Když vidím v televizi oranžové kyjevské náměstí – ovšemže na Euronews, u nás jsou jen krátké šoty ve zprávách, zastíněné ještě nadbytečným zpravodajem v popředí – dojímá mne to nadšení a současně vede k relativizujícím úvahám: tuší oni vůbec, že dálnice ke štěstí se později promění v pěšinku zarůstající trním? Cit však nakonec nad rozumem vítězí a v tom snad praslovanském souznění mě napadá, že zimní čas se mi bude asi vždy spojovat s Ukrajinou.
Skoro před šesti lety, jen pár dnů po Novém roce, jsme se v džípu České katolické charity prodírali závějemi na východ Podkarpatské Rusi stižené povodní a hned nato sněhovou kalamitou. Měl jsem pocit, jako bych vjížděl do pradávno zapomenutého snu. Krajina jaksi povědomá, odkud? Kopce připomínající Beskydy, ale přece jen odlišné. (Žádné hory nejsou totožné, i jejich míhající se sinusovky dávají pokaždé trochu jiný tón.) Vesnice jako ze zfilmované Čapkovy Balady o Juraji Čupovi, nedotčené civilizací, krom vlnitého plechu, univerzálního sovětského stavebního materiálu, důvěrně mi známého z rodného posádkového města. A ještě k tomu plné aut s českými, hlavně pražskými značkami! Chvíli mi trvalo, než se podezření, že řidiči už podle vzezření nebudou nadšenými čtenáři Ivana Olbrachta, změnilo v jistotu – to když se mezi kravami, vedenými po hlavní silnici na dobytčí trh, proplétalo se zapnutým majáčkem policejní auto s olomouckou espézetkou. Bylo to automobilové záhrobí českých lad, volh a moskvičů.
Ale i lidé se zdáli povědomí. V budově bývalého sovětu, nyní označené tabulkou Karpatská agentura pro regionální rozvoj, se tísnili žadatelé o cosi. Stáli mlčky a v rukou žmoulali kožešinové čepice. Úředníci nás přijali se slovanskou srdečností, nalili nám rybízové víno a pochlubili se věcí zde nevídanou – internetem. (V jiných úřadech užívali jen ručně psané „spisky“.) Idylu narušilo tiché zaklepání. Odvážná žadatelka nahlédla dovnitř, a když plaše promluvila, rázně byla vykázána.
V Německé Mokré, na mapách ještě nazývané Komsomolsk, jsem se dal do řeči z čilým osmdesátiletým staříkem, prý nejstarším obyvatelem obce. Řekl, že tolik sněhu nepamatuje. Pamatoval si ale na vojnu v Trenčíně a na to, jak Češi stavěli školu a úzkokolejku. Uvědomili jsme si, že jsme se oba narodili ve stejném už neexistujícím státě, a podivili se paradoxu, že rozdělení může někdy sbližovat.
V několika obcích jsme navštívili rodiny postižené živelní pohromou. Jejich situace byla navlas stejná: všichni práceschopní členové byli bez práce – kromě jediného, který za ní jezdil do Čech či na Moravu. Holou obživu jim dávalo políčko, teď spláchnuté některým z přítoků Tisy.
Ukázalo se, že i náš průvodce, mladý rachovský stavební inženýr, stavěl u Tachova komusi rodinný dům za byt, stravu a pět set korun denně. Když ho poprvé legitimovala policie, za pětistovku do kapsy to skončilo jen varováním. Podruhé už musel domů.
Na ČT2 přepnuli z BBC na teleshopping. Rázem jsem procitl a vzpomněl si na noviny v aktovce. Hned jak jsem je otevřel, padl mi zrak na zprávu z Bělé pod Pradědem. Musejí tam odložit odhalení opravené sochy vojáka na pomníku padlým. „Původní voják přišel o hlavu a ruce za totality,“ psal autor zprávy. Starosta Miroslav Kružík k tomu řekl: „Na zhotovení sochy pracují kameníci z Ukrajiny, kterým vypršelo pracovní povolení, takže se museli vrátit do vlasti. Teď jenom záleží na tom, kdy dostanou další.“
Ale co když zůstanou někde na oranžovém náměstí? Kdo všechny ty hlavy a ruce, o něž jsme přišli za totality, nahradí?
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.