Jsou určitá data v historickém kalendáři, která moná s postupujícím časem není nutno s pompou oslavovat, ale spíše s pietou připomínat. v souvislosti s 65. výročím poráky nacistického Německa a ukončení 2. světové války v Evropě je proto dobré si především s velikou úctou připomenout všechny, kteří v boji za svobodu naší vlasti poloili oběť nejvyšší, a zároveň mít (my všichni) stále na paměti, e úsilí o demokracii vlastně nikdy úplně nekončí a e svoboda není samozřejmost.
Pokud jde o aktuální vztahy k našemu západnímu sousedovi, nikdy v minulosti asi nebyly lepší. Právě nynější všední kadodenní normálností. Jedenáct let jsme s Německem vojenskými spojenci v rámci NATO a před šesti roky jsme se potkali i jako členové Evropské unie. Kdo by to byl před šedesáti pěti lety řekl... Česko-německé vztahy přitom vlastně téměř nikdy v historii nebyly jednoduché a jednoznačné, u od dob Sámových či svatováclavských přes zmatky středověku a ke dvěma válečným katastrofám 20. století či následně spuštěné elezné oponě. Jsem si velmi jist, e nikdo ze současných představitelů českého politického spektra (zřejmě pouze vyjma významem velmi okrajových stran rázu extrémistického) nepochybuje, e definitivní narovnání našich vztahů s Německem bylo a je v zájmu České republiky a jejích občanů. Trošku neprávem nyní pozapomínaná Česko-německá deklarace znamenala v tomto zdaleka ještě ne (především lidsky a občansky) ukončeném procesu velmi výrazný a pozitivní posun na mezistátní úrovni. Obce, města a příhraniční regiony však v mnoha směrech státní instituce v dobrém slova smyslu v minulých letech předběhly.
Zrovna město Liberec nestálo a nestojí mimo. Není to přitom zase tak historicky dávno, co je nazývali Reichenbergem... Jedním z příspěvků v navazování a udrování kontaktů s občany SRN (nejen z okolí Augsburku, kde ije značná část libereckých Němců, odsunutých po 2. světové válce) jsou od začátku 90. let pořádané Česko-německé kulturní dny. Kromě oficiálního programu, seminářů třeba o ivotním prostředí, sociálních otázkách či kulturní spolupráci, koncertů či divadelních představení zbyl vdycky prostor i na polooficiální či soukromé diskuse na téma pro obě země právě aktuální. Nemusí se přece vše odehrávat jen na nejvyšší vládní či parlamentní úrovni! a diskutovat bylo zatím vdycky s německými účastníky o čem: o minulosti (a není nejmenšího důvodu se tématu i do budoucna vyhýbat), ale hlavně o přítomnosti a společné evropské budoucnosti. Stranou nikdy nezůstala ani příhraniční spolupráce česko-německo-polská v rámci Euroregionu Nisa a dnes ji trvale velmi dobré partnerské vztahy s představiteli samosprávy nejen v nedaleké itavě, ale i v Augsburku a jinde.
I tato nesporně pozitivní současnost však nachází kořeny v minulosti... Před patnácti lety jsem na setkání zástupců evropských měst u příleitosti 50. výročí konce války v Kolíně nad Rýnem před početným a docela významným politickým (a především německým) auditoriem pronesl věty, e kadý následek má přece vdy svoji příčinu, a to se týká i poválečného odsunu sudetských Němců, ale e naším společným směřováním by nemělo být jenom zahledění do minulosti, ale i pohled ke společné budoucnosti. a kupodivu (?) jsem u tehdy sklidil značný potlesk.
Se svojí minulostí se musí pokud mono čestně vyrovnat kadý národ, kadý stát. ádné nedostatky nesporně demokratického vládního systému předválečného Československa nemohou ospravedlnit jednoznačný příklon sudetoněmecké menšiny k nacismu a Hitlerovi, a těko se proto i po tolika letech divit, e pro většinu ijících pamětníků i nás narozených a po válce byl poválečný odsun na základě rozhodnutí postupimské konference v té době plně oprávněný a pochopitelný. Jako kadou událost toti nelze ani odsun chápat a hodnotit bez znalostí tehdejších souvislostí a účelově oddělovat příčinu a důsledek. Historie odsunu Němců přece nezačala a rokem 1945! Vzpomínky na Mnichov, obsazení pohraničí, vyhnání jeho českých obyvatel a šestiletou německou okupaci nelze z povědomí našeho národa vyzmizíkovat ádnou rétorikou. Na druhé straně však občané SRN včetně oné části Němců, jejich rodinné svazky se táhnou k českému pohraničí, ijí ji desítky let ve státě, který vyznává demokratické principy vlády; to je nezpochybnitelné a lze na tom stavět. Německa (včetně jeho sudetoněmeckého občanstva) se prostě není nutno 65 let po válce obávat. Kdo snad tvrdí opak, hraje vlastní politickou kartu, v SRN nebo u nás, anebo nemá dostatek sebevědomí či argumentů. Alespoň částečné (všechny křivdy a zločiny prostě napravit nelze, tím méně jenom finančně!) odškodnění obětí nacismu, holocaustu či nuceného pracovního nasazení nesmí být předmětem politických hrátek, ale upřímně míněnou snahou pomoci konkrétním lidem.
V Libereckém kraji, v Novém Boru, se ji delší dobu vedou boje o soukromý pomníček na místním hřbitově, jen připomíná několik Němců, kteří byli po osvobození v květnu 1945 v rámci stanného práva a bez soudu popraveni. Byli či nebyli někteří z nich členy NSDAP, byli či nebyli popraveni v souladu s tehdejším právem, je vhodné, aby jejich smrt připomínal pomníček na hřbitově, kdy tam vlastně neleí (nikdo neví, kde jejich těla skončila)...? To je, oč v oné veřejné a často bouřlivé diskusi běí, kromě toho se blíí komunální volby... Vůbec nejhorším řešením by bylo podle mě odstranění pomníčku (co je i právně velmi komplikované, ne-li nemoné). Třeba i proto, e by se v zásadě ádné pomníčky, které připomínají mrtvé, odstraňovat neměly, kdy u jednou byly postaveny... Třeba se nemusely stavět, ale to u je jiná otázka. Pětašedesát let po skončení války o tomto jinak pouze regionálním sporu píší i německé celostátní a velmi renomované noviny. Tudy cesta asi nevede...
Na minulost, která se čím dál tím rychleji stává pro většinu z nás historií, není moudré ani rozumné zapomínat (ne náhodou je nejlepší učitelkou ivota!), ale bude to s postupujícím časem spíše pracovní pole pro historiky, a nikoliv pro politiky. a to je jenom dobře! Pro vztahy našich sousedících států je přece rozhodující přítomnost a hlavně naše společná evropská budoucnost. Pohled především kupředu, a nikoliv nazpět je přece správným směrem našeho počínání, a to nejen vůči západnímu sousedovi a nejen pokud jde o připomenutí 65. výročí konce světové války.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.