Kdo chce Masaryka či Havla komentovat, koně si najde. A nachází stále častěji. Vžívá se názor, že T. G. M. se naučil jezdit na koni, aby dodal lesku sobě či republice, nebo snad sobě i republice. Volky nevolky tak podle téhož názoru navázal na císařské a královské zvyklosti. Ač zakladatel republiky, žil na Hradě. O T. G. Masarykovi a V. Havlovi napsal Jan Sokol před rokem do Listů: "Oba se museli vyrovnávat se stíny velkých postav, které dodnes straší v chodbách Hradu. Masaryk se kvůli nim naučil jezdit na koni, Havel už to zvládl pěšky."
S koněm je to ale jinak: "V té době, v květnu roku osmnáct, za mnou přijela z Anglie naše Olga. (...) Žil jsem nejvíce ve Washingtoně; abych měl trochu pohybu a vzduchu, jezdíval jsem na koni v Rock Creek Parku " (Karel Čapek: Hovory s T. G. Masarykem, Spisy XX, Čs. spisovatel, Praha 1990, s. 190).
Hrad a kůň jsou i předmětem spontánního psaní Karla Steigerwalda (Král na koni, Klaus na lyžích, MF Dnes 27. ledna 2004, s. A/6): "Prezidentům jej [Hrad] dala první republika. Jaksi Habsburkům natruc. Prezidenti se v té roli cítili dobře - jako takový náš menší Franz Josef I. I na toho koně se někteří v duchu králů pokoušeli posadit, Masaryk se to dokonce naučil. Klause k tomu asi nutit nebudou. Je to první prezident, který má vlastní sporty - lyže a tenis."
Edvard Beneš Mladé frontě natruc lyžoval, hrál fotbal a tenis ještě před narozením Václava Klause, ale deník už je na klacky pod nohama zvyklý. Masaryk jezdil na koni ještě před zrozením republiky, což si nemusí každý pamatovat. Ale že každý kůň je o dvou koncích, vidíme při srovnání Jana Sokola a Karla Steigerwalda pěkně.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.