V době absolutní bytové nouze v 70. letech minulého století koupili rodiče půl domku na okraji Prahy. Matka se vrátila do Prahy, kde se narodila, z maloměsta, odkud ji vyštvaly normalizační čistky, v Praze si našla nenápadné zaměstnání a ztratila se tady z očí. Její ivot v reálném socialismu se stal mnohem konvenčnějším a všednějším, ne byl v šedesátých letech. Obrátil se do soukromí a s tím souviselo i to, e se vdala, ačkoliv do té doby říkala, e jeden rozvod s mým otcem jí stačil, a e koupila se svým muem tu polovinu domku. Tehdy ještě nejezdilo metro, ale těšili jsme se, e poloha toho bydliště se ohromně zlepší, a otevřou stanici Kačerov. Pak jsme se těšili, e provozu pod okny ubude, a se postaví dálniční přípojka, na její stavbu se valily náklaďáky s betonem jeden za druhým a halily dům do oblaků prachu. Současně se ale stavěla také obrovská sídliště, take náklaďáky jezdily dál. Někdy se dům třásl tak, e nebylo poznat, jestli to dupou moje malé děti, nebo duní projídějící buldozery a bagry. A kdy byla sídliště konečně dostavěna, pod okny začaly do nich jezdit autobusy městské dopravy: pokud jde o dopravu po městě, dálniční přípojka nic neřeší. Všechny ty změny, postupná zhoršení, která se odehrávala za nepřetrité víry ve zlepšení, a to či ono bude dokončeno, nebyly však v ivotě mé matky na prvním místě. Chodila do práce, vedla domácnost, starala se o zahradu, hodně jsme ji zaměstnávali svými průšvihy my, dospívající děti, a později naše malé děti, matčini vnuci. Měla novou rodinu a v kadém ohledu novou existenci. A musela šetřit a shánět kdejaký přivýdělek, protoe si na dům půjčila.
Kdy se naši do domu nastěhovali, měli tam ještě bývalí majitelé některé své věci a postupně si pro ně přijíděli. Dům byl postaven těsně před druhou světovou válkou, původně v něm byl koloniál, a během času majitelé uskutečnili v domě různé drobné přestavby a vylepšení, způsobem tehdy obvyklým, tedy diletantsky, svépomocí a podle tehdejšího vkusu a názoru na bydlení. Výsledkem jejich úprav byly různé přihrádky a přepáky a vloená okénka, kde pravý úhel byl spíše výjimkou, předělali verandy na kuchyně a kuchyně na dětské pokoje. Vodní a elektrické instalace byly udělány amatérsky. Kdy si teď přicházeli pro zbytky svého zařízení, dům nato reagoval silou, která byla odvozená od příbuzenství k rodině předchozích majitelů. Kdy přijel doktor Nádvorník, který se do domu přienil, praskly pojistky (tehdy to ještě byly skutečně pojistky, porcelánové s drátkem). Kdy přišla jeho ena, dcera domu, vyhořela celá instalace v suterénu, dokonce na Štědrý den. Naštěstí pro nás se nedostavovala stará paní, jí domek původně patřil, protoe kdoví, co by se dělo. V jejím vdovském bytečku v suterénu jsem bydlela já s dětmi. V té době neexistovaly běně dostupné sluby instalatérů ani elektrikářů a kadá havárie byla rovnou katastrofa. Kdy si po čase doktor Nádvorník přišel vyzvednout z půdy lye, u jenom popraskaly na chodbě árovky, co se dalo napravit bez sekání do zdi a tísňového volání do elektrárny. A pak se dům uklidnil, Nádvorníkovi si všechno odnesli a my jsme tam začali být doma. V bytě však dodnes zůstala jedna elektrická zásuvka, která z nepochopitelných důvodů náhle vypadává a působí zkrat v celém domě, a nikdy se nepodařilo přijít na to, kam od ní vedou dráty, co přesně zkraty způsobuje a jak tomu předejít.
Za třicet let naši většinu věcí uvedli do pořádku, několikrát podstoupili výměnu vedení, spojenou s rozsekáním stěn a následným úklidem a malováním. Takový u je úděl majitele a moje matka, které bylo zakázáno intelektuální povolání, se v starostlivou majitelku docela proměnila.
Mezitím se postupně proměňovalo okolí. Ubytovna, v ní po dlouhá léta bydleli budovatelé metra a jiných praských staveb, zůstala opuštěná, z původně zamýšlené nóbl restaurace nad samoobsluhou se stala diskotéka, ale také vzniklo v okolí několik příjemných slušných hospod. Pak přišel převrat s rozvojem malých obchodů, pekárna otevřela v neděli v podvečer pro ty, kteří si při návratu z výletu chtějí koupit čerstvé pečivo, vedle vznikla drogerie a skvělé řeznictví. Po létech odkázaných na otřesnou samoobsluhu Včela se celá čtvrť rozila veselým nakupováním, chodilo se se dbánem pro pivo a s krabičkou pro zákusky a ráno pro noviny, které se konečně daly číst. Hluk v ulici poněkud ustal, automobily byly tišší, jen kdy se člověk chvíli díval z okna, uviděl, e aut je ve skutečnosti nepřetritý proud. V té době matka po výměně kyčelního kloubu začala chodit o holi a při přecházení zjistila, e zelená na semaforu nikdy nesvítí tak dlouho, aby se stačila bezpečně a v klidu dostat na druhou stranu. Bouračky na křiovatce byly kadodenní událostí a s nimi houkání sanitek a policejních aut. Přestali jsme sedat na zahradě, nebylo to příjemné.
