Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2009 > Číslo 1 > A. J. Liehm: Před sedmdesáti lety

A. J. Liehm

Před sedmdesáti lety

O Vánocích umřel Karel Čapek. Výročí to není nejkulatější a ani nevím, jak moc se ho u nás vzpomínalo. Přitom to bylo tentokrát zastavení navýsost aktuální. Měli jsme přece ty roky s osmičkou a ten osmatřicátý po zamyšlení hlasitě volal. Mnichov jsme jakžtakž odbyli, i když... Jenže po něm přišla takzvaná druhá republika a k té se chováme trochu macešsky. Znám – to je možná moje vina – na to téma jedinou seriózní monografii a v tisku, rozhlase, televizi jsem si jaksi nevšiml. Přitom je o čem a o kom přemýšlet, nejen o politice, ale třeba o kultuře, o jménech, textech, manifestech.

Právě Čapek a jeho smrt to všechno znovu zaktualizovali. Způsob, jakým se na prvního světoznámého českého spisovatele za druhé republiky vrhla část české inteligence – chtěl jsem říci spodina, ale to by bylo příliš vymezené –, by stál za řadu studií. A ta masovost! Čapkova vdova vzpomíná: „Balíky anonymních dopisů, hrozby, obvinění. Listonoš se styděl nosit do malého domu listy se sprostou adresou, nadávky na korespondenčních lístcích (nebyla televize – pozn. AJL). Co jsme mohli, to jsme zahazovali, ale v redakci se kupily stohy...“ Fašizující sebranka, řeknete, ale Ivan Klíma připomíná: „Znovu se musel bránit proti vyhrožujícím „vojákům“ Durychovi, Medkovi, Moravcovi...“ Vždycky prý sloužil „silám rozvratu“, z jeho díla vane pouze „smutek a prázdnota“, vlastně „plodil jenom rozklad“. Onemocněl uprostřed práce nad osudy skladatele Foltýna a jeho slabé tělo podlehlo prvnímu náporu nemoci. Úmrtní nález hovořil o zánětu průdušek a pneumonii, ale profesor myslím Syllaba, který ho ošetřoval, nalezl skutečnější příčinu jeho smrti: „Duše to nevydržela.“

Celý konec loňského podzimu jsem na to znovu a znovu myslel a ptal se sebe i jiných (kolik bylo těch, kteří neměli tušení o duši, která nevydržela?): PROČ? Proč ta štvanice, proč zrovna Čapek? Až když jsem přece jen přečetl ledacos z toho, co ty dva podzimy sblížilo, mi došlo: Čapek byl perfektní cíl, poutač, přes něj se tak dobře dalo účtovat s generací otců (v jeho případě první republiky), s níž byl spojen nejen jako autor a intelektuál, ale dokonce člověk blízký Masarykovi. Jedno PROČ přitom zůstává: Kolik je těch, kteří tu souvislost pochopili?

*

V té souvislosti – a souvislost je to jistě vzdále­ná, jak se na fejeton sluší – jsem si vzpomněl, jak jsem se začátkem devadesátých let ptal známého českého ekonoma: A co Keynes? (John Maynard, ten, co se oženil se slavnou ruskou baletkou, kamarádil s V. Wool­fovou, co vymyslel brettonwoodské dohody, státní intervenci do hospodářství a právě dnes je zase velice aktuální.) – Na Keynese musíme nejdřív mít kapitalismus, odpověděl. – Kapitalismus bychom už měli, až nám jde hlava kolem, jenže ani Keynes a jeho recepty, které se kdysi tak hodily, už zdaleka nestačí. A mě jako neekonoma pořád víc zajímá, jaká bude jejich dnešní verze. Marx mě kdysi poučil o schopnosti kapitalismu přizpůsobovat se novým situacím a krizím. Takže moc nevěřím těm, kteří v dnešní krizi vidí jeho konec. Vím však, že možná ne všechno, ale spousta věcí bude jinak. Obama a s ním další se pokusí reformovat kapitalismus. Znovu stojíme před otázkou, zda a do jaké míry je reformovatelný, a znovu, jako tolikrát v minulosti, se vnucuje otázka třetí cesty. Jenže to jsme zase u té osmičky, krize reálné ekonomiky je už na naší ulici, a všichni čekají na Godota. Jak to nakonec souvisí s tím, čím tenhle fejeton začal, je přitom další zajímavá otázka.

Antonín J. Liehm

Obsah Listů 1/2009
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.