Jste zde: Listy > Archiv > 2009 > Číslo 6 > Łukasz Grzesiczak: Polsko-česko-slovenská solidarita v Těšíně a Bielsku-Białé
Polsko-česko-slovenská solidarita (nejprve ovšem Solidarność Polsko-Czechosłowacka, Polsko-československá solidarita) vznikla roku 1981 jako spojenectví nezávislých opozičních prostředí z Polska a Československa. Jejím cílem byla výměna informací o demokratických iniciativách v obou zemích a komunistických represích proti aktivistům opozice či nezávislým intelektuálním a duchovním kruhům. Tato spolupráce samozřejmě naráela na docela jiné překáky v Praze, ve Varšavě nebo Vratislavi ne v Těšíně a Bielsku-Białé – tedy v polsko-československém pohraničí, kde byla dosud silná vzpomínka na vzájemné křivdy, s ní často manipulovali představitelé komunistického aparátu. Díky vydavatelům, jimi jsou Vysoká škola bankovnictví a financí v Bielsku-Białé a sdruení Jiní ústav, vyšla kniha shrnující dosavadní působení Polsko-česko-slovenské solidarity v Bielsku-Białé, v Těšíně, ale ukazující při té příleitosti aktivity této organizace v Kladsku i v české Opavě a Ostravě.
Janusz Okrzesik, Aleš Bartusek, Andrzej Grajewski, od počátku spjatí s touto iniciativou, vzpomínají ve svých textech na aktivity Polsko-česko-slovenské solidarity (bielsko-těšínský odbor vznikl v roce 1988), jak se jevily v organizačních problémech, utváření kontaktních sítí, školení tiskařů, vydavatelských podnicích, demonstracích na obranu uvězněných opozičních aktivistů nebo kanálech, jimi se přes hranice pašovaly knihy a jiné publikace. Popisují také častou nechuť, na jakou tato organizace naráela pod Beskydami i na Záolší stejně na české i polské straně. Popisují protesty kolem plánů výstavby koksovny ve Stonavě, které těšínské Polsko-česko-slovenské solidaritě otevřely cestu ke spolupráci s ekologickými organizacemi. Na začátku 90. let členové organizace lobbovali ve prospěch prostupnosti hranic. Jako příloha jsou v knize snímky a dokumenty o působení Polsko-česko-slovenské solidarity.
Samozřejmě e s nástupem demokratických kruhů v Polsku, Česku i na Slovensku k moci ztratila Polsko-česko-slovenské solidarita svůj původní smysl a její bielští a těšínští aktivisté vsadili na zintenzivnění kontaktů po obou stranách hranice, zvláště pak kontaktů kulturních. Tomu jsou v knize věnovány další texty. Teatroloka Mirosława Pindórová píše o dvaceti letech mezinárodního divadelního festivalu Na hranici, později přejmenovaného na Bez hranic, který se koná nad řekou Olzou – Olší od r. 1990. Maciej Gil načrtl Skicu k dějinám filmové přehlídky Kino na hranici.
Celek doplňují dva vědecké politologické texty. Janusz Okrzesik a Krzysztof Stecyk z Vysoké školy bankovnictví a financí v Bielsku-Białé pojednávají, s důrazem na Polsko-česko-slovenskou solidaritu, o roli demokracie veřejné a demokracie občanské v mezinárodních vztazích. Małgorzata Kauteová z Technicko-humanitní akademie v Bielsku-Białé se zabývá analýzou fungování euroregionů Beskydy a Těšínské Slezsko.
Kniha Občané diplomati je zajímavý a potřebný pokus o popsání aktivit jednoho z důleitých mezinárodních spojenectví opozičních kruhů Střední Evropy za dob elezné opony. Předmět je tak obsáhlý, e tato antologie krátkých textů jej vyčerpat nedokáe. Kdy témata ve většině případů popisují jejich bezprostřední účastníci, poskytuje to bezpochyby monost pochopit motivy aktivit jednotlivých hrdinů příběhu, k celostní syntéze činnosti hnutí to však má daleko. Polsko-česko-slovenská solidarita na svůj popis stále čeká. Tato kniha onu touhu jen zesiluje.
Obywatele dyplomaci. Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka w Cieszynie i Bielsku-Białej, red. Małgorzata Kaute i Janusz Okrzesik, Wyższa Szkoła Bankowości i Finasów, Stowarzyszenia Instytut Południowy, Bielsko-Biała, 2009.
Łukasz Grzesiczak je politolog, bohemista a slovakista.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.