Otázka vpravdě hamletovská. Ale co s ní?
Jarní francouzské prezidentské volby vzbudily ve světě větší pozornost než obvykle. Poutačem tu byli především oba kandidáti: první žena, která se ve Francii o to zaměstnání ucházela, a její protivník, napoleonek s maďarským jménem. V Evropě šlo mj. o to, jak se po volbách Francie postaví k evropské ústavě, jejíž první verzi odmítla. V takových dvoukolových volbách se vždycky nakonec láme chleba napolovic, jeden, dva, tři body nalevo či napravo od 50 %, k velkým přesunům od voleb k volbám nedochází. Od Ameriky po Francii, od Německa třeba k nám. Programy se pak stejně neplní, ze všeho nejvíc jde o ideologii. Tentokrát také, jenže trochu jinak.
Před bezmála dvěma staletími začínala první průmyslová revoluce. V Anglii. Politicky rozdělila venkov a města, byli v podstatě venkovští toryové a spíš městští liberálové. Jenže jak první průmyslová revoluce pokračovala, organizovala její ekonomika i politiku. Z venkovských bezzemků a námezdních zemědělských dělníků se stal postupně proletariát a z těch, kteří je ve fabrikách organizovali, buržoazie. Stručně řečeno. Pracovním procesem organizované masy našly svou politickou organizaci v různých podobách sociální demokracie, ti radikálnější, většinou chudší (o části inteligence nemluvě) v komunistických stranách, a k nim na druhém konci časem přibýval i tzv. levý střed. Na opačné straně různé typy konzervatismu, nacionalismu či křesťanských stran. Způsob výroby určil i politickou mapu, definoval zhruba levici a pravici a za necelá dvě staletí se v tom všichni jaksi vyznali. Nebo si to mysleli.
V poslední čtvrtině minulého století přišla však druhá průmyslová revoluce, která zatím pořád ještě není u konce a hned tak nebude. Všechno je najednou jinak, kdo se v tom má vyznat, nebo si aspoň myslet, že se vyzná?
Svět se radikálně zmenšil, geometrickou řadou přibylo chudých a velice chudých, stejně jako bohatých a zejména velice bohatých. (Obohacujte se! znělo heslo první průmyslové revoluce.) Pracovním procesem organizovaný proletariát kdysi ze strachu o práci rozbíjel stroje, jež se dnes jmenují elektronika, a co já vím. Jenže ve stále menším světě proletariát zmizel a s ním i způsob výroby, který ho vytvořil a nakonec i politicky organizoval. A protože novou průmyslovou revoluci a její důsledky zatím nikdo globálně nepopsal (jako tu první Marx v Kapitálu), zůstal především strach. Už ne konkrétní strach ze strojů, co berou práci (to už spíš z globalizace), ale především strach z neznáma. Onehdy jsem se zeptal starého evropského sociálního demokrata: Kdo jsou dnes vaši voliči? – Dobrá otázka, ujistil mě. Místo proletariátu masa prací neorganizovaných jednotlivců, o svou úroveň se třesoucí střední vrstva a podobně jako v předminulém století velká bohatství rodící se z nové situace, z nově rozdaných karet.
Toho strachu se především týkaly i francouzské volby. Na jednom z posledních velkých předvolebních socialistických mítinků visel transparent: Levice vás ochrání. – Doba bojovných hesel je za námi. Jedni se bojí, že zmizí vybojované jistoty, druzí mají strach, že u toho nebudou, kdyby se to povedlo. K tomu Čína, pád dolaru, Irák, terorismus, oteplování, inflace. Kde je tu vlastně levice, kde pravice, kde konzervatismus a kde jeho opak? Kudy vede hraniční čára, linie fronty? A je vůbec?
Ideální situace pro malé napoleony. Nebát se jaksi nejde. Krást je o tolik snadnější. A nůžky mezi těmi, co mají, a těmi, co nemají, se stále více rozevírají. Nebezpečně.
A. J. Liehm: O mrtvých jen dobré
A. J. Liehm: Maso je z vola
A. J. Liehm: Osvícenci, encyklopedisté, reformisté
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.