Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2006 > Číslo 1 > Karel Tůma: Hornoslezská konurbace

Karel Tůma

Hornoslezská konurbace

Polské Slezsko se svou průmyslovou tradicí je pro fotografa inspirativní místo. Těžký život lidí v průmyslových zónách, neustálá přeměna krajiny i měst, kouř ze spáleného uhlí, sirný zápach, a slunce jako by přes clonu kouře ani nehřálo a nesvítilo. Silná tradice náboženství a na druhé straně nejsvětštější život. Všední pracovní dny a náboženské svátky i výročí. V centrech za pracovního dne neustává mravenčí hemžení a na nádraží v Katovicích bez přestání přirážejí ke břehu nástupišť žluté harmonikové autobusy.

Jako dělící čarou je město rozdělené ­nádražím a tratí na poloviny. Jedna se tváří jakoby oficiálně s administrativními bu­do­vami a náměstími s úřady státními a cír­kev­ními. Druhá polovina modernější, s ná­kup­ní­mi centry, multikiny, pěší zónou a hotely. Hlavní trh je plný stánků s dámským ­spodním prádlem a parfémy za výprodejní cenu. Na nejrušnějších křižovatkách se snaží prodat ti nejchudší vypěstované žampiony a květiny, štěňata, rukodělné výtvory či ­oblečení. Mě ale nejvíc zaujaly čtvrti a části města dál v okolí. Rozpadající se vy­sloužilé obytné domy z malých červených cihel s charak­teristickou řadou chlívků na dvorku, které dnes již nikdo nevyužije, snad jen jako skladiště starých věcí, poukazují na změnu prostředí a života lidí. Hodně jsem se soustředil na nejrůznější nápisy a vzkazy obyvatel dělnických kolonií na zdech domů a továrních hal, na zdech okolo školních dvorů a podél vlakových tratí. Všudypřítomné nápisy Hooligans a Skinheads jsem pochopil, až když jsem viděl jet fanoušky na zápas polské ligy. Po úmrtí papeže se zástupci fanoušků dušovali, že nesmyslnému násilí a ničení je konec, a hned na dalším zápase předvedli jednu z nejhorších akcí.

Je to také kraj zahrádkářských kolonií. Na sebe nalepené malé pozemky, na kterých je vedle pečlivě obdělávaných záhonků a pár ovocných stromů domek, kůlna, vyřazený vagón či velký sud s oknem.

S tím jsem se setkal po dobu poloviny roku stráveného studijním pobytem na Slezské univerzitě…

-kt-

Karel Tůma (1975) při práci jevištního technika ve Vinohradské divadle vytvořil první soubor fotografií Život se žije a ztrácí na ulicích. Zpracovává v něm téma bezdomovců, postav z pražských ulic, narkomanů i těch, co jim podávají pomocnou ruku, streetworkerů. V roce 1998 byl přijat na FAMU. Další jeho velké téma vyrůstá ze sympatií k některým levicovým hnutím. Podporován časopisy Mladý svět a Konfrontace pracoval na souboru Mladá alternativa. Zájem o městské subkultury podnítil vznik makety knihy Po osmi letech svobody. Toto období vrcholí reportážním souborem z událostí při zasedání MMF a SB v roce 2000. Při realizaci a hlavně následném uplatnění fotografií spolupracuje mj. s nadací Člověk v tísni. S výběrem fotografií z cyklu Mezisvěty, sestaveným pro kategorii Každodenní život na Czech Press Photo 2002, získal 1. cenu – Zlaté oko. Průběžně vznikají fotografie cyklů Praha na prahu, Skrze blízkost a doteky, Amsterdam, Všichni jsme poutníky. Pracuje v tematických cyklech a k tématům se průběžně vrací. Je zakládajícím členem skupiny Rovnýma nohama. V roce 2004 byl nominován na Cenu Jaromíra Funkeho, skončil na třetím místě a získal grant Credit Suisse Masterclass. Měl zatím devět autorských výstav a podílel se na řadě výstav skupinových.

Obsah Listů 1/2006

Související články

Tomáš Pospěch: Ostrovy

Andrzej Kramarz: Černé moře - 5/2005

Vít Šimánek: Republika Žižkov - 4/2005

Dana Kyndrová: Žena mezi vdechnutím a vydechnutím - 2/2005


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.