Do Prahy jsem se vrátil v prosinci 1969 (...) Doma se schylovalo k účtování s poraenými, píše historik Michal Reiman, působící předtím v cizině, ve své vzpomínkové kníce z roku 2008. – a takto popisuje tehdejší dění dlouholetý předseda federální vlády Lubomír Štrougal ve své nedávno vydané knize Paměti a úvahy: V průběhu roku 1969 probíhaly pohovory se členy strany. Původní záměr – otevřeně si vyměnit názory na situaci i východiska – se postupně zvláště během roku 1970 transformoval do otázky ,souhlasíš či nesouhlasíš se vstupem vojsk. (...) Ze strany bylo vyloučeno a vyškrtnuto více ne půl milionu členů, většina z řad intelektuálů a funkcionářů, kteří se angaovali v prosazování reformních kroků v šedesátých letech. Stali se z nich občané druhé kategorie. (...) Většina odpovědných míst jim byla zapovězena, jejich děti neuspěly při přijímání na střední a vysoké školy.
Poraení přicházeli k prověrkám zhusta u předem poraeni. Nebylo těké vytipovat na kadém pracovišti, v kadé obci, ba i v ulici ty, co se před invazí projevovali proreformně. Pokud před komisí nešli do sebe, neposypali si hlavy tunou popela nebo nějak uitečně nepřispěli k procesu vylučování, byli ztraceni. Zachránit je v některých případech mohli případní vlivní zastánci či vlastní pohnutý ivotopis – třeba vytetované osvětimské číslo na pai. – Pogromistická nálada se šířila zemí jak stepní poár. Netekla při tom kádrovacím masakru krev, nýbr nervy, a to nikoliv jen kritikům, nýbr i stoupencům posrpnového reimu. Proč mi berou stranu? Proč mi berou Sovětský svaz? naříkal jistý důstojník. To se spletli, e ho vyrazili. Byl by věrný a za hrob a slouil by oddaněji ne pes. – Byly ovšem i příhody zcela opačné. Jedna z nich je obzvlášť pikantní: Mladý vědecký pracovník Ekonomického ústavu Čs. akademie věd, čerstvě vyškrtnutý ze strany, se u tramvaje v Jindřišské ulici potkal s předsedou prověrkové komise. Mrzí tě to, soudruhu, moc? zajímal se účastně předseda komise. Druhý den – měkká duše – se postaral o to, aby byl mladý vědec vzat do strany zpátky. Dotyčný byl z toho nešťastný. Další den mu svitla naděje – kvóta vyhození nebyla v ústavu splněna. i sedl a napsal dopis v tom znění, e si nezaslouí být členem KSČ. Konečně ho tedy vyškrtli! – Jestlipak on této své neobyčejné usilovnosti někdy nezalitoval?
Atmosféra čistek v Československu na počátku 70. let nezadritelně bytněla a houstla. Hledání nových míst bylo pro vyhozence smutné dobrodruství. To musíte jít zrovna k nám? reptali na leckterém osobním oddělení, byť šlo třeba o málo placené místo ve skladu. Mou kolegyni, pohlednou mladou enu s univerzitním diplomem, chtěl dát vedoucí jednoho kádrového oddělení dokonce vyvést a vyhrooval jí policií. A ven! křičel na ni, pobouřen jejím sdělením, e byla zaměstnána v tisku a je vyloučena z komunistické strany. Pokládal za nebetyčnou drzost, e se takováto persóna uchází o inzerované místo v podatelně. Jindy zas přijetí vyhozence neschválil bdělý stranický výbor...
Kádrovačka na ředitelství podniku Klenoty (překvapivě patřily do tohoto ranku i bazary) mi mezi čtyřma očima řekla: Jste mi sympatická, soudruko, z dotazníku vidím, e jste se musela vylízávat z malých poměrů jako já, a nám byste se na libeňský bazar hodila, kdy umíte těsnopis a psát na stroji, ale podle příkazu můeme lidi, jako jste vy, zařazovat pouze na manuální práci. – Kamarád Laco – talentovaný mladý historik z Banské Bystrice – mi v tée době, v říjnu 1970, píše: Milá Olinka, som tesne pred sťahovaním do iného mesta a ani za Boha neviem nájsť miesto. Práve som čítal, e jeden závod v tom inom meste hľadá pomocných pracovníkov k bágrom a e je monosť vyučiť sa za kvalifikovaného robotníka (bagristu). Tak sa o to pokusím, ako sa pokúšam o mnoho iných vecí. Ale o tých inokedy.
