Jeden z těch anglických idiomů, které si dávno (tenhle moná ne zas tak dávno) našly pevné místo v jiných jazycích a u je nikdo nemusí překládat. Jako třeba Happy Birthday to You, Fuck You atp. Pro všechny případy jsem se tentokrát obrátil na slovníky. Zveřejnit, u nezakrývat svou orientaci, jmenovitě sexuální, třeba i politickou. A dál celé stránky.
Včetně upozornění, e kdy se ten (ta) či onen (ona) odhodlají to come out, většinou jenom potvrdí, co se u dlouho, víceméně obecně, vědělo. Proto mě překvapilo, e Petr Uhl byl překvapen, kdy se Václav Havel rozhodl zveřejnit svou náklonnost k ODS, dokonce v jakési bisexuální kombinaci s Bursíkovými zelenými. Přišlo mi, e to přece věděl kadý. Jen mi nebylo jasné, proč zrovna teď, a nechtělo se mi věřit, e jenom aby to snad pomohlo v nadcházejících volbách. I kdy v politice, nejen naší, je to spíš běné.
Tak jsem hledal dál. Na jaře 1968 jsem v Literárkách uzavřel svůj dlouhý rozhovor s Havlem takto: Havel vyjadřuje pocity své generace velice přesně, napříč politickou či jinou příslušností. Ba dokonce i té generace za ním. Kdo to nepochopí, prohrál v této zemi všechno a jednou provdycky. Řekl tenkrát mnoho zajímavého a já se ptám, zda měl u tenkrát pravdu – a má ji moná i dnes?
Nevím, viděli jsme se od té doby jen párkrát při oficiálních příleitostech a vyměnili několik zdvořilých slov. Nezbylo ne se ptát a dál listovat. Budete psát o Havlovi? ptal jsem se člověka blízkého redakci kulturního časopisu. Proč? odpověděl. Myslel jsem, e jeho coming out je důleitá kulturně politická událost. a zase: Proč? Něco jsem pochopil, ale přece...
U jednoho z dnes nejcitovanějších světových filozofů Slavoje Žika jsem našel: Havel prostě jde za svým osudem a zaslouí pochvalu, e se nevyhýbal politické moci. Nelze se však nijak vyhnout závěru, e jeho ivot poklesl od vznešenosti k směšnosti. Není to příliš? říkám si. Přitom se rozhlíím po dějinách politiky a těch jejích představitelů zahleděných do sebe a přesvědčených jen o své pravdě (takových je asi většina, rozdíly jsou jen v míře). A vím, e přesně toté zaily, třeba u i v tomhle století, Amerika, Anglie, zaívá Francie... Proč by Česká republika měla být výjimkou, proč Havel. Není pochopitelně sám.
Vracím se tedy k původním slovníkovým moudrostem: Můj ivot – prohlašují ti, kteří své coming out mají u za sebou – se stal úsměvnějším, šťastnějším, otevřenějším. Pochopil jsem, e se to nemá odkládat. A je to jedno z nejtěších rozhodnutí, a kdy jde o bisexualitu, je to ještě obtínější, chce to ještě větší odvahu. Kdy ji však najdete, zjistíte, e musíte k tému vychovávat i druhé... Věřím, e i Havlovi je líp, e udělal dobře a e bude i nadále vychovávat ostatní.
Protoe však dobré konce jsou vdycky jen začátkem něčeho nedobrého, ozvala se vzápětí z Hradu píšťalka ohlašující, e faul neušel pozornosti: Je třeba varovat, e ODS se zřejmě vyvíjí doleva. Tuhle kapitolu bude ovšem psát u někdo jiný.
Ani to však přece nebude překvapení.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.