29. 5. 1918–18. 2. 2010
Jako by rok, ve kterém ses narodila, rok velkých změn a nadějí, symbolizoval, e po celý Tvůj ivot se budou proplétat osobní naděje, radost i smutek. i Tvůj celoivotní optimismus, elán a energičnost jako by byly součástí jednoho dětství, osobního i společenského, které trvalo a do dospívání, kdy náhle přišel soumrak v podobě fašismu a Ty jsi poprvé musela čelit těké situaci, neboť Tvůj nejstarší bratr Kosťa byl zatčen gestapem a uvězněn na dlouhá léta, druhý, mladší bratr Jirka se musel skrývat na neznámém místě pod cizí identitou, Tvůj tatínek byl odvezen do vězení a maminka odvlečena do koncentračního tábora v Osvětimi. a Tys jim posílala dopisy, balíčky a jejich vzájemnou nepřítomnost jsi propojovala neviditelnými nitkami osobní naděje.
Jednou jsi nám vyprávěla, jak jsi naposledy uviděla maminku. Stála na nástupišti a nastupovala do transportu, ale jeliko jsi byla hodně daleko – nespatřila Tě. Tento Tvůj starostlivý pohled na nejblišího člověka Tě pak provázel po celý ivot. Tímto starostlivým pohledem ses později moná dívala i na nás. a my jsme mu moná ne vdy rozuměli.
Kdy skončila válka, přišla krátce opět doba, která přinesla naději jak společenskou, tak i osobní. Ty ses mohla konečně shledat s otcem a bratry a bylas u dospělá a silná, neboť jsi poznala, e domov je i místo, kde pochováváme ty, které milujeme. Doba osobního štěstí však byla opět krátká. Brzy váně nemocněl Tvůj mu a Ty ses musela starat nejen o něho, ale i o své malé děti Petra a Pepíka. a opět přišel nový soumrak v podobě srpnové okupace a s normalizací jsi musela znovu čelit těké situaci, neboť bratr Jiří se ocitl v nucené emigraci v Itálii a druhý bratr, Kosťa, byl ze stejných důvodů profesně a společensky dehonestován a persekuován. Tvou posilou a nadějí se stávali Tví dospívající synové a i jejich eny a především vnoučata, které se stala naopak poznáním domova jako místa, kde milujeme Ty, které nejdříve v náručí chováme a posléze vychováváme. a jeliko od Tvého víc ne symbolického data narození se osobní i společenské změny vdy osudově prolínaly, nebylo to jinak ani v roce 1989. Poprvé se osobní i společenské naděje v Tvém ivotě setkaly a Tys mohla sdílet ivý domov s celou rodinou a volně se stýkat s bratrem Jiřím, bez vnějších překáek. Jako by se symbolicky setkaly roky, magická data a uzavřely tajemný kruh.
Andulko, právě díky Tobě, která jsi poznala, e domov je i místo, kde pochováváme ty, které milujeme, můeme vědět, kde máme domov i my. Milá Andulko, děkujeme Ti za Tvoje pohlazení, za lásku a skromnost.
(Pohřební řeč pronesená ve středu 24. února 2010 v kapli na hřbitově ve Valašském Meziříčí; redakčně upraveno)
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.