Svoboda zvířat je poměrně úspěšná organizace, která bojuje za práva zvířat, aby proila ivot v pohodě ve svých přirozených podmínkách, a podobně jako několika jiným organizacím v České republice jí jde cílově o změnu postoje lidí ke zvířatům. Jsou to cítící tvorové jako my lidé. Dnes u máme i mnoho důkazů jejich inteligence, tedy e jejich jednání není určováno jen pudy. Jde o to, abychom je přestali dělit na člověku uitečná a neuitečná, abychom pochopili, e kadý ivot má cenu sám o sobě.
V Brně jsme pořádali v září infostánek, který byl téměř týden postaven naproti Mahelovu divadlu. Pod metodickým vedením pracovnice Svobody zvířat Mgr. Lucie Moravcové se tu mnoho lidí dozvídalo, jak zbytečné je utrpení zvířat v koešnickém průmyslu. Daří se omezovat módu koešin a postupně rušit koešinové farmy. Přesto umírají miliony zvířat chovaných pro koešinu. Z nejhorších jsou poměry v Číně, kde ochrana zvířat není zavedena a kvůli koešině jich tam umírají miliony. Jsou stahována z kůe často i zaiva. Také jde o omezení nebo úplný zákaz lovu velryb a jiných mořských savců, omezení devastujícího lovu ryb zejména v mořích, kde se bezohledným lovem ničí podmínky pro ivot. Je mnoho způsobů utrpení hospodářských zvířat, klecové chovy slepic, produkce brojlerů, klece pro prasnice, vazné stáje atd.
Laboratorní zvířata jsou zneuívána v obrovských počtech, i kdy je mono většinu pokusů nahradit. Zatím se podařilo získat některé výrobce čisticích a kosmetických prostředků, aby vyráběli bez pokusů na zvířatech. Označují je dvěma králíčky s hvězdičkou. Těko se daří omezovat obrovské počty zvířat pro pokusy asi hlavně kvůli nepřístupnosti laboratoří a nemonosti získat informace. Patrně je chov laboratorních zvířat dobrým byznysem,
Mezi všemi, kdo povaují ochranu zvířat za potřebnou, se našlo jen malé procento vegetariánů a vegani vůbec ne. Lidé většinou odůvodňovali konzumaci masa tím, e jim chutná, někteří se domnívají, e je maso nezbytné, zejména pro děti. Mnoho dotazovaných však uvedlo, e by ádné zvíře nezabili, e kdy si koupí u řezníka maso, nemyslí na to, jak bylo získáno. Hluboce zakořeněno je dělení zvířat na uitečná a škodlivá. Pro ta škodlivá mnoho lidí nemá slitování – například krutá, zdlouhavá smrt holubů, vrabců, některých hlodavců a jiných tvorů, povaovaných za škodlivé, jedy nebo v pastích je mnohými přijímána bez protestu.
e je potřeba zvířata chránit, na tom se shodli všichni, kterých jsme se v rámci naší ankety ptali. Jinak u vyznívá mínění o konkrétních způsobech jak omezit kruté zacházení se zvířaty.
Eva Dobšíková, členka Svobody zvířat, Brno
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.