Za několik let přišly developerské společnosti. Západní obzor se začal uzavírat liniemi nově vznikajících paláců, usídlilo se tam ředitelství spořitelny a pobočky několika dalších bank, areály, které tam byly za socialismu, byly přestavěny a osídleny nadnárodními společnostmi, místní sportoviště se stalo fitcentrem. Pekárna zkrátila prodejní dobu a v neděli má zavřeno, z cukrárny je zastavárna, trafiku zavřeli. Objevily se supermarkety, ale všechny jsou daleko na to, aby si tam člověk doběhl pro něco, co zrovna potřebuje. Jezdí se do nich autem. Na rohu, tam, co byla drogerie, si otevřeli Vietnamci nonstop smíšené zboí a zeleninu. Kdy stavby proti západnímu obzoru dokončili (samozřejmě, e tam nepřetritě jezdily náklaďáky, jen to všechno netrvalo tak dlouho), zaleskla se proti zapadajícímu slunci jejich zrcadlová okna a na střechách se najeily zelené lesíčky exotických křovin. Takové výškové parky pro nikoho. Matka to denně pozorovala, kdy v dopoledních hodinách zalévala na parapetu okna obývacího pokoje muškáty. Po čase začala říkat, e vysoké stavby na západní straně způsobily změnu klimatu, e od té doby, co je dostavěli, v té části Prahy, kde stojí náš dům, přestalo pršet. Skutečně, v létě, kdy Praha vysychá na troud, vyschla zahrádka mé matky dvojnásobně, a pršelo-li v centru nebo třeba na Jiním městě, na naši zahradu nespadla ani kapka. Matka měřila sráky poměrně objektivně, dešťovou vodu jímala do sudů s vědomím, e zalévat pitnou vodou z hadice je plýtvání, take poznala, kolik napršelo (pokud vůbec). U stanice metra, tam, kde stojí vysoké budovy bank, se nápadně změnilo povětří, koridorem vzniklým zastavěním plochy se honí nepřetritý průvan, který člověku, vracejícímu se z města a čekajícímu na autobus, proniká a do kostí a činí z výpravy na koncert nebo do divadla výpravu málem polární.
To všechno nevidí ten, kdo tam nebydlí, mladí mui v oblecích a bleděmodrých košilích i jejich kolegyně vnímají výhodu nového nákupního centra, zlepšených spojení, nových parkovišť a různých atraktivních restaurací a kaváren v nových areálech. Moje matka ze svého okna v domě z třicátých let dvacátého století však viděla zahrazený obzor, hluk na ulici, průvan u metra a vyschlou zahrádku, na ní u ani nebylo příjemné pobývat. Největší uitek zahrada poskytovala při pohledu z okna kuchyně, obrácené na východ, kdy z výšky vypadaly krásně oranové květy afrikánů i záhon růí u plotu. Matka, která si barvila vlasy hennou, vypadala na zahradě při pohledu z okna sama jako hnědorezavý afrikán, správně aksamitník. Byla u v důchodu a změny v okolí se jí dotýkaly víc ne kdysi, tím spíš, e měla artrózu, závratě a anginu pectoris.
V roce, kdy nejfrekventovanějším slovem v českých médiích bylo slovo poplatek, matka váně stonala. Ke svému zdraví přistupovala podobně jako k domu, který měla na starosti: potíe řešila, haváriím se naila předcházet, ke svému organismu se chovala šetrně. Slova o zneuívání zdravotní péče se jí dotýkala osobně: teď, kdy náhle potřebovala zdravotní péči kadou chvíli, kdy ji jímaly závratě a selhávalo srdce a náprava byla moná jenom několikerou operací, je, podobně jako ve starém domě, by opravila různá vedení, spoje a trubky, se jí kadý den na stránkách novin i z rozhlasu a televize říkalo, jak je to všechno drahé a obtíné a e si nesmí myslet, e to je zadarmo. Jako by to nevěděla, ona, která celý ivot nakupovala v partiovém zboí, která ten dům, o něm tu vyprávím, splácela a do své penze a nikdy nedostala ádnou restituci ani dividendu, jako by právě ona nevěděla, e zadarmo není nic, ale e rozhodnout, zač budeme platit, je otázka uspořádání, ebříčku hodnot. Ona, která trvala na osobní eleganci za cenu domácího šití a kadý den vařila, aby ušetřila, která chodila kadý týden plavat do Podolí, aby procvičovala ochabující svaly, která pracovala do sedmdesáti let, protoe teprve po převratu mohla konečně zase dělat to, co uměla a od čeho ji za normalizace odstavili, moje věcná, praktická a zodpovědná matka teď kadý den četla a slyšela o tom, jak je placení zdravotního pojištění za důchodce pro stát neúnosné. Moje matka, která s odporem chodila na kontroly k internistovi, který měl v ordinaci nahlas puštěné rádio, take své pacienty buď neslyšel, nebo na něj museli křičet, najednou četla o tom, jak si staří lidé chodí k lékaři jen tak popovídat. Matka, která několikrát zaila, e diagnózy její obvodní lékařky musely být zásadním způsobem opraveny při akutním ošetření v nemocnici, pak najednou jméno tée lékařky uviděla mezi těmi, kteří privatizovali část polikliniky. A teď, kdy přišla k obvodnímu lékaři s jednou konkrétní obtíí, musela zaplatit údajně regulační poplatek hned u několika specialistů, k nim ji obvodní posílal rovnou, ani by se na ni jen podíval. Její tělo bylo najednou posuzováno jako ten dům, jako chátrající stavba, kde se kadá oprava musí zaplatit, a jako ten dům i tělo bylo obklopeno hlukem, šíleným provozem, průvanem a suchem, prachem a otřesy. Moje věcná a optimistická matka zalévala dopoledne muškáty na parapetu okna obývacího pokoje, na tom okně, které bylo obráceno na západ k obzoru zarovnanému sídly nadnárodních firem, a náhle řekla, e by snad bylo lépe, kdyby umřela.
