Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2005 > Číslo 4 > Tomáš Tichák: Proč můj syn nevyznává techno?

Tomáš Tichák

Proč můj syn nevyznává techno?

Jednoho z oněch nedávných tropických večerů jsme rozebírali s kamarádem Oldou na balkoně při víně běh světa, když tu jeho šestnáctiletá dcera Karolína rázně otevřela dveře a s pohoršeným výrazem řekla: „Proboha, nemůžete to trochu ztlumit?“

„Vždyť to hraje docela potichu,“ namítl jsem. A ona na to: „Ale je to otřesný!“

Vybavil se mi navlas stejný dialog před asi tak třiceti lety: „Proboha, nemůžete to ztlumit…“ pohoršovala se Oldova matka.

Dobře, tak se šestnáctileté dívky chovají, řeknete si, problém ale je, že podobně se pohoršuje i můj syn, ba je víc takových jejich věku. Pohoršují se oni, ne my nad nimi – oni poslouchají hudbu tiše, často jen do sluchátek walkmanů, ale i kdyby nahlas – je neuvěřitelně krotká, učesaná, líbivá, prostě nudná… Nic proti ničemu.

Kdyby tak aspoň vyznávali techno, říkám si. Hudba techno se mi zdá otřesná! A myslím to smrtelně vážně. Jak říkávala jedna babička: „Pro takovou hudbu zabil Kain Ábela.“ Přesně. Ale kdyby naše děti poslouchaly techno, věci by byly, jak mají být. Mladí, ne staří mají dělat otřesné věci, bořit, dráždit, měnit svět navzdory našim hlubokomyslným úvahám o jeho běhu. To my přece máme být těmi babičkami.

Představuji si, že by můj syn poslouchal techno. Nedávno mi vyprávěl, jak jel vlakem z Ostravy a museli přistavit pět vagonů kvůli davům mířícím na jakousi techno party. Říkal taky, že byli slušní, střízliví, sprostě nehulákali a nic nerozbíjeli jako fotbaloví fanoušci. Nevím, proč bych mu nevěřil, není si tedy těžké představit, že by byl jedním z nich. Anebo dokonce že bych to byl já před třiceti lety a jel bych na tajný koncert Plastic People of the Universe (taky dost primitivní – poznámka babičky).

Blížím se k místu konání, několikrát již perlustrován, procházím mezi policejními auty rozechvělý nejistotou. Je jasné, že koncert nebude, ale přece se teď nevrátím? Přichází bouřka a proti nám se valí policejní šiky. Bojím se a napadá mne, jestli obecné dobro a zlo nejsou umělé kategorie. Teď už přece o žádný koncert nejde. Co když se svět dělí jen na ty, kteří bijí a na ty bité? Není úplně jedno, ve jménu čeho a na čí rozkaz někoho mlátí? Komunistický generální tajemník, konzervativní guvernér Kalifornie nebo sociálně demokratický předseda vlády – no a co? Vodní dělo střílí stejným směrem – od ozbrojených k bezbranným. Zachrání se, kdo uteče.

Ale cestou domů, když pominou účinky slzného plynu, začíná se mi vyjasňovat: Jestliže je koncert zlo, a dobro bití bezbranných, pak už nic na světě nedává smysl. A když se později z televizních zpráv dovím, jak policie rozehnala davy vandalů a ke spokojenosti místních obyvatel rázně obnovila pořádek, dospěji k přesvědčení: Ten svět se musí zásadně změnit!

Franka Zappu jsme poslušně ztlumili, ale hovor vázl. Možná tím úmorným vedrem, které tady na Moravě ne a ne skončit, přes sliby přívalových dešťů v předpovědích počasí.

„Možná to Karolíně vadí proto, že na rozdíl od nás rozumí textům,“ řekl jsem, aby řeč nestála, „prý jsou hrozně sprosté.“

„Ona vůbec všemu líp rozumí,“ řekl Olda nasupeně.

Doma jsem našel dávný samizdatový překlad textů písniček z desky Děláme to jen pro peníze, kterou jsme poslouchali: „… Po americkým způsobu zamykaj vězně / Prašť ňákýho vlasatce do ksichtu kamenem… / Poldo, zab toho hároše! Pow pow pow.“

Tomáš Tichák

Obsah Listů 4/2005

Související články

Viola Fischerová: Pane Ty víš a jiné básně


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.