Jste zde: Listy > Archiv > 2003 > Číslo 4 > Ohlasy a glosy > Jiří Lach: Neznámý Šrámek?
Kdokoliv se rozhodne hlouběji vniknout do československé politiky první poloviny minulého století, musí nutně počítat s tím, že jméno lidoveckého představitele narozeného v roce 1870 v Grygově u Olomouce (zemřel v Praze roku 1956) jej bude provázet na každém kroku: v katolickém spolkovém hnutí přelomu 19. a 20. století, spletitými počátky křesťanských stran ještě v době rakousko-uherské, ve vedení lidové strany za protikatolické vlny po vzniku první republiky, ale i v jejích koaličních vládách. Přes Polsko se Jan Šrámek dostává do londýnské vlády a účinně přispívá k obnově československé státnosti, aby se jako člen vlády Národní fronty stal svědkem - pro některé spolutvůrcem - degradace ČSR na sovětský satelit, z něhož se Šrámek neúspěšně pokusil utéci do exilu.
Tyto a mnohé další Šrámkovy aktivity se pokusila přiblížit olomoucká a vůbec první vědecká konference věnovaná u nás této osobnosti. Vědecké setkání podnítil výzkum olomouckých profesorů Pavla Marka a Miloše Trapla, kteří věnují Šrámkovi, straně lidové i v nejširším smyslu pojatému křesťanskému stranictví dlouholetou pozornost. V chronologicky sestaveném programu byl představen nejen samotný Šrámek, pozornost referentů zabíhala i do oblasti katolického modernismu, k problémům soužití kněžství a politiky či spolkového života. Sympatické bylo, že se jednalo o nefalšovanou konferenci československou - vedle českých vědců se zúčastnili badatelé z Bratislavy, Trnavy a Ružomberka. Důležitost monsignora Jana Šrámka pro československé dějiny podtrhla návštěva ministra zahraničí a předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody, který den po své účasti na pohřbu Pavla Tigrida nepřednesl jen krátkou zdravici, ale pokusil se o kritickou reflexi zakladatelské osobnosti Československé strany lidové. Jak konference přispěla k novému pohledu na Jana Šrámka, se budeme moci přesvědčit prostřednictvím sborníku.
Konference Mons. Prof. ThDr. h . c. JAN ŠRÁMEK - kněz - státník - politik. Pořádaly Katedry politologie a evropských studií a historie FFUP, Olomouc 10.- 11. září 2003
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.