Desáté výročí úmrtí zakladatele našeho časopisu – i výročí roku devětaosmdesátého – připomínáme i tímto komentářem. Jeho úplnou podobu čtenář najde v Listech č. 1, roč. 19, únor 1989, na s. 1; pro toto zkrácené a mírně jazykově upravené vydání čerpáme z digitálního archivu Dušana Havlíčka; titulek je původní. -red-
Tu otázku si poloil praský autor Bohemicus (...) a odpověděl na ni pozitivně. Ne proto, e Gorbačovovy reformy jsou naší hlavní nadějí, ale proto, e viděl na Staroměstském náměstí v prosinci 1987 asi dva tisíce lidí, kteří se tam sešli přes zákazy a vyhroování. Změnu, která se tam odehrála, povaoval za důleitější ne nahrazení Husáka Jakešem. A co teprve manifestace 21. srpna, 28. října a 10. prosince v loňském roce? Ty potvrzují, e Bohemicus se nemýlil. Dole nastal pohyb, rozhodující pro budoucnost naší země. To potvrzuje i pěkný úvodník Václava Havla Vyloené karty. Těko můe někdo jiný tak vystihnout dilema, před kterým stojí naše společnost. Protoe Václav Havel se zamýšlí nad vnitřním vývojem u nás, chtěl bych k tomu přidat několik zamyšlení, co přinesl rok 1988 ve světě a jak se to odráí i na našem osudu. Neboť jak je falešné čekat, a někdo za nás něco vybojuje, tak falešné je i přehlíet, e náš vývoj souvisí (a je do značné míry závislý) s tím a na tom, co se děje okolo nás, ve světě. (...) Ať se dívám na vývoj ve světě v roce 1988 z jakékoliv strany, jsem přesvědčen, e byl mimořádně příznivý pro věc míru, svobody a demokracie. Začnu s vývojem v Sovětském svazu, který byl a zřejmě ještě dlouho bude rozporuplný, ale přece jen je pohybem dopředu: mimořádná stranická konference a po ní následující plénum ÚV KSSS posílily pozici Gorbačova a oslabily odpůrce perestrojky a glasnosti; byla propuštěna většina politických vězňů, pokračovala revize minulosti rehabilitací obětí stalinského teroru (od známých osobností jako Bucharina, Zinověva a Kameněva a po milióny neznámých občanů), akademik Sacharov byl zvolen do vedení Akademie věd a mohl poprvé vyjet do Spojených států a za hranice vůbec, uvolnila se cenzura (i kdy zůstává). Vznikly Lidové fronty v baltických republikách a stovky, ba tisíce nezávislých hnutí a klubů, které oivují politický a kulturní ivot. Ovšem, Gorbačov stojí před dramatickou ekonomickou situací, zvláště v zásobování, je oslabuje jeho autoritu v širokých vrstvách. Vypukly národnostní konflikty, které se v budoucnu spíše rozšíří, ne uklidní, a roste odpor stranické a státní byrokracie proti reformám, při čem neroste podpora změn dole, zvláště ne ze strany dělníků. Ti mají z ekonomické reformy spíše strach. (...) Zdá se, e pro všechny tyto důvody bude rok 1989 pro osud perestrojky a glasnosti rozhodující. Jestlie ve vnitřní politice Gorbačovovy úspěchy jsou rozporné a omezené, v zahraniční politice prosadil radikální změnu kurzu. (...) Vše nasvědčuje tomu, e tento příznivý obrat bude pokračovat i za nového amerického prezidenta Bushe a e se projeví v nových jednáních o odzbrojení, nukleárním a v konvenčních zbraních, kde trvá sovětská převaha a z toho vyplývající nerovnováha a napětí.
