Psal se rok šestapadesátý. Už je to padesát let, to to uteklo. Už tenkrát byla jedna taková válka jako dnes. Jen se na ni trochu zapomnělo. Ledacos se z ní dalo naučit. Jenže koho baví učit se z minulosti? Zkusme ji nicméně aspoň připomenout. Pro pořádek.
Začalo to tím, že v Egyptě svrhli vojáci monarchii krále Faruka a v čele země stanul po krátkém mezidobí generál Násir. Protizápadní, protikoloniální arabský nacionalista. Spojovalo se s ním mnoho nadějí i obav. V předminulém století vybudoval totiž francouzský bratranec císařovny Evženie Suezský průplav. Bez Angličanů, které to hodně mrzelo, s pomocí vládnoucího beje a velké multinacionální společnosti. Průplav změnil svět tím, že otevřel kratší cestu do Indie, což samozřejmě Británii velice zajímalo, a když pak další bej zrušil kupní smlouvu na pozemky, na nichž se průplav hloubil, zůstala společnost, už s velkou britskou účastí. Půl století si nikdo nedovedl představit, že by stále rozšiřovaný průplav mohl fungovat jinak, než fungoval. Až jednoho dne, 26. 7. 1956, Násir průplav znárodnil a francouzsko-britští majitelé zpanikařili.
Léto se velice odvíjelo ve znamení Suezu. Královna to tak nenechá, víc vám neřeknu, konstatoval by Bretschneider. Francouz a Angličan jakbysmet, dodal by Švejk. Tak se taky stalo. Násira bylo třeba náležitě praštit přes prsty a kanál vrátit zákonným majitelům (nejmenovali se tenkrát United Fruit, ale Compagnie de Suez). Jenže jak na to? Intervenční koloniální manýry (Gun Boat Diplomacy) se už tak nenosily, to přišlo zas o čtvrt století později. A tu přišel kdosi na geniální nápad:
Na Blízkém Východě se totiž za uplynulých deset let zrodil nový hráč, Izrael. Trochu sice zlobil, v očích naftových Archimedů se příliš dotýkal jejich kruhů, až se ho americký strýček chystal postavit do latě malou (střední) fackou ze vzduchu. Jenže, řekli si v Londýně a v Paříži, Izrael má přece pifku na Egypt a naopak, to by v tom byl čert… Co kdyby Izrael napadl Egypt a my se neptali ani Američanů, ani Rusů a prostě zasáhli ve jménu míru a na obranu svobody plavby kanálem? Věc zřejmě spěchala, a tak se ti tři kmotři sešli v Sčvres nedaleko Paříže (velice tajně, provalilo se to v plné míře, až když se po padesáti letech otevřely supertajné archivy), a domluveno uděláno. Izrael zaútočil, Egypt se nedal, a už tu bylo francouzsko-anglické letectvo a námořnictvo, aby ve jménu svobody a míru udělaly pořádek. Psal se 3. listopad 1956.
Tentokrát to však tak nenechal americký strýček a se souhlasem strýčka sovětského klepl přes prsty tři kamarády ze Sčvres, protože naftové kruhy jsou holt naftové kruhy. A hned byl mír. Psal se 6. listopad. Kanál zůstal znárodněný, jako by se nic nestalo, z Compagnie de Suez se stala jedna z největších světových bank a britský ministerský předseda Eden šel za velkého potlesku do háje. Adenauer bez potíží přesvědčil Paříž, že je třeba si pospíšit s budováním Evropy, když chcete i bez Angličanů, a Edenův nástupce Macmillan rychle podepsal s Washingtonem smlouvu o vzájemné pomoci. Ale to už jsme vlastně u zbraní hromadného ničení a v Iráku…
Pokud vám to všechno přes veškerou rozdílnost něco připomíná, určitě nejde o podobnost čistě náhodnou, což při příležitosti tohoto padesátiletí konstatuje celý svět. Nejsem si jistý jak u nás. Ale vzpomínám si, že jak měl Západ plné ruce práce se Suezem, vjely 6. listopadu sovětské tanky do Budapešti.
A. J. Liehm: O dvojí revoluci
A. J. Liehm: Konzumuji, tudíž jsem
A. J. Liehm: Byls v Číně? Tak neraď
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.