Jste zde: Listy > Archiv > 2005 > Číslo 6 > Alena Zemančíková: Rodinná politika, rovnost pohlaví, senioři…
Ptát se na budoucnost KDU-ČSL se nám zdá důležité nejen kvůli roli této strany v současné české parlamentní politice, paralyzované bojkotem KSČM, ještě závažnější je nepochybně samotná perspektiva křesťanského rozměru v životě společnosti. Proto jsme požádali Petra Příhodu o stať na toto téma a další autory o reakci na ni. -red-
Pokud mám budoucnost politické strany KDU-ČSL posuzovat podle míry svého života, pak se domnívám, že budoucnost má. Jestli ta perspektiva vede ještě dál, až ke generacím, které nezažily křesťanské organizace včetně církví a politických stran v opozici proti povinně materialistické totalitě, to nevím a cítím řadu pochybností.
Zdá se mi, že křesťanská politická strana nemá mít represivní prvky ve volebním programu: protipotratový zákon, tvrdší zacházení s delikventy, protidrogové zákony. Společensko patologické jevy by křesťanská strana měla řešit pozitivním způsobem: podporou jiných alternativ anebo alespoň jiné alternativy nabízet se stejným důrazem jako navrhované represe.Jako matku čtyř dětí mě u každé politické strany zajímá její rodinná politika, a v KDU-ČSL (stejně jako u všech ostatních politických stran) postrádám více ženských hlasů, větší zájem o rovnoprávné rodičovství, o skutečnou rovnost pohlaví. Jako by se KDU-ČSL starala hlavně o úplné patriarchální rodiny v produktivním věku. Tento pohled a přístup ovšem přetěžuje jak muže, tak ženy, taková rodina je ztrátou zaměstnání muže, dnes i do budoucna tak pravděpodobnou, osudově ohrožena. Do rodinné politiky patří ovšem i téma seniorů, kde také KDU-ČSL nevyužívá svých možností.
Též bych od KDU-ČSL očekávala větší zájem o výchovu a vzdělání. Myslím tím účinnou podporu alternativních škol pro různým způsobem nadané děti, podporu řemesel a zemědělských oborů. Jestliže se dvě velké politické strany dohadují o vysoké školy, měla by se třetí strana zabývat středním školstvím. Zdá se mi, že by to svědčilo o aktivnějším zájmu o dospívající generaci než angažovanost v protidrogové represi.
KDU-ČSL se nejvíce podařilo vykonat o oblasti životního prostředí díky osobě ministra Ambrozka, který už, bohužel, na posledním sjezdu nekandidoval. Ráda bych slyšela, že KDU-ČSL se témata životního prostředí, tak spjatého s krajinou i s kvalitou života rodin středních vrstev, nevzdává.
Po doručení textu Petra Příhody proběhl v Plzni celorepublikový sjezd, na němž bohužel nezazněl slyšitelný hlas žen a kde do vedení strany žádná žena zvolena nebyla. Tato situace v české politice je naprosto nepřípadná, odtržená od životní reality a jako by svědčila o nezájmu špiček politických stran o skutečný život občanů. Je mi líto, že KDU-ČSL se není schopna chovat jinak než ostatní, a soudím, že tato její cesta perspektivu nemá zejména proto, že je těžko přijatelná nejen pro mladou, ale i pro střední generaci.
Uvědomuji si, že tento text vyznívá spíš jako kritika dosavadní politiky KDU-ČSL než jako úvaha nad její perspektivou, ale i pokud se na věc podívám jinak, vidím stále témata rodiny, krajiny a výchovy, která hledají politicky účinné zastání a jako by čekala na křesťanskou stranu, vědomou si své menšinovosti i dbalou koaličního potenciálu.
Petr Příhoda: Rozhodnou příští léta
Boris Cvek: Není důvod pro křesťanskou stranu
Jan Novotný: Budoucnost na čtvrté pozici?
Antonín Rašek: Návrat ke křesťanství
Pavel Švanda: Živá občanská politická sila
Jan Keller: Stvořeni k mlžení
Alena Zemančíková: Rodinná politika, rovnost pohlaví, senioři…
Martin Škabraha: Tradice ano, konzervatismus ne
Erazim Kohák: Měla by mít budoucnost?
Josef Štogr: Budoucnost křesťanské politiky, budoucnost politického katolicismu
Jaroslav Šabata: Dilema „konzervativního segmentu“
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.