(...) Radikální krok ale udělal Gorbačov rozhodnutím o staení sovětských vojsk z Afghánistánu do 15. února 1989. (...) Sovětské vedení ovšem dělá vše moné, aby zabránilo katastrofálnímu ústupu v panice, jak se to stalo Američanům v Jiním Vietnamu, a aby udrelo v nějaké formě u moci, třebas i v podřízeném postavení a v koalici s včerejšími bandity svého chráněnce Nadibulláha. Moskva má samozřejmě zájem, aby na jeho hranicích nevznikl další stát s vlivem Chomejního a aby se osvobozený Afghánistán nestal novým Libanonem s bratrovraednou válkou. Pro to má také pochopení americký partner, který podporoval afghánské hnutí odporu, ale nyní mu radí k umírněnosti a kompromisu. Zůstává ovšem fakt, e poprvé ve své historii se musel Sovětský svaz sklonit před lidovým povstáním.
Gorbačov přiznal na počátku tohoto roku veřejně, e válka v Afghánistánu stála Sovětský svaz příliš mnoho a e je vůbec třeba sníit náklady na zbrojení a armádu. Není zřejmě ádným trikem jeho rozhodnutí, které sdělil Valnému shromádění OSN, sníit stav sovětské armády o 500 000 muů (včetně odvolání jedné – bohuel jen jedné! – divize z Československa) a jednat o dalším sníení armády a zbraní. (...)
To vše dosvědčuje, e zlepšení vztahů mezi SSSR a Spojenými státy neznamená nějaké nové rozdělení sfér vlivu na úkor ostatních zemí, ale e vytváří příznivé podmínky pro řešení otázek, které byly zablokovány od začátku studené války, včetně situace ve střední a východní Evropě. Henry Kissinger, který má stále vlivné slovo v americké zahraniční politice, soudí, e nejdůleitější a také nejsloitější problém pro americkou diplomacii bude vypracovat se Sovětským svazem v příštích letech novou verzi finlandizace východní Evropy, která by zajistila zemím této oblasti demokratický vývoj a současně Sovětskému svazu jeho strategické zájmy (to se můe mnohým nelíbit, ale Spojené státy takové zájmy respektují, neboť ádají toté pro sebe ve své oblasti Střední a Jiní Ameriky). (...)
Abych shrnul svůj pohled na vývoj ve světě a v našem okolí: Zdá se příznivý pro změny k větší, ne ještě úplné svobodě. Tedy pro reformy a dialog. Ale výbuchy, byť oprávněné, nebo jakékoliv násilí ve snaze změnit či urychlit změny nepovedou pravděpodobně k rozpadu impéria , jak mnozí doufají, ale spíše ke krvavému potlačení a k reakčním, nejspíš vojenským diktaturám. (...)
(...) Charta 77 samozřejmě zůstává jako platforma všech, kdo bez rozdílu politických názorů hájí základní lidská práva. (...) To platí i pro VONS, Demokratickou iniciativu, mírové sdruení a jiná nezávislá hnutí a skupiny. Ale v nové situaci je stejně důleité a potřebné vytvářet názorové skupiny a kluby, kde by se diskutovalo o stavu věcí veřejných, ale kde by se také vypracovávaly konkrétní programy k prosazování všeobecných i místních poadavků a kde by se připravovala půda pro skutečný pluralismus od nových proudů socialistických a po křesťanskodemokratické a jiné, které mají co říci k dalšímu vývoji naší společnosti. Z této demokratické debaty – v duchu tolerance – nesmí být vyloučen nikdo, ani komunisté, pokud nechtějí vnutit ostatním své vedoucí postavení a pokud respektují odlišné názory druhých. Toto oivení politických proudů a myšlení neznamená boj o moc či návrat zpět do minulosti. Jeho cílem by mělo být vypracování alternativních programů a konkrétních návrhů pro všechny občany, jak vyvést naši zem z nynější hluboké politické, ekonomické a morální krize. S tímto příznivým větrem v zádech můeme hledět do roku 1989 s nadějí i důvěrou. Teď jde o to, nepropást tuto jedinečnou příleitost, která se tak často neopakuje.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.