Někteří Češi bohatnou, proto jsou letos lyařské zájezdy do Rakouska vyprodány, hlásila česká média. Zářijová statistika obecního úřadu v Badhofgastein (Salcbursko) o ubytování zahraničních hostů uvádí Čechy na 9. místě s přírůstkem 1,3 %. V té době tam toti jezdívají pouze pěší turisté, horolezci, moná i lázeňští hosté.
Příroda v Rakousku, zejména velehorská, je majestátní, a neskutečně krásná, úroveň slueb na vysoké úrovni. Jene kdy Alpy podle statistik ročně navštíví 45 milionů turistů, včetně domácích, je to dobře? A navíc skicirkus s bezpočtem výtahů, sjezdovek, sněhových kanónů. Po dálničních spojích i horských serpentinách se řítí proudy aut, autokarů, nad tím modř nebe počmáraná zplodinami kerosinu. Z letadla se horstvo jeví jako hromada kamení, ale dosud tam roste protě i hořec, od jara do podzimu se pasou krávy horolezkyně, ještě výš šplhají kamzíci, pod Ötscherem se objeví i medvěd.
Pravda, v minulých letech zanechalo horské sedlačiny kolem 15 000 sedláků. Proč by se taky dřeli na strmých svazích, kdy Unie reguluje, dotuje a mohou slouit turistice nebo sjídět za prací, byť opodál do údolí. Hosté přijídějí stabilně a opakovaně nejen ze sousedních, ale i ze vzdálených zemí. K ivotnímu prostředí se Rakušané ve své většině chovají ohleduplně, s viditelným smyslem pro krásu a úctu k tradicím. Lépe dnes na venkově ne ve městech.
Dokud do Rakouska proudili uprchlíci ze sousedních států, přizpůsobili se rádi zdejšímu stylu ivota. S přílivem imigrantů z jiných kultur se očividně zvýšilo napětí ve městech a zejména v metropoli. I Rakousko stárne, věkový průměr se zvyšuje a porodnost původního obyvatelstva patří k nejniším v Evropě. Proto mladí, práce schopní imigranti i z jiných kontinentů byli vítáni, ale v poslední době sílí volání politiky po imigraci kvalifikované. Zároveň výrazně klesá počet azylantů a povolení k pobytu osob. Bulvární, ale i další média podrobně referují o případech odsouvaných rodin či jednotlivců z Kosova. Kupodivu pod stejným zorným úhlem zůstávají jiné národnosti nepovšimnuty.
Nevoli, ba pobouření nejen médií a veřejnosti, ale i politiků kromě zelených, vzbudily názory tureckého velvyslance v listopadovém rozhovoru pro deník Die Presse. O jiné kultury se prý Rakušané zajímají jen při svých pobytech o dovolené. Bývalé impérium s mnohými etniky by mělo vědět jak spoluít s cizinci. Ostře napadl integrační politiku Rakouska a jmenovitě ministryni vnitra Fekterovou, které dokonce vytkl, e zastupuje špatnou politickou stranu. Na paškál si vzal i německou kancléřku Merkelovou. Kritiku rakouské sociální demokracie za nedodrování lidských práv odmrštil předseda jejího poslaneckého klubu Josef Cap a poukázal na nelepšící se situaci v Turecku. Velvyslancův poadavek, aby turečtina byla v Rakousku maturitním jazykem, a jiné výroky byly vesměs nadšeně přijaty v jeho mateřské zemi, ale i mnohými tureckými muslimy v Rakousku a dalších státech. Ministr zahraničí Spindelegger pozval diplomata k vysvětlení. Očekávání, e bude Ankarou odvolán, se však zatím nenaplnilo. Oboustranně bylo zdůrazněno trvání dobrých vzájemných vztahů, Turecko si ovšem šance k přijetí do EU nevylepšilo.
Po předchozí široce polemické debatě v Německu a dalších zemích o knize Thila Sarrazina Německo se likviduje (Deutschland schafft sich ab) ocitlo se i Rakousko ve varu diskuse o integraci muslimů. Zabývalo se jí rovně nedávné fórum v Berlíně, určené především zamyšlení nad dějinami islámu a jeho nynější rolí v Evropě. Rakouský politolog Schmidinger se v této souvislosti domnívá, e četná islámská uskupení směřují k obnově hidry (historickou zkratkou: vyhnání proroka Mohameda z Mekky, jeho odchod do Medíny, kde naplnil proroctví a zbudoval velkou říši dobra v souití s jinými komunitami). Dnešní hidra by měla směřovat k islamizaci Evropy, jinak by muslimové jako menšina neměli budoucnost.
