Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2003 > Číslo 4 > Ohlasy a glosy > Jiří Lach: Neznámý Šrámek?

Jiří Lach

Neznámý Šrámek?

Kdokoliv se rozhodne hlouběji vniknout do československé politiky první poloviny minulého století, musí nutně počítat s tím, že jméno lidoveckého představitele narozeného v roce 1870 v Grygově u Olomouce (zemřel v Praze roku 1956) jej bude provázet na každém kroku: v katolickém spolkovém hnutí přelomu 19. a 20. století, spletitými počátky křesťanských stran ještě v době rakousko-uherské, ve vedení lidové strany za protikatolické vlny po vzniku první republiky, ale i v jejích koaličních vládách. Přes Polsko se Jan Šrámek dostává do londýnské vlády a účinně přispívá k obnově československé státnosti, aby se jako člen vlády Národní fronty stal svědkem - pro některé spolutvůrcem - degradace ČSR na sovětský satelit, z něhož se Šrámek neúspěšně pokusil utéci do exilu.

Tyto a mnohé další Šrámkovy aktivity se pokusila přiblížit olomoucká a vůbec první vědecká konference věnovaná u nás této osobnosti. Vědecké setkání podnítil výzkum olomouckých profesorů Pavla Marka a Miloše Trapla, kteří věnují Šrámkovi, straně lidové i v nejširším smyslu pojatému křesťanskému stranictví dlouholetou pozornost. V chronologicky sestaveném programu byl představen nejen samotný Šrámek, pozornost referentů zabíhala i do oblasti katolického modernismu, k problémům soužití kněžství a politiky či spolkového života. Sympatické bylo, že se jednalo o nefalšovanou konferenci československou - vedle českých vědců se zúčastnili badatelé z Bratislavy, Trnavy a Ružomberka. Důležitost monsignora Jana Šrámka pro československé dějiny podtrhla návštěva ministra zahraničí a předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody, který den po své účasti na pohřbu Pavla Tigrida nepřednesl jen krátkou zdravici, ale pokusil se o kritickou reflexi zakladatelské osobnosti Československé strany lidové. Jak konference přispěla k novému pohledu na Jana Šrámka, se budeme moci přesvědčit prostřednictvím sborníku.

Konference Mons. Prof. ThDr. h . c. JAN ŠRÁMEK - kněz - státník - politik. Pořádaly Katedry politologie a evropských studií a historie FFUP, Olomouc 10.- 11. září 2003

Jiří Lach

Obsah čísla 4/2003


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.