Tzv. kádrové předpoklady bez ostychu vyadovaly nejen inzeráty v rubrikách volná místa, nýbr i v rubrikách seznámení. Nebylo radno dát se dohromady s někým, kdo je neměl. Nevypadalo to v osobních dotaznících dobře a mělo to dopad na celou rodinu. v těkých existenčních obtíích se ocitly statisíce lidí. Podle odhadů – připočteme-li k půlmilionu vyloučených a vyškrtnutých i členy jejich rodin a další tisíce postiených nestraníků – dosáhl podíl politicky a sociálně neplnoprávných občanů a jedné pětiny všech obyvatel republiky. Lidé začali prchat za hranice nebo se odtamtud z různých stáí a jiných pobytů nevraceli. Často šlo o uznávané odborníky z ústavů Čs. akademie věd, z vysokých škol aj. Stát tomuto masovému úniku mozků nejenom mlčky přihlíel, on ten únik prostřednictvím svých příkazů, dotazníků, prověrek a kádrováků ještě podněcoval. Bez vyadovaných předpokladů neměla kádrovací sítí proniknout ani myš! Pokud se někdo nenáleitý přece jen v nějakých strukturách udrel, byl vystaven opakované denunciaci i ve svém nejbliším okolí.
V duchu kouzla nechtěného objevil se tenkrát v prodejně Albatrosu na Národní třídě v Praze reklamní panel upozorňující na právě vyšlou kníku Kat Mydlář. U po prvním dnu svého vystavení musel z výlohy pryč, neboť poutal zvýšenou pozornost kolemjdoucích. Na obálce byl kat se sekerou v ruce...
Příznačný pro ten čas je záitek historika – vědce v oboru novější historie, který se po osmašedesátém ivil pucováním oken a výloh. Našel skrze konexe cestu k přednímu politickému činiteli a přednesl mu svou ádost: bude se dál ivit, jak se iví, ale chtěl by vedle toho publikovat výsledky své vědecké práce v odborných časopisech.
Přední politický činitel odpověděl přiblině takto: Nic takového! Jednou jste prohráli, tak jaképak copak. Strana se proti takovým, jako jste vy, musí bránit. Jednou vás k něčemu pustíme a kde za chvíli budem!
Podobně odpověděl šéfredaktor Rudého práva šéfredaktoru Moskevských novostí na otázku, týkající se přehodnocení událostí z roku 1968: S těmito událostmi jsme zúčtovali. Nebudeme se vracet k jejich přehodnocení, v ádném případě naše generace. Neexistuje pro to ádný vnitřní důvod. – Ke zmíněnému rozhovoru mezi oběma šéfredaktory došlo v srpnu 1989, čtvrt roku před pádem berlínské zdi... Stále se to opakuje: po kadé vyhrané válce, revoluci nebo převratu si vítězové myslí, e jejich triumf je na věčné časy...
Někdy v polovině devadesátých let jsem se náhodou potkala s panem B., v časech tzv. normalizace dělníkem neratovické chemičky. Jezdívali jsme společně autobusem od Bulovky na směnu D. do Spolany. Sympatický pan B. byl technik, v době prověrek suspendovaný z vedoucího místa na cechu. Tak mě rehabilitovali, sděloval mi na uvítanou při onom náhodném setkání po letech. Tití, co mě kdysi vyhazovali...
Co vím, z prověrek se pořizovaly záznamy a ty se jistě kdesi ukládaly. Byly to přece úřední doklady. Ve svých důsledcích poznamenaly ivoty statisíců lidí v tehdejším Československu. Pokud nepřišly nazmar, představují zajímavý materiál. Třeba nad nimi někde v regionálních archivech vysedávají badatelé a chystají se časem skrze prověrkové protokoly dokreslit obraz doby, v ní právě před čtyřiceti lety vrcholily mstivé čistky.
Olga Šulcová (1935) je novinářka, autorka exilových i současných Listů.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.