Není mi líto Klementa Gottwalda, kterého zlínské zastupitelstvo zbavilo čestného občanství, není mi líto, kdy sudetská obec zbaví zapomenutého čestného občanství Konrada Henleina, ale jejich starosti na mou hlavu. u takových občanství je přece dostatečně výmluvný rok udělení.
Po srpnu 1968 se objevil kapitulantský, nikoliv ale hloupý vtip – odznak-placka s nápisem Sorry, Tony! Míněn byl Antonín Novotný, zosobnění odstraněné garnitury, ji měla vbrzku nahradit garnitura husákovská. Nebude pár měsíců po českých volbách dobrým obchodním artiklem placka Sorry, dinosauři!?
Občas se kritikové i stoupenci takzvaného vyrovnání s minulostí, tedy otvírání estébáckých archivů podiví: Proč jsou ostouzeny malé ryby, vlastně oběti, a nikoliv pachatelé a zločinci? Údiv je zpozdilý nebo pokrytecký. Odhalování malých ryb, drobných a velkých donašečů je – pikantní. Fakt, e kdosi byl plukovníkem StB, je suchý a nepikantní. Nic pro voyerství.
Selektivní paměť nemají jen stařečci. Kolik novinářů ještě ne starých bude označovat Radka Johna za svazáckého novináře? Mně je to jedno, ale někteří lidé by si mohli intelektuální cvičení uloit: Bylo mravně horší být aktivistou Čs. strany socialistické a šéfem v RaJ, nebo pracovat v Mladém světě? Nevím, ale ti, co mají potíe se selektivností, by se otázkou bavit mohli.
z Novinek.cz: Mně se na straně Věcí veřejných líbí, e se snaí řešit konkrétní problémy a jeden z největších problémů můe být, e se levice po volbách spojí s komunisty a dostane je do vlády, vysvětlil (...) John s tím, e se jedná o hrozbu, jaká tu 20 let po Sametové revoluci ještě nebyla. Je to moné?!
Málokdo si myslí, e roztomilost, slušnost a šarm stačí, aby se člověk stal dobrým romanopiscem. Leckdo si myslí, e pro politika jsou to předpoklady dostatečné. Ministr Schwarzenberg v Topolánkově vládě ale aspoň milým vystupováním poněkud vyrovnával klackovitost šéfovu i kolegy – místopředsedy vlády pro evropské záleitosti. Vedle tvůrců a zadavatelů Entropy působil velebně. a v jednom je jeho popularita sympatická určitě: popírá paušalizující plk, podle kterého Češi plebejsky nesnášejí šlechtu, exulanty, cizáky a katolickou církev.
Titulek Lidovek.cz 24. května 2010: Ústecko čeká souboj titánů. Titány míněni Paroubek, Gandalovič, Zeman a Bursík.
Ze Sme.sk: Skúsme Ficovi spolu o dva týdne pripraviť rovnaký politický osud ako Paroubkovi, vyzýval (...) priaznivcov na sociálnej sieti Facebook podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš. Mám veľkú radosť, e českí voliči poslali boľševika tam, kam patrí, tešil sa šéf SaS Richard Sulík. Nebo: Vojak hlas Smeru u nedá. Mladý profesionálny vojak–záchranár voliť pôjde. Nehovorí koho, ale vie, e voľbu Smeru spred štyroch rokov nezopakuje. Máme se radovat i z tohoto souznění duší, vidíme-li, e sdílíme tolik let po rozchodu podobné fráze, e podobně naše média agitují?
Jsou důleitější věci. Po smolenském neštěstí jsme mohli spatřit vznešenou tvář politiky, polské a ruské. D. Medvěděv i V. Putin reagovali spontánně i dokonale protokolárně; ruský stát ukázal, e je schopen organizačně zvládnout situaci, která by byla náročná i pro státy bohatší a s administrativou osvědčenější. Medvěděv s Putinem vyuili – v nejlepším slova smyslu – tragické situace a upřímného zděšení i dojetí občanů Ruska, aby učinili vůči Polsku vstřícné kroky, které patrně v úmyslu měli, avšak rozvrené do delšího času. Všechno se můe pokazit, ale doceňme to. a doufejme, e i česká politika bude vůči Rusku otevřenější, co nemá s podlézavostí nic společného. a ké by se v českých médiích objevovalo víc typů Rusů ne úctyhodný (bez ironie) disident, postkágébácký potentát a umouněný opilec. Dvacet let po rozpadu impéria je nejvyšší čas. Moná nám Poláci půjdou v rozumu příkladem, je budou Češi těko učit, jací Rusové v dobrém i ve zlém jsou.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.