Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2009 > Číslo 6 > A. J. Liehm: Překvapení

A. J. Liehm

Překvapení

Po roce s osmičkou přišel rok s devítkou, na jehož konci spadl režim v Československu. Krátce předtím i zeď v Berlíně. Což o dvacet – nikoli deset – let později znamenalo spoustu oslav a samozřejmě konferencí po celé Evropě. Jinde dohromady nic, ačkoli to byla přece událost světová. Ale neevropský svět má dnes zřejmě jiné starosti a také vlastní zdi.

Navzdory věku, ale možná právě proto, jsem z těch konferencí, kolokvií, debat absolvoval nejednu a zažil první překvapení. Řeč totiž byla většinou o tom, co přišlo potom. Jak se dělalo z rybí polívky akvárium s živými rybičkami (Michnik), každý jinak, ale podle podobného receptu i mapy, na které se hledala cesta ven. Jenže nikoli dopředu, ale spíš nazpátek: k takovému kapitalismu, který sám musel začít hledat cestu jak dál. A protože šlo o Evropu, přišlo se nakonec vždycky na to, jak a proč si rozšířená část Evropské unie ne a ne rozumět s tou nerozšířenou, která má s předkrizovým kapitalismem svou zkušenost a něco o něm věděla. Po dvaceti letech má dnes svou zkušenost i ta rozšířená a přestává si myslet, že to prostě ví líp, a bude muset hledat podobným směrem jako ti, co si jednu chvíli taky mysleli, že rozšíření jim pomůže vyřešit vlastní problémy. Čím se vlastně, jak onehdy napsal Rupnik, možná pomalu začíná odstraňovat řada nedorozumění a vzájemných nepochopení. To bylo, v těch debatách, první překvapení.

Druhé přišlo vlastně až nakonec a souvisí s historií. Starší si vzpomenou a mladší se možná doslechli, že Jan Masaryk řekl v osmačtyřicátém po návratu z Moskvy, že se nic nezmění, pokud se věci nezmění v Rusku. Maďaři, Poláci i Češi a Slováci to prověřili na vlastní kůži dávno před tím, než Gorbačov řekl v Berlíně, že se střílet nebude, čímž vyslovil ortel nejen nad zdí.

Ti starší a staří si zase vzpomenou: v pětaosmdesátém Gorbačov (v Rusku se něco mění!), v srpnu 1989 Mazowiecki ministerským předsedou v Polsku, hned nato otevírají Maďaři hranice, v Praze odjíždějí východoněmečtí turisté do NSR, Gorbačov: Kdo se opozdil, přijde pozdě, 9. listopadu padá berlínská zeď... Podle Havla disidenti nic netušili, neměli projekt (Klaus zřejmě ano) ani koncept, až „17. 11. vyšli studenti do ulic a druhý den bylo všechno jinak“. Havlovi věřím, žil a žije v pravdě. Ale je to přece jen zvláštní. Byla nás hrstka, říká, kdo o nás věděl, kdo nás znal (jen ze zahraničního rozhlasu a z Rudého práva, myslím), kdo za námi šel? Po dvaceti letech normalizace je ten rozdíl proti osmašedesátému obrovský – projektů čili konceptů bylo tenkrát taky málo, ale přece jen o tolik víc: konec vlády jedné strany, začátek tržního hospodářství, statisíce lidí v ulicích, zlato a šperky na obranu demokracie. V osmašedesátém nás na Východě ani na Západě nikdo nechtěl, kolem dokola málo, skoro nic, mysleli jsme si, že to dokážeme sami. V devětaosmdesátém jsme byli ve Střední Evropě poslední, Listopad chtěli všichni, malí a hlavně velcí, Jan Masaryk měl pravdu, v Moskvě už leta neseděl Brežněv. A z ničeho nic vyšli studenti do ulic. Další překvapení.

Ale buďme spravedliví: Kdo v srpnu 1968 počítal se sovětskou invazí? Ne dnes, tenkrát? Jak říká Havel, po bitvě je každý generál. Takže ten sovětský vpád překvapil, ne ve světě, ale doma, trochu jako ti studenti po dvaceti letech.

Historikové budou mít co dělat, až konečně vymřou všichni, co si to pamatují. Tam totiž začíná historiografie.

A. J. Liehm

Obsah Listů 6/2009
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.