Janu Šimsovi k osmdesátým narozeninám
Oslavy listopadových výročí mě nejen utvrdily v tom, e vyrovnání s minulostí není moné, ale začal jsem dokonce pochybovat, zda je vůbec moné její věrné zaznamenání. Co měly všechny ty veselé fronty na banány s onou dobou společného? Co měly obrněné transportéry společného s mrtvolným tichem normalizace? Všechno bylo jinak, kadý detail i celek!
Pár dnů po dvacetiletí pádu zdi procházím po Unter den Linden. Smráká se, vánoční osvětlení mění lípy v placaté kulisy. Prodejny suvenýrů na konci ulice nabízejí úlomky zdi v celofánových pytlíčcích a symbol symbolů, trabi ve všech moných měřítcích. A taky plné pulty literatury na nostalgické téma NDR, například tlustou a výpravnou knihu o východoněmeckých hračkách.
Zjevuje se Braniborská brána. Nepůsobí u ponuře. Před čtyřiatřiceti lety jsem tady zastavil, dál u byla válka. Ve vzduchu se vznášel strach. Ten u dnes není ani v úlomcích k dostání. Branou od západu táhne ledový vítr, jak duch procházím zdí k opravenému Reichstagu, táhne se před ním nedozírná fronta turistů. Ne, na banány ne.
Jeli jsme tehdy s kamarádem Evenem na Rujanu. Výlet neskončil slavně, ale nebyla to vina totalitního reimu, spíš našeho nekňubovství, e jsme nesehnali ubytování a vrátili se nevyspaní domů. Přivezli jsme si plno záitků a kromě toho, e mi při vyklonění z okénka vlaku vítr serval těsně před Rujanou brýle, neutrpěli jsme ádná příkoří. Jen záchvěv berlínské úzkosti zůstal někde v pozadí.
Nedávno jsem dostal legrační otázku, z čeho prý pramenil můj nekompromisní postoj vůči reimu. Namítl jsem, e můj postoj byl velmi kompromisní – kvůli legalizaci naší rockové skupiny jsem vstoupil do SSM, kvůli dokončení vysoké školy skládal úspěšně zkoušky z marxismu-leninismu. A e tento kompromisní postoj pramenil z čirého prospěchářství. Pokud jsem narazil na nějaké problémy, tak jen proto, e ochota ke kompromisům měla jistou – velmi nízkou – mez. Kdo v sobě ale takovou hranici neměl, mohl ít klidným a spokojeným ivotem.
Pochyby o tom, zda je moné popsat minulost, přerůstají v nejistotu, umím -li vysvětlit, proč ji nelze popsat. Co nám vadí na filmech z nedávné historie? e jsou barevné, jejich postavy mají naehlené šaty a mluví současným jazykem. e se příliš snaí působit dobově a současně pro dnešního diváka přirozeně. Minulost přitom byla vybledlá, umorousaná a hlavně nesnesitelně naivní.
Jene to je ten klam: ona se tak zpětně jeví. Ve skutečnosti ale, ještě jako přítomnost, září novotou, je plná očekávání i v temných dobách. A takovou ji nelze věrohodně reprodukovat, protoe BYLA, a být je moné jen jednou.
Albert Einstein sdílel názor svého kolegy Kurta Gödela, e naše cesta časem je jako putování krajinou, kterou jsme prošli, a ta nezaniká, ale kdesi zůstává. A e tedy nic, ani veškeré děje, ani lidé nepřestanou existovat. To je naděje, samozřejmě chabá. Ale proti nicotě je sebemenší útěcha nekonečně velká.
Ačkoli jsem skládal zkoušky z marxismu, nakonec jsem málem v Brně nedostudoval. některé mé kulturní aktivity a někteří přátelé byli policejně shledáni závadnými. Leč od té chvíle jsem ve škole cítil tichou podporu, a ač jsem rozhodně nebyl výtečný student, najednou šlo vše hladce. Stála za mnou i předsedkyně SSM, moná za odměnu, e jsem jí půjčoval samizdatovou literaturu, nebo činovník Svazu československo-sovětského přátelství, proslulý prohlášením, e budeme-li milovat Sovětský svaz, můeme jezdit zadarmo do vinného sklípku. Samozřejmě jsem je politicky a morálně odsuzoval, ale jinak jsem je měl rád.
Po Brně, v něm mi kdysi bývalo úzko, se mi dnes často stýská. Mimochodem, Kurt Gödel se v něm narodil.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.