Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2004 > Číslo 3 > Téma > Jan Novotný: Popletova teorie

Jan Novotný

Popletova teorie

Už jsem chtěl odeslat do redakce článek, když mě při posledním pohledu na text zarazilo podivné jméno Stressová. To snad ne? Zkontroloval jsem své podklady – a ona to byla paní Stressová – samozřejmě nikoliv, Streissová, ale to i musím dodatečně doklepnout. Do té chvíle jsem netušil, jak o mě počítač dbá. Ještě že jsem si toho včas všiml a opravil několik dalších „oprav“. Známého kosmologa a autora zajímavých knížek o vědě mi změnil vlastenecky z Barrowa na Bartoše – jak teď vidím, provádí to jen v prvním pádě, kdežto Einsteinův předchůdce Lorentz přichází o své t ve všech pádech. Jednou zažertoval počítač docela zdařile: Popletova teorie verisimilitude, kterou vyvrátil český logik Tichý, měla být, jak vědí znalci, Popperova.

Musím říci, že můj první pocit nad novým poznatkem o mém nejlepším příteli – trávím s ním skoro denně dlouhé hodiny – nebyl příjemný. Vybavilo se mi orwellovské: Velký Bratr tě sleduje (a opravuje). Později mě uspokojilo, že na nějaké vědomé žerty to nevypadá – zdá se, že jeho reakce se většinou stereo-typně opakují. Není to tak jisté – trvám-li tvrdohlavě na Popperovi, podrobí se někdy po třetím a někdy až po šestém pokusu, a používám-li slova opakovaně, nějakou dobu se s tím rozmrzele smiřuje. Jsem zvědav, jak dlouho mu tato rezignace vydrží. Rozlišuje tři druhy cizích jmen – jedna jsou mu známa, druhá nedůvěřivě červeně podtrhuje, třetí iniciativně mění. Rozhodl jsem se krátce otestovat jeho filosofické znalosti na třech řádcích a výsledek (tučně jsem vysázel filosofy počítači známé, kurzívou jím opravené):

Thales, Parmenides, Herakleitos, Demokritos, Platon, Epikuros, Plotinos, Descartes, Pascal, Spinoza, Leibniz, Hume, Kant, Herder, Hegel, Fichte, Voltaire, Rousseau, Marx, Engels, Deset, Husserl, Heidegger, Schiller, Arendtová, Carnap, Russell, Whitehead, Satyre.

Připadá mi, že na tom se znalostí proslulých filosofů asi stejně byla většina mé generace po absolvování „esvévešky“. Jedna z úprav naznačuje, že s umělci je na tom lépe – měl bych to časem vyzkoušet.

Teď bych vám však rád předvedl počítačové umění překladatelské. Abych pomohl své příbuzné, pátral jsem na síti po informacích o trestu smrti a získal jsem tak z angličtiny do češtiny přeložený text z encyklopedie Wikipedia. Snad postačí dvě ukázky:

Smrtelná pokuta je zabíjení. Uklidnění oceli je špatné, proto smrtelná pokuta je špatná. Muka a surovost jsou špatní. Mnoho podepsání smlouvy je zpackané a provedený cítit prodlouženou bolest v hynutí, a rovnat ty kdo umřít okamžitě snášet extrémní duševní mučení vést k a během kvalifikací způsobu popravy. (…)

Ježíš podstoupil smrtelný trest ukřižování. Jeho pokus byl postižený oblíbeným názorem. Jeho smrt je často líčená v náboženském umu a kříži, jeden s nebo bez jeho těla na tom, je primární volby symbol křesťanství. Pro mnoho křesťané, toto je dost odsoudit hrdelní trest. Nicméně, křesťané jsou rozdělení o emisi. Ti v prospěch hrdelního trestu nejvíce často budovat jejich pohledy na Nový zákon poezie v kterém Christ údajně se zasazuje o kapitál trest za zločiny proti dětem.

S jistým uklidněním si tu připomínám Descarta, který uvažoval o tom, zda důmyslné mechanismy jeho doby nejsou už vlastně primitivními lidmi. Že nejsou, pozná se podle něho v tom, že neumějí používat jazyka. Naučí se to někdy naše počítače? A uznáme je potom za rovnocenné partnery?

Na závěr vyzkouším, jak daleko sahá paměť mého přítele. Co říkáš, kamaráde, Popletově teorii verisimilitude?

Jan Novotný

Obsah čísla 3/2004


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.