Tak se nám stařičký kníepán obětoval, a místo aby uíval zasloueného klidu v některé ze svých odlehlejších restitucí a tam se těšil doivotní jednomyslné úctě národa i všeho lidstva, bude po nás radši uklízet záchody. a jsou to přitom, jak říká, záchody příšerně zaneřáděné, snad ádné lejno nepadlo, kam mělo, jako bychom se po těch letech, co jsme opustili svá původní vidlácká hnojiště, ještě ani neuměli trefit do mísy. Taky se na nich dávno neuklízelo, a nelze se dokonce ubránit podezření, e to neřádstvo rozmazáváme po stěnách schválně.
Někdo jiný by takový hnus nechal uklidit trestancům či vojsku, a ještě líp nezaměstnaným, důchodcům, sirotkům a tělesně postieným, ať u přestanou natahovat ruce a svobodně se o sebe postarají. Karel Schwarzenberg se však zachoval muně a uklidí to sám; jistě s obětavým přispěním ostatních ministrů vlády, v ní zasedá, zejména těch za TOP 09. Kdo se také v lejnech vyzná lépe? Konečně vláda, která to vezme za správný konec, vláda fekální ostraitosti.
Není proč přecházet ten výlev mlčením. Kdyby si něco tak poválivého dovolil sociální demokrat, ani si nechci představit, jak by ho média roznesla v zubech. Ale co by u Paroubka byla kolotočářská sprostota a u Topolánka plebejská neomalenost, toť u kníete pána staroslavná zemitost. Média citovala, a ztichla; vidí v něm koneckonců příští monou hlavu státu. Takovou máme holt demokracii. a zaslouíme si ji.
Vyvstává podruná otázka, na který záchod doposud chodil sám Schwarzenberg. Na ten zaneřáděný asi ne, modré lejno hodno jest jinších podnosů. Moná nechodí na záchod vůbec. Leckterý z dnešních českých nabobů se s ostatními lidmi necítí svázán ani biologicky. Proto tak pohrdají zdravotním a sociálním pojištěním: netýká se jich to. Jak by řekl Freud: naše jsou lejna, oni z nich nadělali peníze; bohatství nezakládá jen rozdíl sociální, v jejich očích mění samu podstatu ivota. Na svou příslušnost k lidskému druhu si vzpomenou, a bude-li nejhůř: aby nám připomněli naši mravní povinnost k nim. Nemám zdání, zda Schwarzenberg sám takto smýšlí; přinejmenším by to nebylo ze stejných důvodů. v hrubé metafoře, kterou pouil, je nicméně něco z tohoto vrchnostenského bludu přítomno.
Take objektivně je to metafora, hodně vulgární, a uchýlil se k ní předseda vládní strany, místopředseda současné vlády. Metaforu můeme chápat jako znak vyššího stupně, sestávající tak jako všechny znaky z toho, co je vyjádřeno a co tvoří sloku označující, a z toho, co je myšleno a je oním vyjádřeným označováno. v metafoře není vztah mezi označujícím a označovaným libovolný, zakládá se v podobnosti mezi oběma slokami znaku; znak je motivovaný. Jako zaneřáděný záchod je tak označována oblast politikovy praktické působnosti, neboli uspořádání a chod české společnosti, a zároveň se nám sděluje, e mezi tímto a oním – českou společností a zaneřáděným záchodem – existuje v nějakém ohledu podobnost. Sama analogie můe tedy být předmětem sdělení, nemusí na ní být nic očividného; všude po světě by se určitě našlo dost politiků (namátkou: Václav Klaus, bratři Kaczyńští), kteří by jakoukoli podobnost mezi svou prací a drhnutím záchodů rozhořčeně zavrhli: vytírat hovna kravatou!
Podstatné pro metaforu je i to, e jde vdy o podobnost dílčí, která neplatí ve všech směrech. Nemusí tedy Schwarzenberg vysvětlovat, zda hodlá také šmírovat na metaforických dámských toaletách (co by souviselo s delikátní otázkou, zda je na dámách zaneřáděno stejně jako na pánech), ani jak je to ve Sněmovně s velkou a malou stranou, ani jaké bankovní produkty se mají označovat pojmem močení a zda u na to zavedli samosplachovací mušle, nebo mají pořád jednotný lábek s odtokovou mříkou a stěnu natřenou dehtem. (Čtenář jistě pochopil, e mám se záchody letitou zkušenost, a to zdaleka neříkám všechno, co vím; moná bych se hodil na šéfa tajných slueb?)
