Jste zde: Listy > Archiv > 2009 > Číslo 3 > Pavel Kopecký: Milan Rastislav Štefánik a Republika československá
Posmrtné osudy Otců zakladatelů moderní státnosti Čechů a Slováků jsou si poměrně podobné: vysloveně přestali být sami sebou. Stali se váenými, nebo nenáviděnými symboly. Málo kriticky zkoumanými, a proto snadno zneuitelnými. S oblibou zneuívanými.
Nejzranitelnější je po stránce výkladu pravděpodobně Milan Rastislav Štefánik, jen kdysi prohlásil: snad není zbytečné úsilí moje, snad přispěl jsem a přispěji ke stavbě velechrámu člověčenství a pokroku. Vynikl jako mu rozporů, snoubila se v něm exaktní věda i vášně. Dvojdomostí povahy, zpoloviny i slovenským původem, podobal se do jisté míry Tomáši Garrigue Masarykovi, jen pocházel ze Slovácka. Byl synem protestantského faráře, na jeho radu ve věci studií nedal, do Budapešti nevyrazil, a s ním se během praských studií – po přestupu z techniky na astronomii – rozešel. Snad také proto ji tehdy přilnul k podstatně staršímu odpadlíkovi od katolictví bezmála synovskou láskou. Jejich válečné setkání ovlivnilo následně vývoj nejméně v celé Střední Evropě. Výsledkem konjunkce planet profesora sociologie Masaryka a nadšeného hvězdáře Štefánika se stala Republika československá.
Velice konfliktní TGM, známý prorok a kritik titanismu, přehnané a bezboné sebedůvěry člověka, se do ní z exilu vrátil takřka v pozici vyšší bytosti. Stal se předákem národního státu, jeho ustavení bylo obyvatelstvem masově přivítáno i proto, e jakoby znamenalo konec Velké války. Ústava zdůrazňovala výlučnost mudrce na trůně, neboť neměl omezení počtu volebních období a za ivota si jej v politickém světě nikdo příliš kritizovat nedovolil. Co je v půvabném rozporu s předchozím obdobím, kdy svým způsobem velice vyčnívajícího mue napadal kdekdo a jeho kolegové na české univerzitě mu robili vyslovené podrazy, jeliko si oblíbil říkat, co se dvakrát nenosilo. Toho pochopitelně k útokům vyuívali té kariéristé a zbabělí konformisté, co dodnes není na domácí (akademické) půdě nijak zřídkavým jevem... – Kdy jej coby Prezidenta Osvoboditele nakonec přivítala Československá republika, hradní Olymp býval napadán jinou oklikou, najmě prostřednictvím blízkých spolupracovníků. Skrze jeho předem určeného nástupce ve váeném, doposud polomonarchickém úřadu, třetího protirakouského triumvira Eduarda Beneše. Prezidentu Budovateli u někteří vlastenci slibovali odbenešení státu, zatímco zesnulého Masaryka prohlašovali za lifilozofa
Náhody neexistují, trojhvězdí nejslavnějších bořitelů aláře národů se poprvé potkalo v jedné vysokoškolské prostoře v rámci Karlovy univerzity. Poté, co zde čtyřiadvacetiletý Štefánik získává z rukou Jaroslava Vrchlického doktorát, odjídí – po nějakém tom váhání – do Francie. Po těkých začátcích navštěvuje v slubách galského kohouta mnoho zemí, aby se věnoval astronomickým, ale i dalším úkolům. Mámivě naň svítí slunce Tichomoří, take na Tahiti s nadšením zakládá observatoř a plánuje zůstat trvale. Do začátku první světové války získává francouzské občanství a pocty. Přes nesporné vědecké a společenské zisky však daleko nejvýznamnější ivotní etapa takříkajíc komety z malé obce Košariská teprve nadchází
Proti Rakousku-Uhersku bojuje Štefánik od roku 1915. Přes chatrné zdraví – hrozí mu prý dokonce vyloučení z řad pěchoty – je naturalizovaný Francouz bez obtíí vycvičen pilotem, nače operuje na balkánské frontě. Záhy se potkává s tehdy ještě velmi málo známými emigranty Masarykem a Benešem. Díky svým stykům v nejvyšší společnosti můe oběma budoucím prezidentům vydatně prospět. Otevírá cestu do cizincům hermeticky uzavřených salónů a pracoven. Současně sám rychle stoupá po ebříčku hodností, který završuje generálskými epoletami. Spoluzakládá Československou národní radu v Paříi, jakousi prozatímní vládu budoucí republiky. Ve Francii, Itálii i jinde usilovně domlouvá zřízení zahraničních jednotek neexistujícího Československa. Postupuje horečně a přepíná síly. Jeho zdraví jej postupně čím dál tím více zrazuje. Má však vznešený cíl, v jeho prospěch, jak říkal, věří, miluje, pracuje.
