Básníci a jejich místa (2)
Severně od Prahy, na levém břehu Vltavy, nedaleko za Roztokami leží na nevelkém ostrohu nad Vltavou Levý Hradec a přilehlá obec Žalov. Místo s prastarou tradicí, zvláštně čisté a zároveň tajuplně nepřístupné. Bylo osídlováno od pravěku, svou polohou, a zřejmě nejen díky ní, vybízelo obyvatele k vytvoření těžiště, kolem kterého se více či méně soustředily síly kulturní i náboženské. Stávalo uprostřed hájů zasvěcených bohyni Moraně (dodnes se část Žalova nazývá Podmoráň, neboť pod nedalekým vrchem Řivnáčem byl takový háj), nacházelo se tu slovanské hradiště, s příchodem křesťanství do Čech zde pak vyrostl kostel svatého Klimenta, který nechal v devátém století na místě pohanské svatyně postavit kníže Bořivoj. Kostel je považován za první křesťanský kostel v Čechách. Drobné doklady o Bořivojově křtu a jeho návratu z Velké Moravy na Levý Hradec s knězem Kaichem nalezneme v pramenech z 10. století, v tzv. Krátkém sepsání o sv. Cyrilovi a Metodějovi i pokřtění země české i moravské, v Kristianově legendě; podle tradice kostel světil sv. Metoděj, místo se stalo význačným přemyslovským sídlem. Kosmas ostroh nazývá parvum oppidum, podle Kroniky byl na Hradci v roce 982 zvolen druhý český biskup Vojtěch, ukrývala se zde sv. Ludmila atd.
***
Krom několika historických skutečností a krom toho, jak Levý Hradec zapůsobil na Václava Beneše Třebízského (díky četbě Levohradecké povídky, která mi kdysi nepřišla nijak zvlášť zajímavá), jsem o tom místě, až do jistého dne, nevěděl nic. Nevím, kdo tehdy vedl mé kroky a jak jsem tam přišel, od první chvíle bylo ovšem zřejmé, že setkání s místem se stalo. Stalo se tiše, nečekaně a silně, jako by si mě Země přitáhla. Uvědomil jsem si, že to, co cítím z tohoto ostrohu, znám z jiných míst – z francouzského pahorku v Chartres, kde stojí stará gotická katedrála, co zázrakem přežila francouzskou revoluci, z vyvýšeniny gotiky v Laonu, ze starého kamenného středověkého města Lauzertte, v neposlední řadě z románského Vézelay. Francouzi tomu říkají „la vuivre“, Angličané to nazývají „earth snake“, jiní hovoří o telurických proudech Matky Země, povšechně bývají tyto a podobné významy shrnovány do toho, co myslíme, že rozumíme pod pojmem genius loci.
***
Že toto místo nějakého svého ducha, génia, má, o tom jsem nepochyboval. Také jsem se tam v prvních měsících pobývání podvědomě začal řídit nepsanými pravidly místa, aby mne přijalo – na skále nad řekou, z jedné strany střežené márnicí, z druhé roklí starého potoka, jsem se pomalu přibližoval k němu a doufal, že ono se podobným způsobem otevře mně.
Ale ono vdechnutí, kterému básníci říkají inspirace, se téměr vzápětí projevilo ve výdechu – básně, které už dlouho nepřicházely, se na Levém Hradci začaly stávat, prolnuly se se skutečnými ději a knížka Mločí mapa je takovým jejich prvním výstupem. Začal jsem si velmi zřetelně uvědomovat rozdíl mezi tím, jakým způsobem a s jakou motivací člověk ovlivňuje a mění prostředí kolem sebe k obrazu svému a s jakou odlišnou motivací a jakým zcela odlišným způsobem ovlivňuje místo člověka – k obrazu společnému.
***
Záznam z deníku: ... Pasti a luky ostružin. Čmeláci poletují nízko u země. Už vím, kam se od bříz nemůže, kde končí vřesoviště a kde začíná vládnout akát. Kde kraluje koniklec. Velké borovici na kraji ostrohu se daří. Za kořeny ji drží ruce dávných mrtvých z popelnicových polí. V noci pod ní tančí studené a teplé víry, v koruně spí drahokamy ptáci.
