Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2005 > Číslo 6 > Alena Zemančíková: Rodinná politika, rovnost pohlaví, senioři…

Anketa: Má KDU-ČSL budoucnost?

Ptát se na budoucnost KDU-ČSL se nám zdá důležité nejen kvůli roli této strany v současné české parlamentní politice, paralyzované bojkotem KSČM, ještě závažnější je nepochybně samotná perspektiva křesťanského rozměru v životě společnosti. Proto jsme požádali Petra Příhodu o stať na toto téma a další autory o reakci na ni. -red-

Alena Zemančíková, publicistka, redaktorka ČRo:

Rodinná politika, rovnost pohlaví, senioři…

Pokud mám budoucnost politické strany KDU-ČSL posuzovat podle míry svého života, pak se domnívám, že budoucnost má. Jestli ta perspektiva vede ještě dál, až ke generacím, které nezažily křesťanské organizace včetně církví a politických stran v opozici proti povinně materialistické totalitě, to nevím a cítím řadu pochybností.

Zdá se mi, že křesťanská politická strana nemá mít represivní prvky ve volebním programu: protipotratový zákon, tvrdší zacházení s delikventy, protidrogové zákony. Společensko patologické jevy by křesťanská strana měla řešit pozitivním způsobem: podporou jiných alternativ anebo alespoň jiné alternativy nabízet se stejným důrazem jako navrhované represe.Jako matku čtyř dětí mě u každé politické strany zajímá její rodinná politika, a v KDU-ČSL (stejně jako u všech ostatních politických stran) postrádám více ženských hlasů, větší zájem o rovnoprávné rodičovství, o skutečnou rovnost pohlaví. Jako by se KDU-ČSL starala hlavně o úplné patriarchální rodiny v produktivním věku. Tento pohled a přístup ovšem přetěžuje jak muže, tak ženy, taková rodina je ztrátou zaměstnání muže, dnes i do budoucna tak pravděpodobnou, osudově ohrožena. Do rodinné politiky patří ovšem i téma seniorů, kde také KDU-ČSL nevyužívá svých možností.

Též bych od KDU-ČSL očekávala větší zájem o výchovu a vzdělání. Myslím tím účinnou podporu alternativních škol pro různým způsobem nadané děti, podporu řemesel a zemědělských oborů. Jestliže se dvě velké politické strany dohadují o vysoké školy, měla by se třetí strana zabývat středním školstvím. Zdá se mi, že by to svědčilo o aktivnějším zájmu o dospívající generaci než angažovanost v protidrogové represi.

KDU-ČSL se nejvíce podařilo vykonat o oblasti životního prostředí díky osobě ministra Ambrozka, který už, bohužel, na posledním sjezdu nekandidoval. Ráda bych slyšela, že KDU-ČSL se témata životního prostředí, tak spjatého s krajinou i s kvalitou života rodin středních vrstev, nevzdává.

Po doručení textu Petra Příhody proběhl v Plzni celorepublikový sjezd, na němž bohužel nezazněl slyšitelný hlas žen a kde do vedení strany žádná žena zvolena nebyla. Tato situace v české politice je naprosto nepřípadná, odtržená od životní reality a jako by svědčila o nezájmu špiček politických stran o skutečný život občanů. Je mi líto, že KDU-ČSL se není schopna chovat jinak než ostatní, a soudím, že tato její cesta perspektivu nemá zejména proto, že je těžko přijatelná nejen pro mladou, ale i pro střední generaci.

Uvědomuji si, že tento text vyznívá spíš jako kritika dosavadní politiky KDU-ČSL než jako úvaha nad její perspektivou, ale i pokud se na věc podívám jinak, vidím stále témata rodiny, krajiny a výchovy, která hledají politicky účinné zastání a jako by čekala na křesťanskou stranu, vědomou si své menšinovosti i dbalou koaličního potenciálu.

Alena Zemančíková

Obsah Listů 6/2005

Anketa – Má KDU-ČSL budoucnost?

Petr Příhoda: Rozhodnou příští léta

Boris Cvek: Není důvod pro křesťanskou stranu

Jan Novotný: Budoucnost na čtvrté pozici?

Antonín Rašek: Návrat ke křesťanství

Pavel Švanda: Živá občanská politická sila

Jan Keller: Stvořeni k mlžení

Alena Zemančíková: Rodinná politika, rovnost pohlaví, senioři…

Martin Škabraha: Tradice ano, konzervatismus ne

Erazim Kohák: Měla by mít budoucnost?

Josef Štogr: Budoucnost křesťanské politiky, budoucnost politického katolicismu

Jaroslav Šabata: Dilema „konzervativního segmentu“


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.