jsem na svou identitu. Je to možné mít americkou mentalitu, české srdce a slovenskou duši? Moji předkové byli Češi a Slováci. Jaká je moje pravá identita?

Nedaleko jsou Mladečské jeskyně, které jsou také vyzdobeny množstvím stalagmitů a stalaktitů. V jejich Panenské jeskyni vidím kameny, které mají tvar kopce s věžemi a zříceninou hradu. V síni nazvané Chrám přírody objevím nejkrásnější bílý bývalý vodopád. Také vidím něco, co se podobá egyptské mumii. Opravdu jsem nikdy nechtěla mít dítě? Teď je příliš pozdě. Nebyla bych šťastnější, kdybych měla dítě? Není kvůli tomu v mém životě velká díra?

Před několika víkendy jsem navštívila Bozkové jeskyně v severních Čechách. Při prohlídce nám paní průvodkyně ukázala kouzelné podzemní jezero v Jezerním dómu. Je největším podzemním jezerem v Čechách. Zelená voda září a několik kamenů tvoří tunel, skrz který voda zmizí do dálky. Uvědomila jsem si, že to vůbec nebyla ztráta času učit tolik let. Poznala jsem mnoho motivovaných studentů. Kromě toho jsem měla víc času, než kdybych seděla v kanceláři celý den. Měla jsem více svobody a v tom období svého života jsem tuto svobodu potřebovala. Ale učení už je minulost, život jde dál. A moje identita? Proč bych nemohla být Češka, Slovenka i Američanka? O dítěti: Nechtěla jsem mít dítě, protože jsem nechtěla ztratit svobodu – na příklad svobodu cestovat. Ještě tu svobodu potřebuji.

Na konci prohlídky nám paní průvodkyně ukazovala cestu ven. Necítila jsem se ztracená, venku jsem viděla zářící světlo slunce.

Tracy A. Burnsová (1969) je Američanka, žijící v Praze; pracuje jako spisovatelka, novinářka, publicistka, korektorka a editorka. Publikovala mj. v Reflexu, Lidových novinách, Respektu, Listech, v The Washington Post, The Prague Post, na Slovensku v deníku Sme.

Čtěte také:

Blanka Kostřicová: Šest krát devět

Jan Novotný: Cikáni v knihovně

Obsah Listů 6/2010
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.