„Tak, pánové, na sesternu, kapeme!“
Příběhy si není třeba vymýšlet, odehrávají se neustále kolem nás, jen je třeba naučit se všímat si jich. Pak stačí syrově zaznamenávat. K té teorii jsem nedávno dospěl a rozhodl se ji vyzkoušet. Jeden příběh začal docela slibně na chatě, ale pak se zvrtnul a zčista jasna skončil tady, v nemocnici na Tabulovém vrchu, na očním oddělení s výhledem na hory.
Takže jednoho z prvních žhavých letních dnů jsem se vydal jako vždy pro užitkovou vodu k nedaleké pumpě a zaslechl z blízké chaty hlas: „To jsem zvědav, kam si budou chodit, až to tady vyschne.“ Vzal jsem to osobně a příště sešel ke studni pod kopec. Když si pak houf našich dětí hrál na louce poblíž jiné chaty s jinými dětmi tam bydlícími, pravda dosti hlučně, byly ty naše odehnány slovy: „Běžte si ke své chatě, tady nemáte co dělat.“
Vzpomněl jsem si na své dětství, kdy chaty ještě byly čerstvě stlučené z prken a kdy kolem nich vládl kolektivismus. Společné táborové ohně, sportovní zápasy, ba i schůze na louce. My jsme to ovšem brali neideologicky jako volnost prérie. V širokém okolí jsme znali spousty tajných stezek a podnikali dobrodružné výpravy a osnovali indiánská přepadení. Dnes i z těch čtyř veřejných a civilizovaných cest do lesa zbývá s bídou jedna: dvě jsou zabrány ohradami kolem chat, jedna neprostupně zarostlá ostružiním – do lesa už totiž skoro nikdo nechodí, neboť musí oplocovat a jinak zhodnocovat a zviditelňovat svůj majetek.
Pak jsme zajeli domů umýt se řádně placenou vodou, a když jsme chtěli jako obvykle otevřít na pavlač, abychom vyvětrali z bytu horko, řekl nám soused: „Chtěl jsem to říct už dávno, ale teď, když se byty budou prodávat, už budeme pavlač užívat jenom my.“ A na vysvětlenou dodal: „Jistě to chápeš, dneska už se každý stará o to svoje.“ A tak jsme se raději rychle vrátili ochladit do přírody. Vyvlekl jsem třicet litrů vody do kopce a vzápětí přestal vidět na levé oko.
Další spád příběhu byl rychlý. Už druhý den jsem procital z narkózy po operaci a zdál se mi strašný sen o tom, jak přijíždíme na chatu, kolem níž bagry a buldozery ryjí základy pro betonovou zeď, oddělující nás, poslední ubohé rovnostáře, od řádných majitelů nemovitostí.
„Vizita, pěkně polohujeme!“
Již mnoho let sním o souhvězdích jižní oblohy a nejvíc o Tabulové hoře, několika malých hvězdičkách nad stejnojmenným vrchem u Kapského Města. Vznáší se nad ní Velké Magellanovo mračno, úžasně krásná galaxie, známá nám seveřanům jen z fotografií a románu Stanisława Lema. A teď, ten paradox, jsem se ocitl v nemocnici na olomouckém Tabulovém vrchu, kde s několika stejně jednookými nemotory postáváme na rozpálené terase, vrážíme do sebe a toužebně vzhlížíme k obloze. Ale každé mračno je nakonec zase jen šedým zákalem, strženou sítnicí či kazem ve sklivci.
Všímat si příběhů kolem, zaznamenat je… Stačí to? Před nedávnem mi napsal jeden význačný profesor-matematik o mém předposledním fejetonu: tematicky jej prý zaujal, ale neporozuměl mu. Chtěl jsem po pravdě odpovědět, že je mi to moc líto – od koho už jiného by se mi mohlo dostat vysvětlení? Ale pak jsem si to rozmyslel, mohl by to pochopit jako jízlivost.
Když jsem se byl k ránu projít na terasu – v noci jsem toho jako obvykle kvůli horku mnoho nenaspal – zahlédl jsem mlhavým zrakem vznášet se nad Jeseníky srpeček Měsíce, a to mě aspoň trochu potěšilo. Pak jsem na chvíli usnul, než mě vzbudil amplion.
„Očenka umýváme.“
Tomáš Tichák: Řekni své ANO!
Václav Burian, Tomáš Tichák: Pravice, levice, zmatek
Tomáš Tichák: První jarní den
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.