Kolik muslimů ije mezi nepočetným obyvatelstvem nejjinějšího cípu evropského kontinentu? Nevím.Tradičně dost Angličanů, za prací denně docházejí a dojídějí přes dvojnásobný hraniční přechod Španělé, občas i přísně kontrolovaní. Známá atrakce ochočených opic šplhajících po gibraltarské skále mne nevábila. Zato mne přitahoval výhled na Afriku. Za mořem marocký Tanger jak na dlani. Takzvanému Euro Pointu vévodí zbrusu nová dominanta: mešita s vysoko se tyčícím minaretem. Kolem panuje čilý stavební ruch při budování okolního rozlehlého komplexu, financovaného Saudskou Arábií. Bezpochyby v obchodním porozumění se Spojeným královstvím, majitelem strategického území s úinou mezi Evropou a Afrikou. Proč ne? Spojenectví s dědičnou absolutistickou monarchií, vládnoucí nad pohádkovým bohatstvím z nafty, se nevyhýbají ani USA.
Modla současného kapitalismu, hospodářský růst, v Rakousku zpomalil na 0,9 % ve třetím čtvrtletí, avšak je vyšší ne v Německu a nad průměrem EU. S nízkou nezaměstnaností stát figuruje na druhém místě Unie. Spolkový kancléř Werner Faymann oceňuje, e občan po 40–45 letech práce dosáhne zasloueného důchodu, zatímco politolog Peter Filzmaier vidí budoucnost sarkasticky: Dnes jsme na dně a zítra budeme o krok dále. S Francií a Itálií si Rakousko stále dopřává přepychu, kdy sedm z deseti zaměstnanců odchází do předčasné penze (eny v 57 a mui v 59 letech). Odpor proti dosavadní praxi ztroskotává na taktické neústupnosti vládní koalice sociálních demokratů s lidovci, odborů a zaměstnavatelů. Přitom posunutí penzijního věku o jeden rok by znamenalo pro státní pokladnu více ne 300 milionů eur příjmu ročně.
Opozicí poadovaná reforma státních struktur s nadbytečným aparátem a jeho výsadami dlouhodobě hyne v nekonečných diskusích s odborovým svazem úřednictva, doménou lidovců. Ve vyhroceném střetu se spolkovou vládou o kompetence a krácení rozpočtu ve školství předvedli svou moc zemští hejtmani pod vedením dolnorakouského Erwina Prölla, strýce vicekancléře Josepha Prölla. Výsledkem byl nemastný neslaný kompromis. Zemské vlády v pěti zemích ovládají nadále lidovci, ve třech sociální demokraté, v Korutanech svobodní (FPÖK).
V podzimních volbách ve Štýrsku si svou pozici těsně udrel sociální demokrat Franz Voves a do koalice přizval lidovce. Zato ve Vídni nastalo očekávané zemětřesení. Sociální demokraté po dlouholeté nadvládě ztratili absolutní většinu, citelně klesli v přízni voličů i lidovci. Za vítěze voleb byl médii označen vůdce svobodných Heinz Christian Strache se ziskem takřka třetiny hlasů. Primátor Michael Häupl, šestnáct let ve funkci, zachoval klid, ignoroval jak svobodné, tak lidovce a do koalice přizval Marii Vassilakou za rovně ztrátovou stranu zelených, původem Řekyni. Přijala nabídku stát se náměstkyní primátora, proče v koaliční dohodě ustoupila od některých předvolebních poadavků. Rýsují se méně alternativní zelené ústupky ve prospěch obchodu a zlevnění veřejné dopravy. Levicová koalice bude čelit útokům Stracheho strany svobodných především v otázkách imigrace a integrace cizinců z odlišných kultur, v souznění s kritickým míněním značné části obyvatel metropole.
Mlčet nehodlají ani frustrovaní lidovci. Vinou neobjektivního televizního zpravodajství je nadmíru často dáváno slovo představiteli BZÖ, počtem členů a voličů bezvýznamné odnoi svobodných. Podpora komunistů s jedním procentem voličů nestojí za zmínku. Ovšem ve veřejnoprávní televizi ORF probíhá silná vnitřní konfrontace, která má vyústit v předčasnou volbu nového generálního intendanta – v zájmu nadstranické orientace. Snaha chvályhodná, iluze přehnané. Někdejší prezident Rudolf Kirchschläger volal kdysi po vysoušení bain v politice, teď u prý jde o hluboké močály, dodávají někteří komentátoři.
Dagmar Vaněčková (1933) je novinářka, ije střídavě v České republice a ve Vídni.
Dagmar Vaněčková: Glosárium z Rakouska
Lukáš Kantor: Korporace stále vládnou
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.