Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2004 > Číslo 4 > Kultura > Tomáš Tichák: Záhady kvantové fyziky

Tomáš Tichák

Záhady kvantové fyziky

Timothy Ferris si v knize Zpráva o stavu vesmíru všímá spřízněnosti některých myšlenek americké spisovatelky Gertrudy Steinové s principy kvantové fyziky. Obsaženy jsou dokonce i v jejích posledních slovech, zaznamenaných přítelkyní Alicí B. Toklasovou:

„Jak zní odpověď?“

(Ticho)

„V tom případě, jak zní otázka?“

Od té doby nacházím podobnou spřízněnost i v běžném životě. Například ve zpravodajském šotu olomouckého regionálního zpravodajství, placeného z městského rozpočtu:

Redaktor: „Dlouhodobým problémem je nedostatek parkovacích míst u výstaviště Flora. Budete neukázněným návštěvníkům nasazovat botičky?“

Zástupce městské policie: „Ne, nebudeme.“

Redaktor: „Takže budete benevolentnější?“

Strážník: „Pokuty budeme udělovat na místě. Náš dlouhodobý problém je nedostatek botiček.“

Kvantová fyzika popisuje svět nejmenších částic hmoty a dochází k poznatkům odporujícím nejen selskému rozumu, ale i Einsteinově teorii relativity. Například, pokud bychom chtěli přesně identifikovat takovou částici a zavřeli ji do zmenšující se krabičky, narážela by do stěn stále vyšší a nepředvídatelnější rychlostí. Kdybychom ji nakonec přece jen polapili, změnila by se okamžitě někde jinde, třeba na druhém konci vesmíru nějaká jiná, její sesterská částice, takže pravdy v celku bychom se stejně nedobrali.

Analogii lze potkat na každém kroku. Typický příklad: Na Slovensku byl dopaden severomoravský podnikatel Petr Bezruč a postaven před soud za to, že zpronevěřil peníze Českomoravské družstevní záložny. Prodal totiž autosalón, který této kampeličce patřil, za devedesát sedm milionů korun pražskému podnikateli Miloslavu Votavovi a peníze od té doby nikdo neviděl. Napohled jasný případ. Při jeho projednávání však vyšlo najevo, že pražský podnikatel Bezručovi zaplatil penězi z Islámské kreditní banky na Komorských ostrovech, kterou sám založil a jejíž základní vklad poskytla jiná banka, rovněž jím založená. A že majitelé bank, jacísi bratři Sanchezové, zřejmě vůbec neexistují a že dokonce de facto neexistují ani ony banky. Nyní Bezručův obhájce tvrdí, že kufr předaný jeho klientovi neobsahoval peníze, nýbrž prádlo, a zoufalý státní zástupce se drží posledního stébla: „Je nesporné, že obžalovaný podepsal převzetí peněz a že byl zadržen na Slovensku s cizími doklady.“

Ale je to skutečně nesporné? Vždyť Gertrude Steinová napsala: „V okamžiku, kdy vy sám nebo někdo jiný víte, co jste, už tím nejste; jste to, co sami nebo někdo jiný víte, že jste, a protože vše v životě je uděláno z toho, co zjistíte, že jste, je neobyčejně obtížné opravdu nevědět, co jste, a zároveň tím být.“

Vysvětlení kvantové fyziky je několik. Z nich nejfantastičtější je hypotéza fyzika Hugha Everetta, že s každým pokusem zjistit pravdu se celý vesmír rozdělí na dva. Vzniká tak neustále nekonečné množství vesmírů – pro náš případ si je nazvěme vyšetřovací verze –, z nichž „skutečný“ je pouze ten, v němž se v daném okamžiku nacházíme.

Kosmologové uvažují rovněž o tom, že kvantová fyzika je pozůstatkem přírodních zákonů, které platily krátce po vzniku vesmíru a jež skrytě platí pořád, protože jsou podstatnější než ty, jež se nám zdají logické. To by nebylo v praxi příliš nadějné. Platila by pak totiž i jiná věta Gertrudy Steinové, pronesená na výstavě Pabla Picassa: „Obraz se vám může jevit neobyčejně podivným, ale po nějaké době se nejen už nezdá podivným, ale není už ani možné zjistit, co to bylo, co ho tak divným dělalo.“

Tomáš Tichák

Obsah čísla 4/2004


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.