Před pětadvaceti lety se u našich severních sousedů zrodilo nejmohutnější a nejúspěšnější demokratické protirežimní hnutí v zemích sovětského bloku. Několika českým a slovenským osobnostem jsme položili tři otázky:
1. Jaký vliv měly podle vás stávky v Polsku a vznik Solidarity na československou společnost?
2. Myslíte, že právě tehdy se v Gdaňsku začalo definitivně rozpadat sovětské impérium?
3. Jak jste polské události prožíval(a) a hodnotil(a) vy?
1. Byla velmi zdrženlivá. Šok z roku 1968 vězel příliš hluboko a generál Jaruzelski dal za pravdu sýčkům. Marodéři hlásali, že Poláci stávkují, protože se jim nechce dělat. Víc mne ovšem hnětla tíseň vládnoucí v disidentském prostředí, zmrazeném soudem s VONSem. Když přijeli do Prahy Hans Küng s Norbertem Greinacherem, nechtělo se nikomu mluvit o perspektivách polských i jiných. A přesto se dalo tušit, že tak vážný úkaz pracuje podprahově. Neklid pronikal dokonce i mezi členy KSČ. Nejen kvůli Solidaritě. Do afghánského dobrodružství se Sověti zapletli ještě před jejím vznikem.
2. Ano, když podtrhneme to „definitivně“. Rozpadalo se od Stalinovy smrti a Pražského jara. Systém degeneroval, na tahu byli disidenti a revizionisti.
3. V srpnu 1980 jsem byl ve vězení. Když jsem se v prosinci vracel, vyprávěla mně Hanička (dcera), že o Wałęsovi (opravila moje Walesa) se v novinách referuje různě. Nejsvobodomyslněji se projevoval Petr Kučera ve Svobodném slově (o dekádu později zářil v Občanském fóru). Týdny jsem pak žil v napětí, jestli mně začne chodit „polské Rudé právo“, tj. Trybuna Ludu. Objednal jsem si ji s odkazem na „helsinský proces“, a ono to zafungovalo. Četl jsem ji ještě nějakou dobu po potlačení Solidarity. Vášnivě jsem si přál, aby vydržela, ale nejdůležitější koneckonců bylo, že vznikla a mocně tak vyjevila krizi systému. Když jsem v neděli 13. prosince přijel k rodičům, otec se na mne jen vyčítavě podíval a řekl: Pojďme hrát karty. To byl v rodině už od německé okupace způsob, jak vyjádřit zklamání, pro něž chyběla slova.
Dagmar Vaněčková: Ve znamení solidarity
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.