Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2007 > Číslo 2 > Jan Novotný: Tříšť dojmů z Turecka

Jan Novotný

Tříšť dojmů z Turecka

Nikdo by mi nevěřil, že jsem navštívil Turecko proto, abych se mohl rozhodnout, zda mám být pro jeho přijetí do Unie. Ale nevěřil by mi také, že jsem v Turecku nikdy nepomyslel na to, jak by se mi jako člen Unie líbilo. Jistěže týden s turistickým zájezdem na jižní pobřeží ke kvalifikovanému vyjádření nestačí – ale nakonec jsem jen fejetonista.

Teprve na místě jsem si uvědomil, že Turecko by bylo daleko největší a po nepříliš dlouhé době patrně i nejlidnatější zemí Unie. Vynikalo by v rámci Unie též silnou a bojeschopnou armádou a mělo by na svém území její nejvyšší horu.

Kupole mešit a špice minaretů (na rozdíl od věží kostelů k nerozeznání podobné) řadí Turecko viditelně do světa islámu. Jako v Evropě se však můžeme dívat na ulicích i na reklamách na pěkné ženské tváře a tvary. Co se týče zvláštností, nezbude mi místo na milé a rozverné břišní tanečnice a osvěžující tureckou lázeň a zmíním se jen o zvláštním způsobu nakupování. Prodavač či prodavačka (všichni mluvili dobře anglicky) by se snad cítili dotčeni, kdyby kupec přijal první vyřčenou cenu. Bylo třeba se několikrát otočit k odchodu, než došlo ke shodě, po níž se někdy k nákupu připojil i dárek a vždycky došlo na popití čaje, kávy či rakije. Doprovázel jsem naštěstí bytost, která měla pro „nakupování jako hru“ smysl, a mohl jsem se těšit z jejích úspěchů. Turci dovedou dělat kožené zboží, šperky, ale zejména úžasné koberce.

Okrasou Unie by bylo Turecko po stránce přírodních krás i památek na historii. Je těžké být neokouzlen největší travertinovou kaskádou na světě v Pamukkale. Popsat ji nedokážu, ale potěšilo mne, co jsem se dověděl o jejím osudu. Nad kaskádou se donedávna tyčily hotely, narušující panorama a upíjející vodu, jejíž neustálý přísun je pro udržování kaskády nutný. Oslnivě bílý, spíše led a sníh než kámen připomínající travertin začal šednout. Po zásahu UNESCO Turci odstranili hotely tak dokonale, že po nich téměř nezůstala stopa. V sousedství kaskády je mohutné antické město Hierapolis, jehož sloupy a zdi jsou postupně vykopávány a znovu vztyčovány. Snad žádným kusem světa neprošlo tolik civilizací, říší a náboženství jako Tureckem. K úvahám o pomíjivosti všeho vybízí nejen Hierapolis, ale i Perge (někdejší Pergamon) a muzeum v Antalii.

Při cestování tureckými městy se nelze nesetkat se jménem Atatürk – Otec Turků. Jmenují se podle něho hlavní ulice, má pomníky na ulicích a obrazy ve veřejných místnostech. Sláva Mustafy Kemala Paši, jak se jmenoval do doby, než zavedl příjmení, přežila slávu všech jeho autoritářských či diktátorských současníků. Budu si muset o něm něco přečíst. Byl to hlavně on, kdo přiblížil Turecko Evropě, když zavedl latinku místo arabského písma, klobouky místo fezů, příjmení náhradou za tituly. Kurdové a Řekové patrně na něho budou mít jiný názor než Turci, zdá se však, že zabránil tomu, aby Turci vyšli z první světové války jako frustrovaný národ, připravený podpořit bolševiky či nacisty (i když pokusy o takové spojenectví nechyběly).

Před cestou jsem viděl Turky hlavně očima Werfla a Kazantakise, z turecké literatury znám jen Anatolské příběhy od Sabbahattina Aliho. Určitě si přečtu Pamuka, o němž teď vím, že jeho příjmení znamená turecky „bavlna“ (bavlnu připomínají kaskády v Pamukkale). A co soudím o vstupu Turecka do Unie? Byl bych pro v naději, že přinese prospěch Evropě i Turecku.

Jan Novotný

Obsah Listů 2/2007

Související články

Jan Novotný: Pionýr č. 001

Jan Novotný: Před Chartou a po Chartě

Jan Novotný: Moje Bystřička


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.