Tanout: zvláštní sloveso. – Co je to s tebou? – Ale, tane mi. Zničehonic mi tak zatanulo, a říkám si: Komu by asi tak prospěl konec světa? Ale vijte se do parazita! Jeho obzor je nízký, jeho rozlišovací práh vysoký, moc toho nevidí, tou úzkou štěrbinou, která mu na vnímání zbyla. Jedině parazit ničí svět slepě, dokonce bez ohledu na vlastní přeití. Jinak to vysvětlit nelze, kdy nám novináři líčí změny úrokových měr a trhání států na cucky jako neovlivnitelný přírodní proces, kterému se dá poroučet stejně málo jako větru a dešti. Občas přijde zkrátka doba ledová, tu a tam spadne asteroid, vdycky v dubnu přiletí sarančata, po jistém období klidu tu a tam vybuchne Vesuv, udělají se skvrny na Slunci, dorazí El Nino a propukne hospodářská krize. Trh je holt dravý ivel a tak nějak nám periodicky menstruuje, v tomhle měřítku je to jako potopa světa, globální makroekonomická megaspoušť plná leviatanů a jiných krvelačných oblud. Jen povate: s klimatickými změnami si prý nekonečná lidská vynalézavost poradí raz dva, ale s trhem nehne. Na ten je kadá politická vůle krátká, nedá se s tím nic dělat, leda protestovat a chodit k volbám. Ha, ha, řekl klaun.
Jen Mezinárodní měnový fond se v tom cirkusu vyzná, má na to sedmkrát pečetěnou čarodějnickou knihu plnou (Bělohradským trvale pohřešovaných) definitivních pravd a tajemných zaříkávacích formulí, které laskavě rozeslal světovému tisku, a budou-li je všichni dost dlouho úpěnlivě opakovat, rozběsněný ivel se moná uklidní.
Světový tisk a příbuzné orgány jsou ovšem přičinlivé a jednotná zaříkadla dovedou podle směrnic ústředního planetárního, nikdy nikým nevoleného výboru také iniciativně rozvíjet. Třeba Český rozhlas, skrytý za neprůstřelnou korunou, u začal vykládat něco o tom, jak by nám všem prospěl řízený bankrot eurozóny, neboli vlastně Evropské unie. Take ten strašný ivel, který nás tak deptá, bude nakonec asi náš důvěrně známý Oceán Blbosti – který se vdycky nahrne tam, kde je zrovna prázdno.
Česká média dovedou vyrobit i chiméry původní a jedinečné, na které by si mohla pořídit patent. Nejpovedenější je zřejmě ta poslední, která právě s ukázkovou názorností naplňuje pěkné české úsloví: Rychle nabyl, rychle pozbyl. Bublina spolku osobujícího si značku Věci veřejné, u zase vyfoukaná z ničeho podle prolhaného a ké by konečně u prokouknutého receptu na fajnovou pravici, kterého se drí praská mediální (skoro)inteligence, praskla v čase stejně rekordním, v jakém se ji podařilo vytvořit.
Ale kde se vůbec vzala? Záhada! Třeba já kadý den bez výjimky čtu noviny, sleduji zpravodajské relace, a najednou se stane tohle: řekněme ve středu ráno vyslechnu a přečtu zprávy jako obvykle, tý den večer otevřu televizi, a mám dojem, e jsem strávil aspoň půl roku na Marsu, mimo dosah veškerého vysílání ze Země, protoe mi nějak unikají souvislosti. Dovídám se, e z neznámého prostoru vytřeštila pár dnů před volbami jakási politická strana, po ní ráno ještě nebylo vidu ani slechu, a rovnou u ji prý chce volit sedm nebo osm procent občanů. No, moná ta strana nějaký den předtím u existovala, ale jak se o ní těch sedm procent voličů – tj. právě tak dost na jisté zastoupení v parlamentě – mohlo dozvědět, kdy o ní média do té chvíle nikdy nemluvila? Jinak se to vysvětlit nedá, ne e strana s těmi sedmi procenty u vznikla, protoe tolik jich potřebovala, aby lidé začali věřit, e hlasy pro ni nepropadnou. Takovou mediální manipulaci s demokracií jsme tu ještě neměli, a e jich bylo dost, například televizní krize, Kubiceho zpráva aj. K tomu další, u vykřičená propagandistická le o tom, e Věci veřejné nejsou ani pravicové, ani levicové, protoe rozlišování mezi pravicí a levicí ztratilo smysl (toté provedla Strana zelených, za překvapivě slepého souhlasu Petra Uhla): kdy něco takového vypustíte před jakýmkoli demokracií ošlehaným Západoevropanem (vyzkoušel jsem to), jenom se zasměje a řekne, e je to starý známý úskok pravice, která chce lovit hlasy nalevo. e něco takového dál a dál zabírá na Čechy, plyne patrně z jejich vlastních úporných iluzí.
