Společnost Google, která má jednu ze svých sídelních poboček i v mém počítači, přišla s veskrze americkým projektem. Jak známo, za velkou louí má kadý v torně maršálskou hůl, a ostatně hlavně proto nám byla ta velmoc po celou dobu komunismu tak sympatická a jedině ten, na koho onen ohromný rozměr svobody nedýchne u cestou z Kennedyho letiště na Manhattan (a to New York vůbec není Amerika, jak vědí cestovatelé), můe pak chodit do Brd přivazovat se ke stromům s transparenty proti americkým imperialistům. e obsah své torny ti dva kalifornští studentíci, kteří firmu zaloili, tak zázračně vyuili, jim ze srdce přeju, jen jejich pocity při jízdě z Kennedyho letiště si přestávám být jistý.
S úvahou, e co není zakázáno, je dovoleno – co u je ovšem myšlenka spíš klausovská ne americká, řekl bych –, se pustili do skenování a zpřístupňování zpočátku jen nedostupných knih (tedy takových, které se v Americe nedají koupit) a vědomě tak zkoušejí prolomit stagnující autorské právo, k jeho respektování se civilizované (a dokonce i některé necivilizované) státy světa zavázaly v první polovině minulého století, ani by cokoli tušily o internetu, Kindlu nebo Googlu. Myšlenka na první pohled bohulibá (zpřístupnit kulturní dědictví lidstva!) má základní trhlinu v nemravnosti pouívání oné maršálské hole. Zaprvé, podle návrhu, který právě zkoumá americký soud, se autoři zmíněných knih zařazených do googlovské databáze (jene zmíněné knihy, ať ji naskenované, nebo dosud ne, jsou prakticky všechny knihy světa, neboť Google plně vyuil pochopitelné ochoty světových knihoven podělit se o kulturní bohatství svých národů) musejí sami do určitého termínu Googlu přihlásit a poádat o finanční kompenzaci (ve výši pár dolarů za kniní titul) za naskenování jejich autorského díla nebo případně obchodování se svými knihami zakázat. Hlavní nemravnost pak spočívá v nenápadném bodě návrhu vyrovnání s autory, skrytém ve více ne stostránkovém textu. Společnost Google toti hodlá autorům platit pouze tehdy, bude-li projekt ziskový. Tedy ádné riziko s vydáváním knih, ádné napjaté očekávání, jestli to náhodou nezkrachuje; zaštítěni bohulibou snahou zpřístupnit zajímavé myšlenky z knih veškerému lidstvu (nebo alespoň majitelům počítačů, iphonů a kindlů) snaí se ti dva odrostlí študenti vyuít svých současných toren (projekt jistě v první fázi spolykal nemalé peníze) k pohodlnému a bezpečnému byznysu, k pověstnému sbírání peněz leících na ulici (neadresné zdroje, říká se tomu v odborné hantýrce autorských agentur).
A tady – třebae se mi odedávna líbí postřeh Davida Thompsona, e veškerá hudba se dělá pouze kvůli tomu, aby se líp prodávaly hadry – se u spolu se zkostnatělou Evropou, která podobně jako já nezná řešení, musím bouřit. Vytrácení slušnosti z obchodních, ba i mezilidských vztahů je obzvlášť nebezpečné v éře tak těsné propojenosti lidstva. Hello Ladislav Senkyrik, vítá mě jedno webové rozhraní od doby, kdy jsem si tam prohlíel pár jazzových titulů, myslíme si, e byste se mohl zajímat o tohle nebo toto. Naposled jste si koupil a prohlíel támhleto, take byste měl určitě zváit... A nakladatel, jeho jsem přemluvil k vydání knihy, které se z obchodního hlediska bál a na ní posléze vydělal milion, mi při druhém vydání pravil: Víš, já jsem si nemyslel, e bych ti měl jako autorovi z druhého vydání ještě něco platit...
Kam se před nimi schovat? Je opravdu jediným řešením zavřít se v chaloupce v lesích s tukou a sešitem a mobilní telefon pro jistotu hodit do odkalovacího rybníčka? (Půlnoční SMS od nejmenovaného operátora: Podělte se o záitky, vyfoťte a pošlete přátelům třeba jak sjezdujete na horách. – No to by to dopadlo, třeba.)
A tak se duševní vlastnictví plíivě mění v éře dočasného blahobytu ve vlastnictví duše. Neubráníme-li se, nejvyšší čas začít se učit čínsky.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.