Byl jste v roce 1968 členem toho stranického a státního vedení, které v srpnu, po vojenské intervenci pěti státu Varšavské smlouvy, odjelo do Moskvy k jednání a podepsalo úmluvu, je byla úvodem k dnešní tragické situaci v Československu. (...)
Především jsem ani já, ani Dubček, Smrkovský Černík, Špaček a Šimon, do Moskvy neodjel, nýbr byl tam odvlečen proti své vůli hrubou silou. Za druhé nenazývám tehdejší dokument dohodou, nýbr diktátem. Byl naší zemi vnucen proti vůli naprosté většiny lidu. Moskevský diktát z roku 1968 neměl a nemá povahu smlouvy, protoe podle mezinárodního práva smlouva vzniká mezi smluvními stranami jen z jejich svobodné vůle – a tak tomu v Moskvě nebylo. Proto jsem diktát nepodepsal. Ostatní, kteří podepsali, představovali dvě skupiny. Jednu tvořili skuteční ústavní činitelé, kteří byli většinou do Moskvy přivlečeni a kteří podepsali pod násilím. Druhou tvořili lidé, kteří u ádný československý mandát neměli, a kteří byli předem připraveni souhlasit i s okupací ČSSR. Tyto okolnosti nesmí být nikdy zapomenuty.
(...) Jaký byl váš osobní osud po návratu z Moskvy?
Byl jsem okamitě donucen opustit předsednictvo ÚV KSČ i svou funkci předsedy ÚV Národní fronty. Na jaře 1969 byl jsem zbaven členství v ÚV KSČ a vyloučen z KSČ. V říjnu 1968 mohl jsem ještě s několika dalšími v Národním shromádění hlasovat proti přijetí tak zvané smlouvy o umístění sovětských vojsk na území Československa, ale později jsem byl zbaven i poslaneckého mandátu. Ztratil jsem i svou práci šéfa kliniky v Thomayerově nemocnici. Byla mi znemoněna nejen veřejná činnost, ale i výkon povolání, a byl jsem postaven pod tuhý a poniující policejní dozor.
Vy jste však na veřejnou činnost ani za těchto podmínek nerezignoval. Byl jste jedním z prvních signatářů Charty 77. (...)
Při svých politických zkušenostech a poznatcích jsem nemohl nepřipojit se. (...) Naše země má svou tradici nezávislosti. V průběhu staletí hrála důleitou úlohu v evropských dějinách. (...) V takové zemi nemohou a nesmějí být lidská a občanská práva potlačována, ani by to vzbudilo odpor lidu.
Domníváte se, ze dosavadní činnost Charty 77 byla úspěšná?
Měřit úspěchy a neúspěchy občanské iniciativy je v našich podmínkách obtíné. (...) Politická moc reagovala na Chartu 77 brutálně, a to znamená, e se jí obává. (...) Přes to všechno podepsalo Chartu více ne 1000 osob a s výjimkou jednoho nebo dvou případů ádný z nich svůj podpis neodvolal. To by nebylo moné, kdyby za menšinou odváných tak či onak nestála daleko větší neviditelná část společnosti, která dokumenty Charty čte a rozšiřuje, souhlasí s její kritikou a sleduje její úsilí se sympatiemi. A to není v dnešní situaci málo.
Charta 77 si ovšem klade za cíl dosáhnout dialogu s politickou mocí. Domníváte se, e by současné politické vedení Československa bylo ochotno k takovému dialogu?
Zkušenost svědčí, e se na takovou ochotu zatím bohuel věřit nemůe. Věřím však, e růst uvědomění našeho lidu, rostoucí společenské i ekonomické problémy i vývoj mezinárodní situace dříve či později politickou moc přece jen ke změně vztahu k lidským a občanským právům donutí.
Listy 1/1980, ročník X, s. 54; z digitálního archivu Dušana Havlíčka, který za pravděpodobného autora označuje Jiřího Rumla. Publikujeme – zkráceně – ke 30. výročí úmrtí Fratiška Kriegla.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.