Nebudu opakovat, v čem byly české květnové volby 2010 převratné. Zajímá mne zde osud dvou menších stran, které jsou zaloeny na silných idejích a mají původní, dobře odlišitelný volební program. Křesťanští demokraté a zelení v těchto volbách neuspěli, v obou případech je to svým způsobem škoda. Přitom letos voliči velké strany opustili a nebáli se riskovat volbou malých či menších stran. Jejich místo alespoň částečně vyplnily TOP 09 a Věci veřejné.
Křesťanští demokraté udělali v posledních letech řadu chyb, na dno se dostali volbou předchozího předsedy Jiřího Čunka. Výrazně posílila starolidovecká linie, strana pomalu opouštěla svůj program a stůj co stůj se chtěla udret ve vládě. Napětí uvnitř strany nakonec skončilo odchodem vlivných poslanců a mnoha známých osobností. Většina spolu s Miroslavem Kalouskem zaloila TOP 09. Potud je to historie známá, za připomenutí ale stojí fakt, e KDU-ČSL si nechala ukrást i několik témat, navíc si zvolila do čela člověka, který sice patřil v české politice k těm slušnějším, nicméně v této době straně neměl příliš co dát. Kromě toho se Cyril Svoboda soudil s Charitou o dům, co se ve stranických kruzích neodpouští. Strana potřebovala někoho, kdo bude více respektován a bude bydlet mimo Prahu, nejlépe přímo na Moravě.
Ale zpět k programu: je s podivem, e se TOP 09 podařilo vzít KDU-ČSL téma venkova. v rámci ČR nijak nevelké uskupení Starostové a nezávislí začalo spolupracovat s TOP 09 a stalo se symbolem vztahu politika a venkov. Přitom nelze říci, e by v kampani křesťanští demokraté nepřišli s něčím novým, třeba místopředseda strany Pavel Horák se prezentoval myšlenkou Naše potraviny na náš stůl. Ta ovšem zůstala nedotaena či ne zcela vysvětlena a strana s ní nijak dále nepracovala. Jestli se KDU-ČSL za čtyři roky vrátí do Poslanecké sněmovny, záleí i na tom, jakou podporu získá v podzimních komunálních a senátních volbách a zda si udrí poměrně stabilní postavení po krajských volbách 2012.
V mnohem obtínější situaci je Strana zelených. Ve stranickém systému není tak pevně ukotvena a ani se nemůe opírat o loajální voliče jako křesťanští demokraté. Navíc má voliče mnohem citlivější a vnímavější, kteří prohřešky příliš neodpouštějí. Zelení musejí změnit své vedení, objídět republiku a tvářit se méně pravicově. Zachrání je pouze mravenčí práce, ovšem výhodou je onen důraz na ekologické chování, který není módní záleitostí, ale nutným přístupem k našemu okolí i nám samotným. Strana udělala od roku 2006 řadu chyb, dnes se zřetelně ukázalo, e neměla vstupovat do pravicové vlády. Začala se chovat velkopansky, například v komunálních volbách často odmítala spolupráci s menšími, k ČSSD a ODS alternativními subjekty. Věřila si, e jako zavedená parlamentní strana posílí i zde. Pak následovaly tristní výsledky v krajských a evropských volbách, které završila letošní sněmovní pohroma. Otázkou však je, jestli si strana své chyby dokáe uvědomit. Především tu, e nesmí spoléhat na pravicové voliče velkých měst. Ti si k ní našli cestu v roce 2006 víceméně náhodou. Její elektorát je úplně jinde.
Pavel aradín (1969) je politolog a publicista, působí na Filozofické fakultě UP v Olomouci.
Jan Rychlík: Dvě perspektivy České republiky
Olga Šulcová: Účtování s poraenými
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.