Politickou scénou opět koluje téma přímé volby prezidenta. Vládní koalice se na ní shodla a premiér Nečas bude zvát zástupce parlamentní demokratické opozice – ČSSD – k jednání. Ne se vyjádřím k tématu přímé volby prezidenta, snad poznámku. Mohu si povzdechnout: kdy u se představitelům české politiky, jakkoli demokratické, podaří přeci jen dospět a přestanou si hrát na iluzi o demokratických a ještě demokratičtějších? Navíc v kauze dosavadní zkušenosti s volbou prezidenta. Vzhledem k tomu, e dobře znám taktiku i strategii první i druhé volby V. Klause prezidentem, stejně jako roli KSČM v ní, přijde mi to navýsost trapné a neupřímné. Postoj KSČM toti v obou volbách nikoliv nevýznamně přispěl ke zvolení V. Klause, a zejména ODS o tom jistě ví své, podobně jako o některých pohybech naší demokratickou politickou scénou po jeho zvolení. Ale nevstoupíš dvakrát do tée řeky, tvrdí výrok připisovaný Hérakleitovi z Efesu, take pokusme se plout dál.
Má-li být technika i technologie přímé volby občanskou společností v ČR zvládnuta, měla by odráet záměry politiků, stejně jako občanů. A tak vylučovat jakékoliv zvolené zástupce lidu z takového jednání povauji přinejmenším za politicky nedospělé, v tomto případě dokonce malicherné a falešné. Takový signál směrem k veřejnosti je přinejmenším neseriózní. Na druhé straně je pravda, e představitelé KSČM za dobu, kdy se o tomto tématu otevřeně hovoří, tedy někdy od r. 2000, 2001, opakovaně vyjadřovali převaující negativní stanovisko. Zda pokadé šlo vdy jen o logiku a podstatu samotné volby, a nejenom o politikaření, stejně jak to ale činila např. i ODS, se můeme dohadovat... Pozice KSČM je toti sloitější v tom, e ani při dosavadní nepřímé prezidentské volbě nenašel ádný z jejích kandidátů natolik odpovídající podporu, aby dokázal v konkurenci výrazněji uspět. Další kvalitou této pozice je, nakolik se ona sama mohla, ba dokonce chtěla dohodnout na podpoře jiného kandidáta ne právě V. Klause...
Tedy. Logika přímé volby zřejmě nabourá tu řekněme zákulisní mašinérii dohadování typu tak koho podpoří vaše strana tentokrát, kolego?. V případě zavedení přímé volby se Česká republika zařadí minimálně mezi ty evropské země, kde ji léta probíhá a bezpečnost zastupitelské demokracie není váně ohroena. Není na místě ani tvrzení, e přímá volba by byla zavedením prezidentského systému. Jde tu např. o legitimnost vztahu mezi prezidentem a politickými stranami. A není automatické, e zavedením přímé volby se z prezidenta stane neomezený monarcha. Jeho pravomoci by měly být v případě takové změny věcí diskuse a shody napříč navrhujícími stranami, tedy ovlivněny logikou parlamentní demokracie. Dohoda napříč politickým spektrem na vymezení pravomocí v přímé volbě prezidenta by se neměla svrhnout v institucionalizovanou karikaturu, jak takto zvoleného prezidenta dret na uzdě, měla by dopadnout tak, aby v ivotně důleitých otázkách pro společnost a občany byl opravdu integrujícím, z Ústavy ČR vycházejícím článkem demokratického systému.
Prezident zvolený v přímé volbě můe sehrávat výraznější integrační roli vzhledem k tomu, e vzejde z mnohem početnějšího občanského voličského zázemí. Dovolím si spekulovat, e panující deziluze nemalé části české veřejnosti z politických stran můe načas oivit jakýsi otcovský syndrom a ztotonění se s osobností, která by podle ní nejvíce odráela tzv. kolektivně personální atributy v individualizované podobě prezidentského kandidáta. Davová imaginace můe při výběru kandidáta sehrát nemalou roli a v případě první takové volby bude snaha tuto tendenci zohlednit, co můe zejména v psychologické rovině navodit ve veřejnosti zklidňující pocit, e její kandidát odráí více její představy a zájmy, neboť si jej lidé zvolili.
Jistě není třeba dělat z případného zavedení přímé volby prezidenta věc, na ní stojí a padá příští vývoj v naší zemi. Ten má jistě k řešení nejeden problém sociálněekonomické povahy. Přesto je na místě se váně zabývat některými přímými demokratickými prvky, které by přeci jen rozšířily podíl občanů na fungování věcí veřejných. Tedy se o to aspoň pokoušet.
Hana Svobodová, Most
Jiří Němec: Přímá volba: vějička?
Jan Matys: Je přímá volba vějička?
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.