***
(...) v noci sny až hrůza, nejsou snad jinde tak živé sny jako na Levém Hradci, přes den vítr, vrzají koruny, pod oknem kopýtka hledají, co zbylo veverkám z ořechů, srna na dosah ruky. Loďky ořechů potopené na dně sudu, v narezlém jehličí. Každá malý otvor v kýlu. (...) Pohřbívám pod jabloň skoro kamennou, vysušenou mrtvolku mloka. Malá, černožlutá mumie ustrnulá uprostřed pohybu. Zatížím velkým kamenem. (...) Díval se ze svahu dolů na řeku. Jak vypadá pořád jinak a stále stejně. Ticho, uvnitř ani tón. (...) Po třech dnech přijel – pod jabloní není nic, kámen je odvalený, hrob prázdný. Po mloku ani památky. (...) K večeru vynášel popel, žluté skvrny se pomalu pohybovaly ve stínu u branky...
Kde vyhasla salamandra,
zůstala žlutočerná
mapa na kameni.
Mločí mapa mlčí,
ale jen ona by věděla...
Kudy tu kdysi šly
kuře, kvočna, kuře;
a kam zmizely do země.
(Mločí mapa)
***
Uprostřed noci leží na zemi
a šeptá do kamen ptačí jména.
Komínem ke stromům vystupuje
jemné světlo jako dým.
Jména se násobí, oblékají ptačí šaty,
padají zpět na rty, vzlétají.
(z rukopisu)
jako na koně.
Z rokle stoupá chlad.
Řeka se vysvlékla
a kráčí vzhůru
korytem starého potoka.
V domě ticho
posunuje po stole
vysypaný tabák.
Hodiny stojí
a mírně se naklánějí.
Tabák vzplane
odraženým světlem z kamen
a rychle zhasíná.
Lampa udržuje stíny
v bezpečném kruhu.
Do ticha v kuchyni pukají
ve vodě slupky cizrny.
(Mločí mapa)
***
Světlo,
které se tam
stává jednou do roka,
trvá pár chvil,
ozáří stráň
a opět zmizí,
jako by to vůbec
ani nebylo,
nebo jako by to ani
nebylo světlo.
Řeka
v té chvíli
stojí ve svém plynutí,
kameny šumí,
mysl vystupuje
z ulpívání,
stromy z kůry,
z dlaní vstává
síť.
My jsme
vzájemně průhlední,
že je námi
vidět krajina,
jako by v nás už
nebylo zlého,
jen okna.
20. 8. 2008,Levý Hradec
(z rukopisu)
Jabloň rok co rok jen jedno jablko.
Možná pod ní chyběly kosti,
nebo v dráze země dýchal silný kov,
možná za tím byla nějaká nešťastná událost.
Někdy se dole, na druhém břehu,
opilí myslivci snažili zastřelit řeku.
V noci jsem se často ptal,
ale nebyl tam nikdo, nebo více než dva...
Včera jsem ho utrhl, dost veliké
na hvězdu, chutí malinové slunce.
Tobě půl, mně půl. Jediný
úsměv a rokle se zaplnila javorovými listy,
jako by vítr vystlal dráhu
chybějící vody potoka.
19. října 2008, Levý Hradec, Marii
(z rukopisu)
Ladislav Puršl (1976) se narodil v Roudnici nad Labem. Pracuje jako správce depozitáře Sbírek umění 19. století v Národní galerii a jako redaktor a editor pro různé instituce, nakladatelství a periodika. Publikoval v Revolver Revue, A2, Hostu, Welesu, Protimluvu a Souvislostech aj. Byl nominován na Drážďanskou cenu lyriky 2008. Vydal sbírky Paměť vody (2004) a Mločí mapa (2008). Věnuje se drobné grafice. V posledních letech žije v Praze a na Levém Hradci.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.