Analogie je však plná zrádných zákoutí, a metafora bývá kluzká. Některé prvky podobnosti mezi pouitým obrazem a tím, co má označovat, si mluvčí ani nemusel uvědomit, přesto se ve své zvláštní přiléhavosti samy od sebe vnutí, a jeho myšlenku obnaí víc, ne by si přál, ba i víc, ne jak se jemu samotnému důvěrně jevila. Jak by řekl Freud, metafora můe fungovat jako vytříbený lapsus linguae; je to ten nejelegantnější způsob, jak kálet do vlastního hnízda.
Tím víc záleí na tom, v jakém vlastně ohledu má podle rétora analogie platit. Zaneřáděný záchod, převeden v koncept, označuje největší monou špínu, za kterou si můeme sami (neboli ve výchozím bodě je to u metafora, která vytváří další metaforu). Co tomu asi tak odpovídá v oblasti veřejné správy? Snad špatná ústava, určitě korupce. Ale vylepšovat českou ústavu nemá v úmyslu nikdo, a pokud jde o korupci, z jiných kníecích výroků víme, e k ní má Schwarzenberg vztah velkoryse kavalírský: kmáni a korupce prostě patří k sobě, stejně jako kmáni a demokracie, s tím se nedá hnout. On je nad věcí. Ze všech vládních stran ostatně předstírá ta jeho nejméně, e hodlá s korupcí zatočit.
Z hrubě asociálního programu TOP 09 a z toho, e právě tato strana obsadila jako na potvoru všechna ministerstva, která tyto věci spravují, vyplývá celkem zřetelně, e zaneřáděným záchodem je míněna právě sociální oblast. Taky čím niší společenská úroveň, tím jsou záchody zaneřáděnější, to všichni víme. U ádné společné záchody se spodinou, kadý ať se pěkně udělá sám pro sebe, a holota ať si kálí, kde ji napadne; příroda to spraví.
A co na to holota? Holota se raduje: také se udělá pro sebe a naseká z lejna majlant, jen kdy se nemusí na nikoho ohlíet a nikdo ji nezatěuje přebalováním nemohoucích. Čeká ji veliký úspěch, tak proč by sama sebe trestala daněmi a dávkami; jestli někdo odpadne, má smůlu, je to holt odpad; ale většina to dokáe a nakonec, u Velkého zlatého klozetu, si potyká i se Schwarzenbergem. Schwarzenberg jako modla, Kalousek jako vzor: dvojice ve svém úspěchu podivuhodná; stejně povedená jako onen jadrně přímočarý středověký šlechtic a jeho ničemný, a právě proto nezbytný sluha Kubík Hajzlík, kteří se v úspěšné francouzské filmové komedii Návštěvníci omylem ocitnou v novověku.
Tak se rodí nejpopulárnější politik: z kolosálního nepoměru. Kolikrát jsme si v televizní upoutávce volebních debat museli vyslechnout, jak se podle Schwarzenberga při volbách jenom vyhází spousta peněz oknem. Plebejský maloměšťák si libuje, jakou si pan předseda dělá starost o jeho prkenici, ale ono to znamená ještě něco jiného: e se jen utrácí za hlouposti – toti s prominutím za demokracii. Demokrat? Těko říct – ale jistě náramný hráč. Sociální stát a špinavý záchod jsou jedno a toté; z čeho logicky vyplývá, e jedno a toté jsou nakonec prostě socky a hovna: toť ono místo, kde metafora podkluzuje. Není nad starý dobrý čas milodarů a privilegium hradních latrín tesaných z kamene, kde se celý rod scházíval ke společnému vyprazdňování.
Vůbec nepochybuji o tom, e milodary by dobrý kníepán rozdával štědře. Ale jiní by asi tak štědří nebyli, kdy jenom škudlí a škudlí. Tak nastává pravý opak toho, oč lidé posledních tři sta let usilovali: pomoc potřebným, starým a bezmocným neponechávat náhodě; formálně ji včlenit do společenského uspořádání, do zákonů. Občané se dál zříkají základů své civilizace; a nesporně tak činí platným demokratickým způsobem. Václav Bělohradský hovoří o tom, e lidem došla kolektivní soudnost. Ještě nedomýšlíme, jak závratně tím musí utrpět naše chápání demokracie a důvěra v ni. Kdy jsou lidé schopni na Schwarzenberga zabrat, není vlastně nutno dát mu za pravdu? Demokracie je taková hloupá hra: ať ije demokracie!
K tomu škudlení: nejspolehlivější způsob, jak si nezaneřádit záchod, je vytrvalá zácpa; ale nemusí to dobře skončit; někdy je přece jen lepší záchod zaneřádit. Jsou důleitější hodnoty ne čistý záchod.
Tomáš Tichák: Perpetual motion food
Václav Jamek: Vzad! aneb Mnoho bičů
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.