Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2006 > Číslo 2 > Jiří Olič: O televizním spásání

Jiří Olič

O televizním spásání

Začněme z tohoto konce: reklama není považována za umění, podobně jako kdysi fotografie a film nebyly pokládány za umění. Umění je totiž něco nedotknutelného. Film a reklama dotknutelné jsou. Jak jinak si vysvětlíme, že filmy v televizi jsou prokládány reklamami, a tak přerušovány a znehodnocovány?

Snad si to ani neuvědomujeme, ale reklamy nejsou součástí filmu. Jsou-li jimi, bez vědomí autorů, mělo by předcházet varování. Asi jako na cigaretách, aby si diváci dávali pozor. Zatím ale režiséři neprotestují, mlčí a zticha jsou i kameramani. Nezbývá tedy než domnívat se, že film je něco velice ubohého, v podstatě je to náhodný pás děje, který vzniká po spuštění kamery a režisér k tomu dá pokyn. Hlavní povinností kameramana je péče o kameru, stačí aby stála rovně, aby v ní byl film a všechna kolečka se točila. Nic vážného z toho nevzejde, žádné reklamou nedotknutelné umění.

Ostatně – říká se, že film potřebuje reklamu. Aby měl úspěch, potřebuje reklamu. V našich televizních studiích tomu rozumějí tak, že každý film prošpikují reklamou. Prošpikují je to správné slovo. Je-li maso příliš suché (divočina, králík atd.), prošpikuje se slaninou. Reklamu tedy můžeme chápat jako novou kvalitu tovaru. Postup je jednoduchý: vezme se film a pár reklamních odřezků a vznikne nová věc, něco třetího.

Divák se pak dívá a diví.

Na příklad takový film o anglickém králi Jindřichu VIII. Díváš se, sleduješ historický příběh. Král je mohutné postavy, ryšavých vlasů i vousů. Vzdělán. Hovoří třemi jazyky, skládá hudbu, píše teologické traktáty, ale hlavně uchvátí svým uměním jak se zbavit svých rádců a manželek. Vidíš, jak to ta „jeho“ první, Kateřina Aragonská, nezvládá, stará se o dceru, ale Jindřich chce syna a touží po ženě, která mu ho dá. Šeptá něco o Anně, že by to byla ta dvorní dáma Anna Boleynová?

V nejlepším střih!

Po horské stráni letí krabička sušenek. Někdo neviditelný říká, že obsahují hodně nezbytných cereálií, jsou namáčeny v nejlepší čokoládě a bylo použito to nejkvalitnější alpské mléko. Mléko-nemléko, svišť si to sviští s krabicí sušenek, třebaže hlas v pozadí promlouvá o pomalosti, která je v této oblasti tou nejryzejší hodnotou.

Střih. Anna Boleynová prosazuje své. Svatba s Jindřichem VIII. následuje po několika nechutných tahanicích s papežským legátem, který nemíní požehnat této do očí bijící bigamii. Anna Boleynová rodí. Jenomže na světě je další dcera a Jindřich zuřivě vyběhne ven, do lesů. Lovit jeleny. Mezitím a ještě než se vrátí s úlovkem, mu rádcové objednají další milenku, Janu Seymourovou. Předchozí královnu je tedy nutno odstranit, nařknou ji z cizoložství. Král zuří. Tolik podlosti kolem! Zasedá soud.

Ale ještě než vyřkne svůj hrdelní ortel – střih. Chcete dům? Chcete ho ihned? Snadná pomoc. Naše záložna vám půjčí okamžitě a třeba deset milionů, na pouhých deset procent úroků za první měsíc!

A další střih. O pár století, do roku 1536.

Anna Boleynová odmítá anglickou popravu sekerou. Chce být sťata na francouzský způsob mečem.

Příběhy pokračují. Reklama a film. Film protkávaný reklamou. Žádné umění. Nabízejí se další možnosti. Na příklad, že by i reklama byla přerušována něčím dalším a ještě zajímavějším. Vznikla by další forma, něco čtvrtého. Náš divák už netrpělivě čeká. A má se na co těšit. Jako to prase z říkanky, co všechno spase.

Jiří Olič

Obsah Listů 2/2006

Související články

Všichni dobří herci

Hotovo dvacet

Případ pravých borůvek, 5/2004

Noví mučedníci, žádní svatí, 4/2004


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.