No to byl samozřejmě hořký vtip, ještě absolvovala závanou cévní operaci, z ní se zotavila, ještě jsme v bytě vymalovali kuchyň, předsíň a koupelnu, aby se jí tam líbilo, a se vrátí z nemocnice, zahradu jsme připravili na zimu. Měli jsme na mysli, e kdy je člověk celý den doma a nemá u ty starosti a zájmy, jako kdy byl v produktivním věku, pociťuje daleko víc nepořádek v kadém detailu. Navzdory snaze a péči nás, dětí a vnuků, kteří u vyrostli ze všech průšvihů, se to na konci roku stalo.
Kdy matka zemřela, dům se neotřásl, ani zahrada nezvadla. Jen v malé proluce v západním obzoru, tam, kde byla ještě jakási perspektiva, kde horizont nebyl uťat přímkou ploché střechy, začala růst betonová konstrukce výškového domu. Brzy nato přišlo oznámení o stavebním řízení, které obnáší také rekonstrukci blízké křiovatky. Její součástí má být – ku prospěchu všech, kteří do těch sídel jezdí auty – rozšíření silnice kolem našich oken, zúení chodníku, zrušení zeleného (ubohého, ale přece) pruhu, take provoz se dostane ještě blí k oknům na západní straně a výfuky do těsného sousedství suterénního bytečku, kde vyrostly mé děti. Stavba je ve veřejném zájmu, protesty nemají smysl, kdy všichni podepsali, betonový skelet na obzoru vyrostl do výše a začal se obalovat stěnami a okny.
Po čase začal dům truchlit: v suterénu praskla trubka ve zdi a promáčená přepáka celou noc ronila slzy, ne se na to přišlo, a o pár dnů později se z uvolněného těsnění v bytě v podkroví lila voda několik hodin proudem, take promáčela a zmařila veškeré naše loňské malování kuchyně, předsíně a koupelny. Ty havárie byly nepochopitelné, dnes je proti minulým časům v domě klid, na jeho zařízení není ádný nápor, není důvod, aby trubky praskaly a voda se lila stropem.
V den matčiných nedoitých narozenin, necelý rok po její smrti, jsme rozptýlili popel, který byl do té doby s urnou uloen v jejím pokoji. Přestěhovali jsme ji do přírody, na křiovatku cest v kraji, odkud pocházeli naši předkové a kde u splynula s přírodou i její starší sestra. Poslední zbytky jejího nemocemi zkoušeného těla opustily to zhoršující se místo v Praze – a znamená to snad, e nad ním přestala dret ochrannou ruku?
Na křiovatce začaly pozemní práce, silnice se rozšiřuje.
Aby byl provoz bezpečnější, objevily se na rohu dva gigantické billboardy, ty největší, jaké ve městě mohou být, svírají spolu tupý úhel a v době, kdy ve sdělovacích prostředcích nejfrekventovanější slovo poplatek bylo nahrazeno slovem úspory, celou noc několika halogenovými reflektory svítí. Na obrovité ploše, která je obrácena směrem k oknům obývacího pokoje, kde sice ještě kvetou muškáty tak, jak to měla matka ráda, ale ona u je nezalévá, na velkém plakátě, který musí nalepit několik lidí a potřebují k tomu jeřáb, je reklama na nový film a na ní nápis, název filmu: Hanebný pancharti.
Alena Zemančíková (1955) pracuje v literárně dramatické redakci stanice Vltava ČRo. Je autorkou divadelních a rozhlasových her, rozhlasových dokumentů a prozaických textů. Naposledy vydala soubor povídek Bez otce (Mladá fronta, Praha 2008) a pro děti kníku Mařenka a Čenda (Brkola, Praha 2009). ije v Praze.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.