Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2005 > Číslo 6 > Jan Novotný: Milovaná koza

Jan Novotný

Milovaná koza

Na otázku z dotazníku Marcela Prousta „Tvá nejoblíbenější literární hrdinka?“ bych odpověděl bez zaváhání: „Koza Lujza.“ Sotva to napíšu, objeví se mi před očima obrázek Ondřeje Sekory: domácí zvířectvo a ptactvo, občanská společnost Veselé Lhoty, vybavená různými kuchyňskými a zahradními zbraněmi, se odhodlává k útoku na nebezpečného vetřelce, netušíc, že za deštníkem se skrývá uprchlík z cirkusu, neškodná opička Fifi.

Až Lujzin schovanec kocour Bobek hrdinně prorazí deštník pohrabáčem a okamžitě se mění z útočníka v ochránce. Svěřuje opičku do péče své pěstounky. Z opiččina vyprávění o rodné Africe se zrodí idea obohacení společenského života Lhoťanů čajovým večírkem, na němž se bude kromě pití čaje také hovořit o zajímavých zkušenostech. Uspořádá jej samozřejmě koza, jejíž bělost na Sekorových obrázcích tak úchvatně kontrastuje s kocourovou černí. Když Bobek obchází Lhoťany s pozváním, každý si je samozřejmě vyloží tak, že si objedná u kozy své oblíbené jídlo (při čtení se sbíhaly sliny), a ta nedokáže nevyhovět. Neuspokojí pouze psa Chlupa, který si přál ztracená vejce – kde je měla najít? Dodnes je mi líto psa, který na večírku sušil hubu, a dodnes nechápu, proč žádal takovou pitomost.

Když po polovině století na Veselé příhody kozy Lujzy a kocoura Bobka od paní Emy Tintěrové vzpomínám, nemohu přehlédnout, jak výchovná je to kniha a jak je její výchovnost nadčasová. Není to jen odmítnutí xenofobie a uznání přínosu cizinky Fifi. Lhoťané se dokáží vypořádat s trojicí drzých mafiánů beranem Rumbou, medvědem Bundou a liškou Zuzanou, dík moudré soudkyni sově Ulihutě neuspěje veverka Lucka, když žaluje Lujzu za následky vlastní nenažranosti. A co říci o samotné koze, která nejednou trpí za svou dobrotu, ale nakonec zvítězí v rohovnickém turnaji právě proto, že zatímco ostatní rohovníci se před ním posilují rohlíky, na ni zbyly jen jejich odhozené rohy? Musím však říci, že v dětství jsem tuto výchovnost vůbec nevnímal. Nejlepší je taková výchova, kterou vychovávaný jako takovou nevnímá a patrně ji tak nevnímá ani vychovatel. Jakýsi vědomý záměr však paní Tintěrové nechyběl – teprve nyní jsem zjistil, že svou Kozu vydala v roce 1942.

Ale to je vše, co jsem zjistil. Nevím, kdo byla paní Tintěrová a zda ještě něco napsala. Akademický slovník českých spisovatelů se k písmenu T dosud nedobelhal – a bude tam vůbec autorka (snad jediné) dětské knížky? Neváhám však říci, že Koza Lujza je klenotem české literatury. Dokonce bych se nebál ji znovu otevřít, jako se někdy bojím setkání se starými láskami. (A nebál bych se ani, že se někdy dočtu něco špatného o paní Tintěrové.) Ale Koza se z bratrovy knihovny, kde by podle všeho měla po dospění jeho dětí spočívat, ztratila stejně beznadějně jako Chlupova vejce. Připomíná mi to, že v poslední kapitole navštívily Veselou Lhotu děti, a když se tam chtěly (s poněkud nekalými myšlenkami na únos některých zvířátek) vrátit, cestu už nenašly.

Jako by se koza Lujza, kocour Bobek, pes Chlup, kočka Dája, kozel Eman i opička Fifi spolu s paní Emou propadli do krajin dětství, které já a můj bratr (a snad ještě někdo?) nosíme v sobě.

Jan Novotný

Obsah Listů 6/2005

Související články

Jan Novotný: Molotovův koktail

Jan Novotný: Veritářův výlet

Jan Novotný: Žena velkého muže


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.