Řím, 20. ledna 1985
Milý Toníku,
(...)
Kdy se uvidíme, je teď těžko říci, protože mám hodně závazků a ježdění až do 10. února, kdy končí ta konference v Římě a přesouvám se do Štrasburku, kde budu od 11. do 15. února. Možná, že bych mohl 15. přijet na week-end do Paříže a zůstat tam do pondělka, takže bychom se v klidu uviděli. Kdybys ale chtěl a mohl přijet za mnou do Štrasburku, budu rád. To si ale ještě domluvíme telefonicky.
Jinak Listy č. 1 jsou již hotové v tiskárně, resp. odevzdané a tisknou se a nezapomeň, že uzávěrka č. 2 je 10. března, takže pošli Dalimila a další materiály, které máš pro Listy.
Ze Štrasburku jsem mluvil telefonicky s Milanem Kunderou, který je momentálně naštván na všechny Čechy za ty polemické články a glosy, které bere příliš tragicky a osobně. Pokusil jsem se ho uklidnit a částečně se mně to podařilo. Mám ho určitě navštívit, až přijedu do Paříže. Ale ty to všechno jistě taky znáš.
Byl zde v Římě Tigrid a kvůli Kunderovi jsme se skoro pohádali, protože on považuje jeho knihy za dobře zkonstruované komerční produkty a ne literaturu. Taky mne informoval, že se konečně s Kunderou sejdou na obědě, tak jsem zvědav, jak to dopadne. Z domova mám zprávy, že Svědectví se v poslední době líbí méně a že rostou akcie Listů a 150 000 slov. Nejsou to zrovna naši přátelé, kteří to vzkazovali. Takže to je taky pochvala a povzbuzení pro Tebe, za 150 000 slov i za Listy, které si bez Tebe nedovedu představit, i když teď máš mnoho jiných starostí.
V mém věku musí člověk přemýšlet i o tom, komu by předal Listy, kdyby se mně – doufejme, že ne – něco náhle stalo Nerad bych žil s pocitem, že Listy zajdou se mnou, mají pořád ještě důležitou funkci. Moje první myšlenka byla na Tebe jako člověka, ke kterému mám důvěru a který by mohl ve vydávání Listů pokračovat. Uvažuj o tom, a kdybys s tím souhlasil, tak bychom si pohovořili o finančním aspektu celé věci, abys věděl, kde jsou peníze, a abych zařídil ev. plné moci. Nejsi sice o moc mladší než já, ale jednak mladší kandidáty neznám a jednak jsi sukovitější, protože hraješ tenis a jezdíš na venkov a nepiješ tvrdý alkoholy.
Pozdravuj Drahomíru, ať to s Tebou ještě vydrží, než ten svět trochu nakloníme nebo předěláme!
Tvůj
Jirka
(Z osobního archivu A. J. Liehma)
Pelikán v Evropském parlamentu
Dalimil (A. J. Liehm): Co s komunistickou stranou?
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.