Zvláštní kapitolou vysilujícího zápasu, na jeho konci nastaly zrození demokratického republikánského státu a smrt přesvědčením konstitučního monarchisty Štefánika, tvoří sibiřská anabáze Československých legií. Vlastenecký korpus o celkovém počtu asi 60 000 k boji odhodlaných vojáků, co v soudobém Rusku bylo nesmírnou vzácností, uspěl u Zborova. Jene po dvou ruských revolucích roku 1917 uvízl v hluboce změněné zemi. Hrozivé zmatky přiměly silné dobrovolecké jednotky, aby postupovaly vlastním pořádkem. Náročnou kontrolou Transsibiřské magistrály učinily v očích mezinárodního společenství z Tomáše G. Masaryka pána Sibiře. A tak zlomily poslední pochybnosti o legitimitě československé zahraniční reprezentace. Připomeňme ještě pro úplnost, e krvavé nepřátelství mezi revolučními vojsky Čechoslováků a rudých nepanovalo od počátku, po boku bolševiků bojovala proti Němcům ve slavném střetu u Bachmače.
Propůjčený francouzský generál (dobová titulatura se dělila do tří skupin – jedna platila pouze na dobu konkrétního úkolu), současně ministr války ČSR Milan Rastislav Štefánik nejprve osobně usiloval o udrení hroutící se morálky našeho největšího kontingentu. Plánovalo se toti, e jménem Dohody zasáhne proti místní ultralevicové vládě. Později zorganizoval odsun přeivších legionářů, v jejich řadách působily později významné, ideově velice rozdílné osobnosti typu Gajdy, Langera nebo Kopty, do nově vyhlášené vlasti. Tam se sám, nejspíše u velmi váně nemocen, vrací s pocitem zneuznanosti 4. května 1919. Odmítá cestovat vlakem, volí obecně málo spolehlivý typ italského letounu. Krátce před přistáním se stroj za dodnes poněkud nevyjasněných podmínek řítí k zemi, za co zaplatí VIP pasaér spolu s celou apeninskou posádkou ivotem.
Skon mladého velikášského hrdiny působí stylem antické báje, kdy Ikaros hyne pádem z nebes, take tragická smrt podnes rozněcuje obraznost. Zánik v troskách letounu, s ním měl shůry dosednout na půdě svobodné vlasti, nedaleko Bratislavy, jako by si přímo říkal o interpretace. – Vedle střízlivějších teorií o veliké poruchovosti uitého aeroplánu, případně o bezvědomí či ještě snad moná sebevradě duševně nestabilního romantizujícího generála (ze závěru jeho ití pocházejí zprávy o okolí ohroujících excesech) existují skutečně neuvěřitelné konstrukce. Kupříkladu někteří slovenští národovci, zatíení tragikomickým komplexem ublíenosti, oivují, ba rozvíjejí scestné teorie spiknutí. Z poslední doby zmiňme kupříkladu názory předsedy SNS Jána Sloty. Stále ijí fámy, e mělo jít o sestřelení nadějného státníka na pokyn Masaryka či Beneše. S ním měl Milan Rastislav Štefánik, u něj se pro budoucí počítalo s odsunem do diplomacie, prokazatelné spory. Vyskytly se takté temné pověsti o přeití vzácného pasaéra včasným skokem z paluby dvojplošníku, co údajně přimělo přítomného českého důstojníka k doráce kulkou do hlavy.
Ač na tom je dost, daleko horšími se jeví dezinterpretace astronomových čistě politických náhledů. Nejotřesnější příklady demagogie, vyřčené nad jeho památkou, stvořili luďáci. Změnili syna protestantského pastora a přesvědčeného čechoslovakistu v bezmála katolíka a slovenského autonomistu. – Je to typické pro nás Slovany, e před vojnou, dokud nás utlačovali Maďaři a Němci, jsme naříkali, ale jakmile se nám naskytla monost osvobození, u se najdou lidé, kteří hovoří o samostatném slovenském státu. My můeme existovat jen ve spojení s Čechy.
Pochybní komunističtí historiografové učinili pro změnu z triády Masaryk, Beneš a Štefánik zaprodance západního imperialismu. Obdobně přirozeně počastovali legionáře; začasté voliče prohradních národních socialistů, ji na postech vojenských, četnických či úředních patřili k oporám buroazní demokracie.
Ale zdůrazněme ještě jednu neádoucí interpretaci velikého Čechoslováka: zapomnění. Za minulého reimu převaovala ambice hodně zploštit historickou úlohu Štefánika a spol. Kdy ale minulý rok probíhalo v českých zemích osudově-osmičkové šílenství, na Slováky nesmírně uctívaného Milana Rastislava nikdo ani nevzdechl. V obou zemích byla nadto paradoxně zcela opuštěna idea čechoslovakismu. Štefánikova pevná vize i zásluha. Také letos se u jeho pomníku sešla kompletní politická reprezentace Slovenské republiky...
Mrtvý hrdina zkrátka poněkud připomíná neznámého vojína z Krylovy písně, zneuitého hlavně posmrtně Kdy potom patříme na nadivotní sochy Milana Rastislava, heroizující obrazy, jemu zasvěcenou horskou chatu, ulice, náměstí, vojenskou vysokou školu, či dokonce květinu, rezonuje v nich skutečně on sám. Památnou větou Jaká tragédie a jaká komedie je ten ivot.
Pavel Kopecký (1979) je politolog, vysokoškolský učitel a publicista.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.