Jste zde: Listy > Archiv > 2004 > Číslo 1 > Kultura > Petra Formánková: Knížka jako novinová příloha?
Tak jako v mnoha zemích i v Portugalsku si vydavatelé a knihkupci velmi stěžují na čtenářskou obec: Lidé nečtou, neváží si kvalitní literatury (ať už jsou představy spojené s tímto pojmem různé), a co je nejhorší, ani ji nekupují. A studenti portugalského jazyka si raději představitele své národní literatury kopírují - knihovny nejsou dostatečně zásobeny, výběr není příliš bohatý a nová kniha stojí asi dvanáct až třicet, ba někdy i víc eur. To je pro člověka, jehož příjem se pohybuje kolem tří či čtyř set eur měsíčně částka, kterou již pocítí.
V posledních letech knihchtivým čtenářům svitla naděje. Knihy totiž opustily výlučné místo na knihkupeckých pultech a zamířily do trafik, kde se z nich staly novinové přílohy. Dva největší portugalské deníky Público a Diário de Notícias, ale nejenom ony, se snaží přitáhnout odběratele a čtenáře různými doplňky, prodávanými zároveň s výtisky novin. Cena produktů je podstatně nižší, než kdyby si je zákazník koupil samostatně v běžném prodeji. Kromě knížek si s novinami můžete koupit sérii hodinek, mincí anebo filmů na DVD.
Jednou týdně vycházejí s výtiskem Pública knížky edice Mil Folhas (Tisíc listů); její náplň bychom snad mohli přirovnat k edici Světová četba Odeonu. Minulý rok uzavřela již osmdesátým třetím titulem. Vycházejí v ní díla jak světových, tak domácích autorů za cenu, která je pro většinu kupujících příznivá. Stojí pouhé čtyři eura dvacet centimů, dohromady s cenou novin pět. Vydávají nejenom staré vážené klasiky, které si někteří snad koupí, už jen aby si jimi zkrášlili své knihovny a předvedli se návštěvám, ale také díla mladší, méně známých autorů. Jako studentka portugalštiny jsem se díky edici docela obstojně zásobila autory tohoto krásného jazyka.
Diário de Notícias, nejstarší portugalský deník, který začal vycházet roku 1865, zatáhl za provázek z jiného konce. Jednou týdně vydává prozaická díla, které spojuje jedno - a to Nobelova cena za literaturu, což je zároveň název edice. Cenově je na tom zhruba stejně jako edice Mil Folhas. Knihy v obou sériích, třeba říci, potěší nejenom srdce, ale i oko: jsou v tvrdých deskách s pevnou vazbou, obálky mají poutavou grafiku.
Tím nakladatelské počiny těchto deníků nekončí. Snaží se uspokojit nejenom čtenáře krásné literatury, ale vydávají i odborné publikace. Historiky by jistě potěšila například řada o velkých bitvách, počínaje starověkem, konče posledními desetiletími, kterou se může pochlubit Diário de Noticías. Dalším zajímavým počinem je ABCedário vydávané, opět jednou týdně, Públicem. Každé číslo je monotematické a věnuje se nějaké oblasti umění, historie, vědy, náboženství či přírody. Vedle sebe se objevovala díla věnovaná islámu, impresionismu, mozku, obloze či whisky anebo kravatě. Útlá knížečka, čítající kolem sto dvaceti stránek, začíná teoretickým úvodem, po kterém následují abecedně seřazené nejdůležitější pojmy, které se vážou k danému tématu, s bohatým obrazovým doprovodem na křídovém papíru.
Také u nás ceny knih pomalu, ale jistě rostou, a s tím klesá koupěschopnost čtenářů. Možná by tedy i pro český knižní trh mohla tato cesta představovat jedno z možných řešení? Zároveň by mohli vydavatelé novin přivábit další čtenáře a zatraktivnit své výrobky.
Petra Formánková (1976) vystudovala polštinu a studuje portugalštinu v Olomouci; několik semestrů strávila v Portugalsku.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.