Na letiště v Ruzyni jsme dosedli krátce před půlnocí. S tříhodinovým zpoděním. V polovině října indiánské léto u vystřídal lezavý chlad, tak jsme se těšili na teplo domovů. Hůř na tom byla naše polská kolegyně, které do Poznaně chybělo ještě pár set kilometrů. Vlak, co ji tam měl dovézt, u dávno mířil na sever a další pojede a po třetí hodině ráno. Nabídli jsme jí, ať jede s námi taxíkem. Vysadíme ji na Hlavním nádraí, a tam v restauraci nebo v kavárně ty tři hodiny přečká.
Jak málo jsem znal svou Prahu!
Zkušený taxikář zastavil před eleznými dveřmi někdejšího hlavního vchodu, tudy se prý dovnitř dostaneme. Vešli jsme do tichých klenutých prostor, které v tu dobu připomínaly prázdné továrny z akčních filmů. Mrtvé, umřelé nádraí, nikde iváčka, ani v hale před pokladnami, Pak se objevil jakýsi asi najatý stráce v civilu, aby nám důrazně sdělil, e nádraí je od jedné do tří v noci uzavřeno, take je musíme opustit. Proč uzavřeno? Protoe se v té době uklízí, vy byste také nechtěli, aby vám někdo při úklidu coural po bytě. Vdyť tu nikdo neuklízí! Mávl rukou, trval na svém. Tato paní, vysvětloval jsem, jede z daleka a bude pokračovat rychlíkem po třetí hodině. Tak ji tu prosím vás nechte, má snad jít ven do parku? Po chvíli se stráce mrtvého nádraí nechal obměkčit a vykázal naší polské kolegyni s kufrem a brašnou lavičku na dost větrném místě, pravda, pod střechou.
Hluboce jsem se styděl za své město a vyprávěl jsem ten trapný záitek přátelům. Prý nic nového, to u platí pár let. Dověděl jsem se historky obdobné, ale s horším koncem, kdy postiení skutečně museli nádraí na dvě hodiny vyměnit za pověstný park, po legendárním zbojníku Hoodovi přezdívaný Sherwood. V jednom případě prý cestující odmítla nádraí opustit a vyzvala policisty, aby ji ven vynesli.
Nejsem kdovíjaký světák, ale znám nádraí v několika sousedních zemích i v našich městech, která nemají své sanitární hodiny, přesto nejsou špinavá a zanedbaná. Jistě je v silách elezniční správy vyčlenit pro pasaéry v podobné situaci nevelkou, před nočním chladem chráněnou čekárnu. Proč se to naše centrální, hlavní nádraí chová jako zastávka někde v Kotěhůlkách? Nevěřím, e jde o bezproblémový úklid, spíš o nějakou sankci vůči bezdomovcům. Dvě hodiny mrtvého nádraí problém těchto nejchudších ovšem nevyřeší, zato dozajista zhorší pověst Prahy jako města málo vlídného k zahraničním návštěvníkům. Asi e praská pohostinnost počítá jen s kategorií nejzámonějších turistů, kteří se do podobné tísně sotva dostanou. Jsou dobře placení úředníci našich eleznic schopni vnímat praktické důsledky svých panských rozhodnutí?
*
Konečně tedy doma. Z pocitu hanby, kterou nezavinil, se člověk brzy oklepe. Ve stohu čekající pošty byla i tlustá obálka s kandidátními volebními listy do praské samosprávy. Kdy jsem ji otevřel, opět jsem zail pocit domova.
Nezklamali! Nic nezapomněli a ničemu se nenaučili! Mezi desítkami stran a hnutí kandidujících do praského magistrátu nad jinými strmě vyčníval Pravý Blok. Nabádavě nazvaný Volte Pravý Blok www.cibulka.net. V přiloeném seznamu zkratek, kde kadé straně stačí jedna řádka, cibulkovci jich mají třiadvacet a stejně tak se roztáhli na souboru kandidátních listin. Kde všichni ostatní mají jen volebním zákonem poadované údaje, provádějí předvolební agitaci. Svolávají Lidi Dobra k boji proti Lidem Zla. Vyzývají je, aby povstali proti dnešní demokratuře, skryté totalitě a otrokářství vyššího řádu a nevolili ádnou parlamentní tunel-stranu vládnoucí (post)komunistické rusko-české totalitní fízlokracii. Volit máme jen Pravý Blok s jeho poadavkem mravního obrození.