Jakou fajnovost lze nakadeřit ze samých lí, tak zboných, e vlastní faleš nevidí, to ať rozhodne porota televizní soutěe Hvězdy tančí (čenglicky Stárdenc, podle vzoru krédenc, take zpět česky: Kodrcání hvězd). Já bych řekl, e to nelze. Stejně nepochopitelné je pro mě i to, e se někdo nechává v rozhodnutích zásadního společenského významu vytrvale ovlivňovat sociální skupinou, která drí hlavní média a v nich den po dni ukazuje, e nerozumí vůbec ničemu, kloudně neovládá ani jazyk, kterým píše, nerozezná benediktýna od bernardýna a slepici od baziliška, kunu má za hlodavce, Sibiř klade strategicky k Atlantiku, a kdy má k článku o Antonínu Dvořákovi vybrat vhodný portrét (na internetu jsou jich desítky), sáhne po fotografii Bedřicha Smetany (potom e český národ neskoná!), a svou nepoctivou hloupost vylepšuje leda neurvalostí. Proč by tihle lidé, kteří (s čestnou výjimkou sportovních novinářů) zjevně nerozumějí ničemu, měli tak dobře rozumět ekonomice, e většina národa bere jejich názory za směrodatné a řídí se podle nich?
Stejná otázka, pokud jde o dnešní politické vykonavatele moci. Po celém světě by státníka pohledal. U nás ještě lépe, sotva najdete politika, který by se dal ukázat cizině. V bídě i Schwarzenberg dobrý, kdy zapomeneme na volební plakáty, na nich vypadal jako Miloš Kopecký v roli sňatkového podvodníka. Něco se přece změnilo: z dvojí zbonosti, na které slavně zbudována ODS (jedna se váe ke zboí, druhá přímo k Bohu), dosáhla jisté odvety ta druhá, ale to je vlastně větší problém ne prostý nihilismus neoliberálů. Tzv. konzervatismus toti neví, co chce, nemůe vědět, co chce, protoe svět, na který se odvolává, dávno zmizel. Základem konzervatismu je rozmyslnost, nevůle ke změnám, jejich důsledky jsme nejdřív dobře neuváili: v tom smyslu bych byl konzervativec i já; ale ti naši takoví nejsou. Jejich zásadou je obmyslnost, konzervatismem zdůvodňují to, co se jim hodí. Vlastně to nejsou konzervativci, ale zpátečníci, kteří neuválivě prosazují změny radikální, hlava nehlava; to, k čemu chtějí dospět, však z lidské zkušenosti neznají, netuší, co to s ivotem udělá, protoe to nikde na světě v současné době nenajdeme. Oni o tom jenom sní, míří za pouhou abstrakcí, dřívější kritice nevěří, a nás chtějí strhnout s sebou. Jejich konzervatismus je ryzí utopie, v současnosti jediná utopie, a zlá utopie. Jednu věc o ní toti víme: vyvolala u dvě světové války.
Činorodý hlupák je velké neštěstí. Ještě větší neštěstí je tým činorodých hlupáků (příkladmo: ministerský předseda, jeho nejmilejší poradce a skvělá sestava ministrů). Take znova: proč si u nás lidé myslí, e zrovna tihle něčemu rozumějí?
Je zřejmé, e vzdělanostní společnost by rozvrátila naši křehkou patologickou rovnováhu a nadobro by nás zničila. Však je to jen taková konzervativní recese, oni to nemyslí váně. Pro to, co má následovat po novověku, neexistuje jméno. Budoucnost světa je společnost nevědomosti.
Radek John říká: Hurá! Je na té cestě o velký kus před námi.
Tomáš Tichák: Psí ivot
Jan Novotný: Sága
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.