Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2005 > Číslo 6 > Antonín Rašek: Návrat ke křesťanství

Anketa: Má KDU-ČSL budoucnost?

Ptát se na budoucnost KDU-ČSL se nám zdá důležité nejen kvůli roli této strany v současné české parlamentní politice, paralyzované bojkotem KSČM, ještě závažnější je nepochybně samotná perspektiva křesťanského rozměru v životě společnosti. Proto jsme požádali Petra Příhodu o stať na toto téma a další autory o reakci na ni. -red-

Antonín Rašek, sociolog, publicista:

Návrat ke křesťanství

Možná už je problém v tom, když se Petr Příhoda domnívá, že diskusi o budoucnosti lidové strany by měla předcházet otázka: Má budoucnost křesťanství? Nevím, jak své členství v KDU-ČSL chápou a podmiňují její členové, ale veřejnost ji především ztotožňovala a personifikovala s osobností Josefa Luxe a nyní Miroslava Kalouska.

Politické strany mají svou historii a někdy i hluboko vrostlé kořeny, které jim pomáhají překonat i nejtěžší krize. V dnešní době, jakkoli se polarizuje, se často v politických stranách stírají rozdíly mezi liberalismem, konzervatismem, solidarismem, korporativismem atd. Z tohoto důvodu spíše přežije konkrétní náboženství než politická strana, která je s ním spojena. Leszek Kolakowski nedávno Janu Skórzyńskému v rozhovoru řekl: V celém světě dnes pozorujeme různé projevy návratu k náboženství. Silná sekularizace zasáhla především západní Evropu, nikoli však Spojené státy, tedy zemi, která stojí v čele technického pokroku. Mezi technickým pokrokem a sekularizací neexistuje žádná výrazná závislost.

KDU-ČSL je stále v ohnisku obecného politického zájmu. Nezdá se ale, že pozitivního. Převažuje nepříjemné mrazení. Ačkoli ODS s ní počítá, dokonce ji jako současného koaličního partnera ČSSD a US-DEU zneužívá jako předsunutou hlídku budoucího společného vládnutí, nejvíce se její charakteristice blíží výrok Vlastimila Tlustého, že jedinou jistotou u KDU-ČSL je, že dokáže své partnery zradit.

Postoupíme-li k přítomnosti, je stále patrnější, že výměna Miroslava Kalouska za Cyrila Svobodu byla pro KDU-ČSL osudová. Jeho nedávné potvrzení ve funkci straně sice umožní dále se podílet na moci, ale stále víc tím ztrácí na věrohodnosti. Zvolením nového a podstatně změněného vedení KDU-ČSL, jež spolu s programovou konzervativní dikcí svědčí o radikálním posunu doprava, se vytvořila nejednoduchá situace i pro koaliční spojence lidovců, zvláště pro sociální demokraty. Bylo tím dáno najevo, že v budoucnu budou lidovci při hledání politických spojenců preferovat spíše ODS než ČSSD. Je ovšem otázka, jestli lidovci budou v budoucnosti pro někoho oporou vůbec. Měli sice dosud stabilní voličský potenciál, který jim zaručoval dostat se do Poslanecké sněmovny, nyní ale vůbec není jisté, jak na staronovou tvář na předsednickém křesle zareaguje voličské zázemí.

Je otázka, proč má KDU-ČSL obvykle méně než desetiprocentní preference, když její politické a voličské zázemí, složené z lidí věřících a spjatých s venkovem, je minimálně dvojnásobné. Tento paradox je vysvětlitelný pravicovou politickou orientací funkcionářského aktivu, zvláště toho nejvyššího, a levicovější členskou základnou.

Antonín Rašek

Obsah Listů 6/2005

Anketa – Má KDU-ČSL budoucnost?

Petr Příhoda: Rozhodnou příští léta

Boris Cvek: Není důvod pro křesťanskou stranu

Jan Novotný: Budoucnost na čtvrté pozici?

Antonín Rašek: Návrat ke křesťanství

Pavel Švanda: Živá občanská politická sila

Jan Keller: Stvořeni k mlžení

Alena Zemančíková: Rodinná politika, rovnost pohlaví, senioři…

Martin Škabraha: Tradice ano, konzervatismus ne

Erazim Kohák: Měla by mít budoucnost?

Josef Štogr: Budoucnost křesťanské politiky, budoucnost politického katolicismu

Jaroslav Šabata: Dilema „konzervativního segmentu“


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.