Příleitosti nadat všem a všemu cibulkovci nevyuili poprvé, zopakovali jen, co jim prošlo u v několika minulých volbách. Nevím, kdo úřední volební tiskoviny rediguje a schvaluje, soudím, e nějaký spřízněnec prezidentova mluvčího, který hájí svobodu slova i tehdy, kdy se mu některé názory neonacistů hnusí. Za příklad demokracie dává Spojené státy, kde kadý můe tvrdit, e něco jako plynové komory a krematoria v nacistických koncentrácích jsou pouhým idovským výmyslem. Nad příleitostí doručovat agitaci na úrovni páté cenové skupiny a do domácností a volebních místností by se měli úředníci ministerstva vnitra váně zamyslet. Zatím jde o exces, který nenašel následovníky. Valný uitek nepřinesl ani Pravému Bloku www.cibulka; v součtu získaných hlasů zůstal pod hranicí viditelnosti. Nečíhá však riziko právě tady? Co urputná a zavilá společenství neunesou, není ani tak oficiální přehlíení, jako nepochopení těch tupých občanů, toho stáda, které se snaí probudit. Situace, kdy se jim stává nepřítelem celá společnost, bývá nebezpečná.
Buďme však spravedlivější a nekárejme jen velmi osobitý Pravý Blok. Jestlie prezident republiky uprostřed probíhajících dvoudenních voleb řekne, e dává přednost stranám zavedeným proti stranám rychlokvašeným, kadý politicky gramotný občan pochopí prezidentovu favorizaci ODS proti TOP09. Zajisté osobní názor, ale prezident přece není ádný pantáta z Hrusic. Jeho mínění rozšíří uprostřed hlasování všechny tzv. sdělovací prostředky, a já tedy marně hledám principiální rozdíl mezi počínáním politického suterénu a státní vrchnosti.
*
A bylo po volbách, jejich výsledky voliči přijali s uspokojením i s odporem. Sociální demokracie získala svých dvanáct vytouených křesel v Senátu a předseda vlády na to reagoval ujištěním, e se tím nic nezmění, jen leckteré schvalování nepopulárních zákonů se protáhne. Pro jistotu vláda vyhlásila stav legislativní nouze, aby horní komorou ještě za dřívějšího sloení prohnala své úsporné balíčky.
Volil jsem sociální demokracii, a byl jsem jejím počínáním po volbách v Praze zklamán a pohoršen. Kdy volební lídr (jak krásné to staročeské slovo) před volbami občany ujišťoval, e ČSSD nevstoupí do koalice s ODS, tedy se stranou, která si u Praanů vyslouila velmi špatnou pověst a je třeba odstavit ji od městské vlády a městské kasy, nikdo z jeho soudruhů v praském vedení neprotestoval. Takový slib očekávaným volebním výsledkům vyhovoval, ve skutečnosti to však byl příslib klamný. Jen co došlo k vyjednávání, stal se Jiří Dienstbier mladší černou ovcí mezi vyjednávači, a ti ho také ze svého středu vypudili. Nakonec, jak známo, utvořili koalici s Občanskou demokratickou stranou. Nepochybuji, e pro to uvedou řadu důvodů, ale pochybuji, e mezi nimi bude ten hlavní, ten pravý. Kdyby došlo k opakování voleb pro námitku, e ODS svou většinou na poslední chvíli změnila rozmístění volebních obvodů, a tak o mandáty připravila několik menších, ne bezvýznamných a jistě konkurenčních stran – volil bych sociální demokracii znovu? Jistě bych nezůstal sedět doma, volby jsem ignoroval jen po dvacet normalizačních let. Nevím, kolik mandátů by v tom opakovaném hlasování sociální demokracie (a podobně i sama ODS) získala, a raději to ani vědět nechci. Jen si myslím, e v tom státě praském je něco shnilého a e tato hniloba prostupuje i stranu, která by mnohým měla být blízká.
Nemám rád hospodské řeči o tom, e nejhorší a nejméně důvěryhodní jsou Brňáci, Ostraváci, Jihlavané a odtud zase nazíraní Praáci atd. atd. Tento lokální rasismus je omezený, a bude-li mne někdo zlehčovat poukazem na to, e jsem Praák, řeknu mu, aby se nejdříve raději věnoval břevnu v oku svém. Ale přiznám se: po letošním podzimu bych se svou příslušností k Praze nikde nechlubil.
Jiří Vančura (1929) je historik a publicista; byl šéfredaktorem Listů.
Jiří Vančura: Počkejte prosím, a umřeme
Jan Zeno Dus: ijeme v šesté republice?
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.