Osobnost prezidenta České republiky Václava Klause se těší zvýšené pozornosti už i ve Švýcarsku. Ženevský deník Le Temps přetiskl 7. ledna pod názvem Černá ovce Evropy celostránkovou reportáž, kterou pro Le Monde napsala z Prahy redaktorka pařížského listu Marion Van Renterghem. Článku předesílá autorka zjištění, že Václav Klaus je obdařen silným temperamentem, který jeho čeští spoluobčané uctívají. Ultraliberál a provokatér, nemá podle ní opravdu v lásce Evropskou unii, které jeho země předsedá až do června - a kterou on přirovnává k SSSR.
Hned z úvodu je patrný zdvořilý, leč ironický autorčin styl:
„Setkání s Václavem Klausem může být velmi krátké. Le Monde se v Praze pokusil o svou příležitost... Kráčí nám vstříc se zdvořilým úsměvem..., který se změní při vyslovení názvu francouzského deníku v úšklebek opravdového znechucení:
Rozhovor pro Le Monde! Ne.
??
Ne, a nenaléhejte. Jste levičáci a tak fanaticky proevropští.
Vyslovuje „fanatically“ s elegantním úsměškem. A otočí se zády s pohybem ruky, jakým se odhání moucha...“
Reportáž se zmiňuje o Klausově sklonu k aroganci, popudlivosti a obrazoborectví, hovoří o něm jako o muži, který má své vášně i nenávisti. Co prý v současnosti nemůže vůbec vystát, je Evropská unie. Prezident ji přirovnává s pronikavým smyslem pro nuance k Sovětskému svazu: obdařena je týmž trojím nedostatkem: že není dostatečně liberální, že nepatrně respektuje národní suverenity, že je spíše technokratická než demokratická... Zjištění je doplněno připomínkou, že Václav Klaus je jediným vedoucím evropským státníkem, který odmítá vyvěstit ve své pracovně vlajku Evropské unie s odůvodněním, že mu to připomíná vlajky SSSR vyvěšované kdysi na veřejných budovách.
Velká většina Čechů prý Klause uctívá. Spíš však pro jeho naježenost než pro jeho eurofóbii, a také pro jeho hubatost a osamocený postoj proti všem. Přestože jeho obliba klesá, přesahuje stále 60 %. V této souvislosti reportáž cituje výrok politologa Bohumila Doležala: „Funkce šéfa státu působí na Čechy magicky. To je přežitek monarchie. Kdyby byl prezidentem kůň, navíc tak dobře oblečen jako Klaus, měl by padesátiprocentní popularitu zajištěnu.“
Článek stručně líčí Klausovu profesionální a politickou kariéru od 60. let a zmiňuje se o rozdílných postojích prezidenta Václava Havla. Klaus se prý především halasně vychloubá, že nikdy nebyl, tak jako Havel, jedním z disidentů komunistického režimu. kteří za to platili svobodou. Spíš než aby vzdoroval systému, dával přednost působit svými ekonomickými semináři v daných limitech. „Vy disidenti jste dělali velká gesta,“ předhodil někdejšímu disidentovi Petru Pithartovi, já jsem pracoval.“
Po připomínce, že se český prezident nedávno prohlásil v Dublinu za „disidenta“ Evropské unie, novinářka upozorňuje, že Klausovy postoje nejsou zcela prosty rozporů. Evropským poslancům, které přijal v prosinci 2008, přiznal, že pro Českou republiku „nevidí jinou alternativu“ než příslušnost k Evropské unii. Český prezident prý udržuje nejlepší vztahy s Vladimírem Putinem, který mu předal Puškinův řád, mimo jiné i za jeho publikaci Modrá planeta, ne zelená.
V závěru článek shrnuje: „Jako prezident republiky reprezentuje morálně svou zemi, která od prvního ledna zajišťuje předsednictví Evropské unie. Vynakládá všechen svůj vliv, aby se pokusil zabránit ratifikaci Lisabonské smlouvy, kterou rovněž nemůže vystát. Proti názoru předsedy vlády Mirka Topolánka, který je výlučně zodpověden za exekutivu a Lisabonskou smlouvu podporuje. První je zakladatelem konzervativně-liberální strany ODS, kterou druhý řídí. Zdá se, že kohabitace bude peprná.“
D. H., Ženeva
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.