Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2006 > Číslo 3 > Jan Novotný: Hanáková se nevzdává

Jan Novotný

Hanáková se nevzdává

Kde jsou ty časy, kdy jsme se s paní Marií Hanákovou předbíhali v zimním Běhu přes Kosíř! Ona byla obvykle dříve nahoře (vážím asi dvakrát víc), cestou dolů do Slatinic jsem však většinou náskok dohnal (je o dvacet dva roky starší). Na Kosíř už neběhám, a když jsem spatřil za výlohou svou soupeřku na obálce knížky (M. Hanáková: Běhám, Rubiko, Olomouc 2004), zatoužil jsem se dovědět, zda tam ještě běhá ona. Víc jsem od knížky nečekal, připadala mi dobrá na hodinku do vlaku. V mém věku se už má­lokdy stává, že skutečnost silně předčí ­očekávání.

Do 62 let byla paní Hanáková nenápadná bytost, na jakých konec konců stojí svět. Potomek sedláků z Vysočiny, krejčová a šička, vychovatelka, matka dvou dětí, více stíhaná smůlou a bolestmi než obdařovaná úspěchy a radostí, ale to je asi normální. Její velký okamžik je dílem náhody – rozhodne se běžet se svými svěřenci v závodě na tři kilometry v rámci oslav 9. května. Doběhne a probudí se v ní touha po dalším běhu. Vyhledává závody, omylem se dostane nejprve k desetikilometrové trati a později opět omylem k maratónu. Zjistí, že se zrodila k bě­hání dlouhých tratí. Nemá žádného trenéra, patrně ani nestuduje literaturu: prostě přijde, běží a – stále častěji – vítězí. Stává se trojnásobnou mistryní světa a pětinásobnou mistryní Evropy. Běhá v Řecku, v Norsku, v Kanadě, v Japonsku. Zůstává přitom vyjevenou venkovankou, která nezná jazyky, nevyzná se v jízdních řádech, cestuje sama a za své, takže cesty do dálek jsou pro ni dobrodružství, nad nímž snad drží ruku sama nebesa: nejednou dobíhá na start nevyspaná v poslední chvíli. Diví se velikému světu a jeho kráse. Při letu do Japonska všichni spí – ona s tváří přitištěnou k okénku pozoruje tundru za bílé noci a je odměněna polární září.

Jak se zdá z knížky, její posedlost není ani tak založena na radosti ze samotného běhu a už vůbec ne na touze vítězit nad soupeři. I vítězní veteráni obvykle dobíhají mezi posledními. Ani medaile, které dostávají, nejsou ze zlata a jejich stupně vítězů nespatříme v televizi. Paní Hanákovou nejvíce těší vítězit sama nad sebou. Navzdory ledovým větrům, ubíjejícím vedrům, nedoléčeným úrazům i tlačícím botám. Nejvíce je pyšná na to, že v životě žádný závod nevzdala.

Roku 1996 se chystá na newyorský maratón. Dělá si naději, že jej poběží ještě o svých devadesátinách roku 2012. Několik dní před odletem ji sráží auto na přechodu pro chodce. S přelámanou nohou a zlomenými obratli bojuje nejprve o život a pak o to, aby chodila bez berlí, vzpřímeně a tak, že bolest z každého kroku lidé nepoznají. O běhání se jí už jen zdá, někde na dně však zůstává jiskřička naděje, že se přece jen ještě rozběhne.

Mám na zvláštním místě několik knížek pro těžké chvíle. Richard Byrd (Sám a sám) přežije zimu v Antarktidě, i když se skoro k smrti přiotráví zplodinami z kamen. Ste­phen Hawking (Hledání teorie všeho) se stává a zůstává předním fyzikem i na vozíčku, s umělým hlasem a jediným pohyblivým prstem. Jamese Scotta (Ztracen v Himálaji) se spacím pytlem a tabulkou čokolády uvězní při horské túře sníh v jeskyni, ale má ještě po 43 dnech sílu vyběhnout a zamávat na letadlo. Zaseckij, ruský voják s prostře­leným mozkem (A. R. Lurija: Ztracený a znovuobjevený svět) se po desetiletí snaží znovu ovládnout otěže vědomí. Do tohoto sousedství si dávám i skromnou knížku paní Hanákové.

Jan Novotný

Související články

Jan Novotný: Testy – tresty

Šachy a karty

Milovaná koza

Budoucnost na čtvrté pozici?

Obsah Listů 3/2006


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.