Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2009 > Číslo 2 > Pavel Rozsíval: Z cyklu Situace

Pavel Rozsíval

Z cyklu Situace

Co vás přivedlo k fotografování?

V roce 1989 jsem podědil kompletní fotovybavení i s temnou komorou. Jedním z předcházejících podnětů bylo, když se mi do rukou dostala kniha Daniely Mrázkové Příběh fotografie a já byl fascinován vypovídající silou snímků nejlepších světových autorů.

Jakým žánrům jste se věnoval?

Nejdříve jsem se zaměřoval na krajinu a zátiší. Od počátku mě také lákala proměna nasnímané reality pomocí montáže. Pokoušel jsem se prostoupením dvou negativů o vytvoření nové skutečnosti. Od konce 90. let jsem se naopak zabýval nearanžovanou dokumentární fotografií.

Má sociálně laděný cyklus, z něhož otiskujeme ukázky, nějakou ústřední myšlenku?

Snažil jsem se v něm postihnout a porozumět proměně společnosti. Zachytit život v kapitalismu s jeho klady i zápory.

Fotografujete záměrně v cyklech?

Vydaří-li se fotografie, snažím se ji rozvinout, rozšířit úhel pohledu, zobrazit z více stran. Pokud je už snímků víc a vypozoruji nějaký sjednocující prvek, řadím je do tematických souborů. Při fotografování dokumentů spoléhám na intuici a předvídavost. Před fotografováním výtvarného motivu si kreslím skici, ale striktně se jich nedržím a přizpůsobuji se okolnostem.

Čím se zabýváte nyní?

Pracuji na barevných portrétech lidí v jejich prostředí. Jsou to populární osobnosti, ale i úplně neznámí obyčejní lidé, kteří jsou ale mnohdy velmi zajímaví a překvapiví. Také jsem se vrátil k počítačově manipulovaným aktům na pomezí fikce a reality.

Jaký je váš vztah k barevné fotografii?

Upřednostňuji to, co je vhodné pro daný účel. Barva dokáže vytvořit perspektivu i atmosféru, ale může i roztříštit kompozici a odvést pozornost od záměru. Černobílá fotografie neumí podat kompletní informace, zato ponechává větší prostor pro fantazii.

Co znamená nástup digitalizace pro uměleckou fotografii – devalvaci, nebo výchovu veřejnosti k vnímání vizuální estetiky?

Digitální přístroj je jen další technickou inovací, kterou si fotografie ve své historii prošla vícekrát. A vždy platilo, že nová technologie je nástroj v rukou člověka, kterým může vytvořit umělecké dílo, anebo nevkusný kýč. Dnes skoro každý vlastní fotoaparát, došlo tedy k obrovské demokratizaci, každý člověk se může pokoušet o tvůrčí umělecké záběry a záleží na něm, zda na sobě bude pracovat, citlivě vstřebávat zážitky, a pak případně podá přesvědčivé svědectví o své vnitřní pravdě.

-tt-

Pavel Rozsíval (1960) navštěvoval na ZUŠ v Olomouci ateliéry malby Vladimíra Ženožičky a fotografie Mileny Valuškové. Poté vystudoval Institut tvůrčí fotografie FPF při Slezské univerzitě v Opavě. Nyní pracuje jako fotograf ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Ve volné tvorbě se pohybuje od subjektivního dokumentu (Situace, Studie) přes inscenované portréty (Setkání) až po výtvarně koncipované akty v krajině (Výkleky). Samostatně vystavoval např. v Olomouci, Moravské Třebové, Ostravě. Jeho práce byly zařazeny do kolektivních expozic Krajina, Světlo – Čas a Tvar, Kouzelné brýle, Barevné a černobílé rozhledy a Absolventi. Více o něm na: http://rozsival.olomouc.com

Obsah Listů 2/2009
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.