Zazvonil zvonek u dveří a Bredy se zase rozštěkal. Ticho buď! okřikl jsem ho, abych porozuměl prosbě paní sousedky o zapůjčení zavařovací hlavy. Můeš mně říct, otázala se suše Kristýnka, jakmile se dveře zavřely, proč na něho řveš, kdy chceš, aby byl zticha? Nebyl jsem schopen slova, a to také bylo účelem. Umění vyvádět z rovnováhy uplatňuje s potěšením při kadé příleitosti, ke svému věku asi náleitě.
Vyvádět mě z rovnováhy není navíc těké. Čím jsem starší, tím méně vlastně vím, kým jsem. Moná je to generační problém předhusákovských dětí, říkám si. Odjakiva jsem záviděl jiným, e se v mládí rozhodnou něčím být a pak se tím opravdu stanou. Anebo se stanou něčím jiným, ale i tím jsou u napořád, plně a doopravdy. Já jsem se mezi techniky, s nimi jsem studoval a pracoval, cítil vdy být éterickým snivcem, zatímco mezi humanitně zaloenými společníky tupým technokratem. Naučil jsem se tomu vzdorovat poněkud trapnou přizpůsobivostí. Dělníka se optám na pokrok v soustrunictví, atomového fyzika na budoucnost jaderné fúze. Setkám-li se s nevrlým počítačovým sazečem, naváu s ním hovor skrze nějaký patřičně odborný problém. Třeba písmene α, kvůli kterému se mi zadrhl zlom celého čísla Listů, neboť počítač při pokusu o uloení oznámil, e na řeckou abecedu nevlastním autorská práva. Anebo kdy sedím u stolu se zasmušilým výtvarníkem, vetřu se mu do přízně vzpomínkou na četbu samizdatové knihy Jindřicha Chalupeckého. Většinou jsem neúspěšný: sazeč ještě nevrleji naznačí, e takové problémy si kadý musí vyřešit sám, malíř zvedne obočí a mezi zuby procedí, e Chalupecký napáchal v uměnovědě víc škody ne uitku, a stane se ještě zasmušilejším. Připadám se pak sice ještě nepatřičněji, ale utěšuje mne, e jsem se třeba aspoň chvíli patřičným zdál.
Poslední dobou se mi ale stále častěji stává, e se musím veškerých snah předem vzdát. Vznikají nové společenské sféry, k nim u má přizpůsobivost nedosáhne. Před týdnem jsme byli pozváni na jednu venkovskou oslavu nám vesměs neznámých mladších lidí, kterou počasí rozdělilo na venku statečně se choulící muskou část a uvnitř se ohřívající dámskou. Setrval jsem pod širým nebem a vyslechl, kterak jeden z přítomných lovil halibuty u aljašského pobřeí, ale ke svému překvapení chytil raloka. Jiný zas klouzal v jakýchsi velehorách autem po příkrém srázu nad propastí a teprve v poslední chvíli si vzpomněl, e vůz má náhon na čtyři kola, co jej zachránilo. Přešel jsem mezi dámy, ale tam jedna právě sdělovala, e sluníčko v Keni je překvapivě příjemné oproti Emirátům.
Nejraději bych se někam propadl, bríza pochyb mne, nezakotveného u aljašských ani ádných jiných břehů, odnášela kamsi na oceán bez majáku a naděje. Ale pak mi blesklo hlavou: vdyť pocit nepatřičnosti je přece také identita. Proč s ní tedy vůbec bojovat a raději ji nevzít za svou, plně a doopravdy? Horečně jsem přemýšlel a dospěl k tomu, e nejhůře, tedy nejlépe, bych se asi cítil v politice. Kromě toho, e bych si asi neměl vůbec s nikým o ničem povídat, jakmile bych jen trochu povýšil, leccos nepěkného by se na mě vytáhlo. Třeba e jsem byl členem jisker, krátce, ale přece dokonce SSM. Taky e jsem párkrát v ivotě zalhal ale proč brát novinářům práci? A by si všechno zjistili, namočili by mě do nějakého Kotle a zeptali se jako kdysi Josefa Luxe, jak snášejí mé děti otce s tak špatným charakterem. Pak bych vystoupil na náměstí a přehlušil by mne ohlušující pískot. S potěšením bych řekl suše: Proč na mě řvete, kdy chcete, abych byl zticha? Kdy by mi na brýle dopadlo první vejce a nebyl bych u schopen slova, sejmuli by mne kamery a nahrály mikrofony. Z mého koktání by sestříhali rapovou píseň na motivy Internacionály nebo Daniela Landy, podle okolností, a celé by to pustili v celoplošném digitálním prime timu.
A nikdo by netušil, e mi konečně spadl kámen ze srdce.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.