Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2009 > Číslo 5 > Petr Hrubý: Vzpomínky statečného vynálezce

Petr Hrubý

Vzpomínky statečného vynálezce

Potkal jsem Eduarda Fuska (1901–1996) jen jednou, v Londýně, když jsem tam natáčel pro Svobodnou Evropu rozhovory s exulanty. Při obědě mě zaujal otáčivým podnosem na jídla. Zhotovil a prodával to. Byl vynálezce, obchodník a politik jak doma, tak v exilu. Taky se mi líbila jeho dcera Věra, budoucí úspěšná herečka jak v Anglii, tak na Broadwayi, a její mladí přátelé, uvádějící Janáčka do Anglie. Věra Petersová-Fusková se teď postarala o knižní vydání jeho vzpomínek, které namluvil na pásky. Sličná knížka s fotografiemi, úvodem a životní rekapitulací od Michala Pehra, teď vyšla v Praze. Výborně se čte jak díky Fuskovu vzpomínání na jeho rodný kraj Valašsko, na sérii jeho vynálezů a úspěšného podnikání s nimi, které ho značně obohatilo, tak díky zprávám o jeho organizační a politické činnosti před mnichovským diktátem. Je téměř neuvěřitelné, jak za války opětovně – někdy se štěstím, ale jindy svou chytrostí – dokázal uniknout smrti za odbojovou činnost, která jeho přátele stála život. Značně mu v tom pomohl jeho obchod na Václavském náměstí s elektrotechnikou a rádii, protože někteří ukrutní gestapáci se dali podplatit natolik, že ho byli ochotni chránit proti českým udavačům. Po válce, když jeho živnostenská strana byla zakázána, uplatnil se v katolickém hnutí i v lidové straně jako velmi oblíbený a populární řečník. Jen mne znovu zarazilo, jak naši nekomunističtí poslanci byli neprozíraví, když jsem se na straně 179 o únorovém puči dočetl, že „nikoho ani nenapadlo, že by mohlo dojít, k čemu pak došlo“. I napadlo: třeba Ferdinanda Peroutku; a dokonce i mne, studenta UK. Přišel jsem za ním na podzim roku 1947 s obavou, že před volbami se komunistická strana pokusí získat totální moc. Shodli jsme se, i když mě předtím neznal, a dodal už tehdy, že se toho taky bojí, protože Beneš je těžce nemocný, oni to vědí a vyvinou na něho nátlak. Demokratičtí politici – také totálně – selhali.

Fuskovo líčení strastí i úspěchů v dlouhém exilu, hlavně v Irsku, Anglii a ve Spojených státech, čtenáře opět potěší svou vřelostí a jeho starostí o vlastní rodinu i snahou pomáhat druhým lidem. Domů se už nikdy nevrátil. Zemřel koncem ledna 1996 ve Washingtonu. Ta knížka velmi stojí za čtení.

Eduard Jan Fusek: Doma a v exilu. Fragmenty vzpomínek, Akropolis, Praha 2009, 296 s., doporučená cena 199 Kč.

Petr Hrubý (1921–2017) studoval FF UK, v srpnu 1948 odešel do exilu do Ženevy, založil tam časopis Skutečnost; pracoval ve Svobodné Evropě, od r. 1964 žil v New Yorku, v letech 2001–2007 působil na UK v Praze. Uveřejnil několik knih anglicky a česky.

Obsah Listů 5/2009
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.