Příběh výpravy k severnímu pólu jsem nazval ságou hlavně pro putování Nansena a Johansena ledovou pustinou, které se spolu s přezimováním protáhlo na celý rok. To byla kadodenní dřina a šlo kadou chvíli o ivot, zatímco cesta Framu unášeného ledy byla proti tomu téměř idyla. Jedno však měly obě části výpravy společné – máme-li věřit autorům (Nansenovo líčení doplnil kapitán Framu Svedrup), nedošlo k ádným zaznamenání hodným lidským konfliktům. Johansenovo chrápání snášel Nansen se stoickým klidem. Johansen přitom nebyl povaha neproblémová. S dalším velkým norským polárníkem, Amundsenem, se nepohodl, a ten ho nezařadil do pětice, která dosáhla roku 1911 jiního pólu. Moná to přispělo k tomu, e propadl alkoholu a ukončil svůj ivot z vlastní vůle o dva roky později. Nansenova sága je o skvělé spolupráci dvou skvělých muů. Co v ní tedy nalézám tragického?
S Framem, Nansenem a Johansenem vkročila do polárních končin strašlivá šelma. Cesta expedice je lemována zabitými ledními medvědy a mroi, o sobech, tuleních a ptactvu ani nemluvě. Lovecké potěšení se v Nansenovi sráelo se soucitem, zvláště kdy šlo o mroe, kteří mají ledacos společného s člověkem – svou soudrností ve stádech ho dokonce předčí a jsou přinejmenším stejně zvědaví. Právě to je často přivádělo do blízkosti člověka. O jednom ze zastřelených mroů Nansen říká: Měl jsem pocit, e se dopouštíme vrady... Jeho mlčenlivé oči mě pronásledují dodnes; jako by se v nich ztělesnila beznadějná prosba celého mroího pokolení o slitování. Ještě dojemnější byla snaha mroic zachránit zastřelené děti: odvlekly je pod hladinu, a poučily tak lovce, e mají-li ulovit mládě, je třeba nejprve zastřelit matku.
Slitování se nedostalo ani taným psům. Byli postupně podřezáváni a zkrmování; střelivem i masem ulovených zvířat se muselo šetřit. Pouze posledním dvěma psům byla dopřána kulka, kdy po dosaení Země Františka Josefa bylo zřejmé, e na další cestě se u bude jenom pádlovat a tahouni by byli přítěí. Ubohý Suggen byl tak dojemně poslušný a Kaifas – s jakou hrdou vznešeností šel do posledního kroku! (Tato věta v českém vydání chybí: moná se překladateli – byl jim Jiří Guth Jarkovský – zdála přepjatá, moná ji Nansen doplnil a později.)
Čtenář by mě špatně pochopil, kdyby si myslel, e Nansen po přečtení těchto pasáí přestal být mým hrdinou. Nebyl to mu tvrdého srdce, neváhal však s tvrdým rozhodnutím, kdy si to ádal zdar výpravy. Snad si přitom vzpomněl, co říká o lidském rodu v Proměnách Ovidius.
Nejkrásnější jsou v Nansenově knize určitě líčení barevných koncertů polárních září. Spojuje se v nich přesnost vědce s citlivostí básníka. Nemohl jsem nikdy pochopit, e tato země jednou zajde a bude pustá a prázdná. Nač potom všechna tato krása, kdy nebude tvora, který by se z ní těšil? Teď začínám chápat. Tohle je příští země – zde je krása i smrt zároveň. Ale k jakému cíli? Ó co znamenají všecka tato tělesa nebeská? Čtěte odpověď, můete-li, na modré, hvězdami posázené obloze!
Nansen neprozrazuje, zda tuto odpověď hledal či dokonce našel. Zdá se jen, e váně nezapochyboval o svém poslání dovést výpravu ke zdárnému konci. Má-li ivot vůbec smysl, má ho tady a teď, nikoliv za scénou. To je snad hlavní, co si odnáším z Nansena.
Zbylo ještě místo na dvě věty o Nansenově dalším osudu. Po válce se stal významným humanitárním pracovníkem. Na půl milionu uprchlíků pouilo Nansenova pasu, který jim umoil volně cestovat po Evropě a hledat si nový domov.
Jan Novotný: Sága
Marián Hatala: Svišťanie guliek a iné melódie
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.