Tísněno ze západu Německem a z východu Ruskem, zvedalo Polsko v průběhu svých dějin hlavu tím výš a snailo se zdůrazňovat svou velikost – v kadém ohledu – často víc, ne odpovídalo skutečnosti viděné zvenčí. Vzhledem k tlaku sousedů hledalo celkem přirozeně spojence jinde v Evropě. Historicky je dáno, e se neobracelo k jihu – Maďary sotva mohlo povaovat za oporu (Slováci nebyli ani sdostatek samostatní) – zbývala tedy jen Evropa západní a v ní vlastně pouze Francie. Proto bývalo Polsko tradičně frankofilské, podobně jako Československo mezi dvěma válkami. Nepřekvapí tedy, e i dnes, poté, co se země vymanila z někdejšího sousedského tlaku – Německo je povaováno oficiálním Polskem za smírného souseda a jenom vůči Rusku se podle svého přesvědčení musí čas od času vymezovat –, se Polsko sbliuje nejvíce s Francií.
Za pozornost stojí, e v dané chvíli utuuje tento vzájemný vztah tím víc, jeliko se cítí velmi zklamáno Spojenými státy, do jejich náruče se hodlalo vtisknout podobně jako Topolánkovo Česko, a to z tého důvodu – polská vláda byla přesvědčena, e je na nejlepší cestě získat nejenom americkou vojenskou základnu, nýbr i protiraketovou obranu rozmístěním střel typu Patriot. Kdy se tak nestalo a takřka symbolicky byl americký slib zrušen ve výroční den sovětské invaze do Polska v roce 1939, oficiální Polsko jako by se probudilo z pošetilého snu a povaovalo americký postup téměř za zradu. Také proto se zrodil, jak tvrdí polský tisk, pakt Tusk – Sarkozy. Polský ministr pro evropské záleitosti Mikołaj Dowgielewicz sice tvrdí, e jde o polskou iniciativu obdobnou té, která vyvrcholila polsko-švédskou dohodou o východním partnerství, ale není pochyb, e deklarace polsko-francouzského summitu, podepsaná 5. listopadu premiérem Tuskem a prezidentem Sarkozym, má dosah mnohem výraznější.
Před rokem, říká prohlášení hned po úvodní větě, jsme se rozhodli uzavřít strategické partnerství, jeho významnou částí je obrana a bezpečnost. Dnes jsme se rozhodli tento společný záměr dále rozvinout. Společná obranná a bezpečnostní politika, jak ji deklarace upřesňuje, povauje takovou evropskou politiku za vzájemně se doplňující s politikou NATO. (U obou organizací se do značné míry překrývá členství, obě rovně sídlí v Bruselu, kritici však tvrdí, e souití obou se podobá souití kočky se psem. Pokud jde o úlohu USA, má chystaná nová strategie NATO vyjasnit mj. i vztah USA a EU.) K palčivé otázce Afghánistánu, kterou deklarace povauje za největší výzvu, oba signatáři prohlašují, e budou podporovat Afghánce tak dlouho, jak bude třeba, aby byli teroristé zbaveni bezpečného útočiště a afghánský lid byl s to převzít odpovědnost za vlastní bezpečnost. Pokud jde o vzájemnou vojenskou spolupráci, uvádí se řada konkrétních opatření od výměny důstojníků a uší spolupráce speciálních jednotek a po spolupráci obranného průmyslu. Zdůrazněna je rovně politika nerozšiřování jaderných zbraní, o ní povedou obě strany další diskusi, stejně jako vyjadřují uspokojení s rezolucí Rady bezpečnosti OSN číslo 187, je je úhelným kamenem v přípravách na konferenci o revizi smlouvy o zákazu rozšiřování jaderných zbraní.
Polsko se cítí o to významnějším partnerem Francie, e a dosud úlohu jejího hlavního spojence v otázkách společné evropské obrany hrála Velká Británie. Britští konzervativci, kteří téměř s jistotou vyhrají na jaře 2010 volby, jsou euroskeptici a signalizují u, e tyto problémy je nezajímají. Polský ministr zahraničí Radosław Sikorski proto nadhodil monost polského spojenectví francouzskému kolegovi Bernardu Kouchnerovi, kdy ten u něj v červenci pobýval na jeho chatě. Kouchnerovi se iniciativa zamlouvala – také po zkušenosti s polskou účastí na evropské misi v Čadu – a následující konzultace na různých úrovních vyvrcholily deklarací.
Není divu, e se Polsko můe povaovat za významnou evropskou zemi, zřejmě mocnost, byť střední velikosti. Iniciativa ovšem můe pocházet i od zemí malých (za malé povaovaných). Současné Česko, mohli bychom si povzdychnout, je malé v kadém ohledu, a pokud mu náhoda přihrála předsednictví EU, třeba konstatovat, e to s iniciativou zrovna nepřehánělo. Ani do budoucna to nevypadá lépe. Nejsme teď i národem malých lidí?
Štěpán Steiger (1922) je publicista a překladatel.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.